News Prawo

Czy po legalizacji marihuany nastąpi wreszcie wolny handel?

Czy po legalizacji marihuany nastąpi wreszcie wolny handel? 19 maja 2021Leave a comment
Hodowla konopi

• Czy legalizacja marihuany może przyczynić się do rozwinięcia się wolnego handlu?
• Jakie mogą być skutki zawierania umów przez państwa, które będą eksportowały i importowały produkty z konopi?
• Czy marihuana może być szansą na otwarcie nowych możliwości?

Klauzula Handlowa Konstytucji USA a handel między stanami

Powodem, dla którego Konstytucja USA zaczyna się od stwierdzenia:

„My, Naród, pragnąc udoskonalać Unię (…)”

jest to, że w przepisach było wiele niedoskonałości. Jedną z nich był problem wojen handlowych między stanami.  Jeden stan mógł nakładać ograniczenia i/lub cła na towary importowane z innego stanu.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Tak się złożyło, że inną ważną rzeczą było opublikowanie pracy klasyka ekonomii Adama Smitha, Bogactwa narodów, który dowodził, że wolny handel jest lepszy od nakładania ceł na import. Wolny handel służy społeczeństwu, podczas gdy taryfy i inne ograniczenia służą specjalnym interesom. (I politykom, którzy decydują, jakie powinny być taryfy).

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Z tego powodu Klauzula Handlu Konstytucji USA daje rządowi federalnemu wyłączne prawo do regulowania handlu między stanami, nie tylko wykluczając taryfy, ale także wszelkie ograniczenia, które mogą służyć jako ograniczenie handlu. Jak na ironię, ma to bezpośrednie znaczenie dla prohibicji konopi indyjskich.

Konopie marihuana
Czy legalizacja marihuany może przyczynić się do rozwinięcia się wolnego handlu?

Który stan zalegalizuje marihuanę jako pierwszy w 2021 roku?

W sprawie medycznej marihuany z 2005 roku, Gonzales v. Raich, Sąd Najwyższy USA odrzucił argument, że zakaz uprawy medycznej marihuany na własny użytek był przekroczeniem uprawnień Kongresu wynikających z Klauzuli Handlu.

Ostatni artykuł w MjBizDaily zawierał artykuł:

„Jak handel międzystanowy może zniszczyć przemysł marihuany”

autorstwa Marca Hausera. Hauser, adwokat i wiceprzewodniczący zespołu Cannabis Practice Team w Reed Smith w San Francisco, opisał całą sytuację. Kiedy marihuana jest legalna na poziomie federalnym, zastosowanie ma Interstate Commerce Act.

Hauser wyjaśnia, że zgodnie z Interstate Commerce Clause

„prawa stanowe zabraniające importu i eksportu legalnej marihuany są prawie na pewno niezgodne z konstytucją”.

Politycy będą musieli podjąć konkretne kroki

Politycy będą teraz musieli się martwić o utrzymanie konkurencyjności marihuany w ich stanie w stosunku do innych stanów, które mogą mieć naturalną przewagę w kosztach bezpośrednich, klimacie, lokalnych rynkach, itp.
Paradoksalnie, może to przynieść korzyści lokalnym producentom, takim jak plantatorzy z Humboldt, którzy mogliby sprzedawać swoje specjalistyczne produkty i kupować towar od dużych krajowych producentów.

Olej CBD
Politycy będą teraz musieli się martwić o utrzymanie konkurencyjności marihuany w ich stanie

Jak wyjaśnia Hauser,

„handel międzystanowy może otworzyć nowy popyt na wysoko cenione i rzemieślnicze produkty, jednocześnie czyniąc bardziej masowe produkty tańszymi w produkcji i pozyskiwaniu.”

Konsumenci w legalnych stanach prawdopodobnie na początku nie zauważą większych zmian, ale ludzie w pozostałych prohibicyjnych stanach skorzystają pośrednio, ponieważ trudniej będzie utrzymać stanowe zakazy.

Legalizacja marihuany była możliwa, ponieważ stany kontrolowały biznes, ale jest to ekonomicznie nieefektywne. Teraz nadszedł czas, aby przemysł marihuany wyszedł z cienia i zaczął rozwijać się na szeroką skalę.

Źródło: https://420intel.com

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."