Reforma i legalizacja marihuany stała się przyczyną powstania wielu pytań. Jedno z nich dotyczy tego, czy ubezpieczyciele powinni pokrywać koszty medycznej marihuany. Tutaj trzeba zaznaczyć, że największa firma zajmująca się marihuaną w Nowym Meksyku z pewnością uważa, że tak – przynajmniej w przypadku niektórych pacjentów.
Nowe przepisy wymagają wykształcenia odpowiedniej praktyki
Ultra Health wystosowała list otwarty do firm ubezpieczeniowych i agencji stanowych argumentując, że nowe prawo stanowe, eliminujące podział kosztów oraz koszty out-of-pocket dla usług zdrowia behawioralnego, powinno być interpretowane w taki sposób, aby obejmowało medyczną marihuanę. Chodzi tu o wszelkie środki związane z leczeniem chorób psychicznych, zaburzeń związanych z nadużywaniem substancji i spektrum zaburzeń urazowych. W takiej sytuacji dofinansowania objęłyby prawie 73 000 mieszkańców Nowego Meksyku, którzy są zarejestrowanymi pacjentami z kwalifikującymi się schorzeniami.
Nie każdy chce wyłożyć kapitał na dofinansowania marihuany medycznej
Legislatura Nowego Meksyku uchwaliła ustawę Senate Bill 317, która została podpisana przez gubernatora. Obowiązuje ona od 1 stycznia 2022 roku. Ustawodawca wyraźnie definiuje „usługi w zakresie zdrowia behawioralnego” jako „profesjonalne i pomocnicze usługi w zakresie leczenia, habilitacji, zapobiegania i identyfikacji chorób psychicznych, zaburzeń związanych z nadużywaniem substancji oraz spektrum zaburzeń traumatycznych, w tym… wszystkie leki”.
W liście zwrócono uwagę na to, że sformułowanie „wszystkie leki” odnosi się bezpośrednio do potrzeby włączenia w zakres refundowanych środków także konopi indyjskich.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Na ten moment ubezpieczyciele chcą uchylić się od odpowiedzialności
Ultra Health zauważa, że pomysł, aby ubezpieczyciele płacili za medyczną marihuanę, wydaje się nowatorski. Tutaj niestety racjonalny i rozsądny koncept, jeśli rozpatrywać go w świetle innych przepisów prawa Nowego Meksyku, spotyka się z niechęcią. Powołano się na to, że od ubezpieczycieli wymaga się, aby płacili za medyczną marihuanę, a także na to, że Nowy Meksyk traktuje medyczną marihuanę tak samo, jak leki na receptę. W związku z tym w liście jasno stwierdza się, że wyeliminowanie podziału kosztów jest teraz bardziej niż niezbędne.
Czy ubezpieczyciele zapłacą za leki konopne?
Koncepcja ubezpieczycieli płacących za marihuanę medyczną może wymagać podjęcia konkretnych decyzji. Trzeba zadecydować, jakie konkretnie fundusze zostaną wykorzystane w tym celu. Konopie indyjskie są nadal nielegalne na poziomie federalnym, więc programy, które otrzymują środki, mogą wymagać odpowiedniego rozdysponowania kapitału przeznaczonego na marihuanę medyczną.
W dalszej części listu otwartego zauważono, że koncepcja, zgodnie z którą ubezpieczyciele muszą płacić za leki konopne, może być kłopotliwa w odniesieniu do pomniejszych refundacji. Wystarczy, że dany ubezpieczyciel niezaznajomiony z medycznymi konopiami może nie posiadać odpowiednio przemyślanego systemu zintegrowanego z płatnikami ubezpieczeniowymi.
Konopie i marihuana medyczna powinna być objęta obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym
Ultra Health powołuje się w tym zakresie na politykę obowiązującą w Kanadzie, Niemczech, Kolumbii i Izraelu. Tam medyczna marihuana jest w różnym stopniu objęta tradycyjnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Medyczna marihuana jest częścią terapii zdrowia behawioralnego i środki stosowane w leczeniu zaburzeń zdrowia behawioralnego powinny być w odpowiedni sposób dofinansowywane. To nie jest tylko osobiste przekonanie Ultra Health, ale konsensus wyrażony przez wiele poszczególnych przepisów i ustaw przyjętych w Nowego Meksyku. Taka sama linia orzecznicza dotyczy również decyzji sądowych.
Konopie medyczne wedle nowych przepisów
List otwarty ze strony Ultra Health zakończony jest informacją, że każdy ubezpieczyciel w stanie będzie musiał zdecydować, czy postąpi zgodnie ze statutem i zacznie refundować pacjentom koszty medycznej marihuany, czy też „będzie próbował wykręcić się od płacenia na podstawie nie do końca zreformowanych elementów systemu zdrowia behawioralnego”. Według CMO Marissy Novel, firma nie otrzymała jeszcze żadnej odpowiedzi na list, choć „zdecydowanie oczekuje, że wywoła to reakcje ze strony działów prawnych i ubezpieczycieli. „To może mieć taki sam wydźwięk, jak doświadczenia Nowego Meksyku z konopiami indyjskimi w aspekcie odszkodowań pracowniczych”, jak stwierdziła Marissy Novel. Dodała również, że federalny zakaz nie powinien wykluczać ubezpieczycieli z pokrycia kosztów marihuany. To naprawdę tylko kwestia wykorzystania funduszy miejskich zamiast funduszy federalnych.
Źródło: https://dopemagazine.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.