Firma Curaleaf Holdings poinformowała, że podpisała umowę końcową o wartości 286 milionów dolarów, na mocy której przejmie londyńską firmę Emmac Life Sciences, oferującą produkty z medyczną marihuaną. Operatorowi z siedzibą w Massachusetts dało to mocną pozycję na europejskim rynku konopi i znaczącą przewagę nad konkurencją.
- Warunki transakcji przewidują, że Curaleaf zapłaci 286 milionów dolarów z góry, z czego 85% w akcjach Curaleaf, a 15% w gotówce.
- Transakcja obejmuje kolejne 57 milionów dolarów w zależności od osiągnięcia celów, co oznacza, że ostatecznie kwota transakcji może wynieść do 343 milionów dolarów.
- Emmac, już zintegrowana pionowo firma zajmująca się konopiami indyjskimi, posiada swoje oddziały w ośmiu krajach europejskich, w tym w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech, Portugalii i Hiszpanii.
Czym zajmuje się amerykański Curaleaf?
Firma eksportuje marihuanę uprawianą w Portugalii, na przykład na rynek izraelski, i planuje w tym roku znacznie zwiększyć moce produkcyjne – czytamy w komunikacie prasowym. Curaleaf działa obecnie w 23 stanach i posiada 101 punktów sprzedaży, 23 miejsca uprawy i ponad 30 miejsc przetwarzania. Firma zatrudnia ponad 3,800 osób.
Przejęcie firmy krokiem milowym dla marihuany w Europie
„Dzięki tej transakcji, Curaleaf jest bezsprzecznie największym operatorem pod względem przychodów i powierzchni na całym świecie”,
powiedział Bloombergowi Boris Jordan, prezes Curaleaf.
Dyrektor generalny Emmac, Antonio Costanzo, powiedział w komunikacie, że transakcja jest
„nie tylko ważnym kamieniem milowym dla Emmac, ale dla całego europejskiego rynku marihuany”.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Liberalizacja prawa sprzyja firmie
Dyrektorzy obu firm spodziewają się, że skorzystają z dalszej liberalizacji przepisów, dotyczących marihuany po obu stronach Atlantyku.
„Trendy liberalizacji konsumenckiej i politycznej wokół marihuany, które przetaczają się przez Stany Zjednoczone, w coraz większym stopniu przybierają na sile również w Europie”
– powiedział Jordan w komunikacie.
„Europejski rynek marihuany ma potencjał, aby przewyższyć rynek marihuany w USA w perspektywie długoterminowej i pomoże napędzać nasz wzrost przez lata”.
Na czym zarabia Curaleaf?
Według Financial Times, Curaleaf osiągał 90% swoich przychodów z medycznej marihuany na początku 2020 roku, ale dziś ten podział uległ przesunięciu. Obecnie 60% przychodów firmy pochodzi z marihuany rekreacyjnej.
Podobne ruchy w kierunku legalizacji marihuany rekreacyjnej są oczekiwane w Europie w nadchodzących latach, ponieważ różne kraje wycofują się z prohibicji dotyczącej marihuany i stają się bardziej przyjazne dla konopi w ogóle.
Costanzo powiedział, że jego zdaniem większość Europy jest o trzy do czterech lat za Stanami Zjednoczonymi w tej kwestii.
Prognozy dla rynku konopnego Europy
„W ciągu najbliższych kilku lat (w Europie) będziemy świadkami otwarcia się rynku rekreacyjnego, ale w krótkim okresie wzrost będzie napędzany przez marihuanę medyczną”
– powiedział Costanzo w rozmowie z Financial Times. Oczekuje się, że transakcja zostanie zamknięta w drugim kwartale tego roku.
Curaleaf jest notowana na kanadyjskiej giełdzie papierów wartościowych pod symbolem CURA, a w Stanach Zjednoczonych na rynku pozagiełdowym jako CURLF.
Boris Jordan, Prezes Curaleaf, stwierdził:
„Przejęcie EMMAC przez Curaleaf zapewnia zaawansowaną bazę do zwiększenia skali na rodzącym się europejskim rynku konopnym i przekształcenia Curaleaf w prawdziwie międzynarodową firmę, zajmującą się pakowanymi towarami konsumpcyjnymi z konopi.
Trendy liberalizacji konsumenckiej i politycznej wokół marihuany, które ogarniają Stany Zjednoczone, coraz częściej pojawiają się również w Europie. Curaleaf będzie dążył do wykorzystania naszej strategii markowych produktów konsumenckich w Europie – rrynku, który umożliwia transgraniczną dystrybucję marihuany.
Europejski rynek marihuany ma potencjał, aby w dłuższej perspektywie przewyższyć rynek marihuany w Stanach Zjednoczonych i pomoże napędzać nasz wzrost przez kolejne lata.”
Konopny trend światowy
Rekreacyjne używanie konopi indyjskich pozostaje nielegalne w Europie. Holandia i Portugalia zdekryminalizowały osobiste posiadanie marihuany poniżej pewnego limitu, ale narkotyk ten jest nadal technicznie zabroniony. Wiele krajów, w tym Wielka Brytania i Niemcy, a także Polska, zalegalizowało jednak w ostatnich latach jej stosowanie w celach medycznych.
Pieniądze popłynęły do branży, odkąd Kanada w 2018 roku stała się największą gospodarką na świecie, która zalegalizowała konsumpcję marihuany w dowolnym celu.
W USA marihuana pozostaje nielegalna na poziomie federalnym, ale dziesiątki stanów, w tym Kalifornia, Kolorado i Arizona, zatwierdziły jej medyczne i rekreacyjne wykorzystanie. Wraz z przejęciem kontroli nad Senatem USA przez Demokratów, wśród zwolenników marihuany odżyły nadzieje na federalną dekryminalizację.
„Jest to kwestia tego KIEDY, a nie CZY”
– powiedział Jordan, dodając, że spodziewa się zobaczyć nowe ustawodawstwo zaproponowane przed końcem pierwszej kadencji prezydenta Bidena.
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.