• Coraz więcej badań skupia się nad terapeutycznym zastosowaniem konopi i wykazuje kolejne zastosowania dla tej rośliny.
• Konopie są stosowane na szerokie spektrum chorób – od problemów z apetytem, przez walkę z bólami głowy, po łagodzenie przebiegu chemioterapii.
• Poniższy artykuł jest zbiorem informacji na temat badań naukowych prowadzonych na terenie Stanów Zjednoczonych.
Konopie indyjskie wyróżniają się nie tylko tym, że są lekiem o szerokim marginesie bezpieczeństwa, ale także tym, że są stosowane w wielu różnych stanach, objawach i chorobach. To może stanowić przeszkodę dla wielu klinicystów, którym trudno jest uwierzyć, że jeden lek może być skuteczny w tak wielu schorzeniach.
Choć badania są dopiero na wstępnym etapie, rosnące zrozumienie efektów terapeutycznych konopi pomaga wyjaśnić, jak i dlaczego konopie znajdują zastosowanie w tak wielu aspektach. Konopie są zaangażowane w liczne procesy fizjologiczne, które wpływają na to, jak jemy, śpimy, relaksujemy się i zapominamy.
Naukowcy wyróżniają właściwości terapeutyczne kannabinoidów, obejmujące działanie przeciwzapalne, neuroprotekcyjne, przeciwbólowe, przeciwskurczowe, antyoksydacyjne, antybiotykowe, przeciwdrgawkowe, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, stymulujące kości, anksjolityczne, przeciwpsychotyczne, wazorelaksacyjne, przeciwcukrzycowe, antyproliferacyjne i przeciwnowotworowe.
Stosowanie konopi w celu poprawienia apetytu
Badania wyraźnie wykazały, że THC i konopie indyjskie są skutecznymi środkami przeciwwymiotnymi.
Jako środek przeciwwymiotny, marihuana może być stosowana w zwalczaniu nudności i wymiotów wywołanych chemioterapią (nowotwory, HIV/AIDS, leczenie zapalenia wątroby), nudności i wymiotów pooperacyjnych związanych ze znieczuleniem lub lekami podawanymi śródoperacyjnie, choroby lokomocyjnej, choroby porannej i hyperemesis gravidarum.
Konopie indyjskie są skuteczne jako środek pobudzający apetyt u pacjentów chorych na raka lub HIV/AIDS z zespołem wyniszczenia. Znane są przypadki hospitalizowanych pacjentów karmionych przez rurkę, którzy używają marihuany, aby ponownie zacząć jeść.
Konopie poprawią jakość snu?
Konopie indyjskie pomagają w zasypianiu. W przeciwieństwie do wielu środków farmaceutycznych, stosowanych jako środki nasenne, konopie indyjskie nie powodują, że rano osoba czuje się „na haju”.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Jak konopie działają na choroby neurologiczne?
Wiele z biologicznych działań kannabinoidów, czyli ponad stu biologicznie aktywnych związków chemicznych obecnych w konopiach indyjskich, jest wywoływanych przez ich interakcję z dwoma głównymi receptorami kannabinoidowymi, znanymi jako receptory typu 1 (CB1) i typu 2 (CB2).
W ośrodkowym układzie nerwowym (OUN) receptory CB1 i CB2 można znaleźć przede wszystkim w neuronach i mikrogleju. Dokładniej, receptory CB1 można znaleźć zarówno na interneuronach glutamatergicznych, jak i GABAergicznych, z których oba odgrywają rolę w hamowaniu transmisji synaptycznej.
Kilka badań eksperymentalnych potwierdziło zdolność kannabinoidów do działania zarówno jako niekompetycyjny antagonista receptorów CB1, jak i odwrotny agonista receptorów CB2, wykazując tym samym zdolność konopi i ich składników chemicznych do ukierunkowania tych szlaków w celach terapeutycznych.
W związku z tym konopie indyjskie są wykorzystywane jako potencjalny lek w leczeniu wielu zaburzeń neurologicznych, w tym padaczki, stwardnienia zanikowego bocznego (ALS), choroby Huntingtona, choroby Parkinsona, demencji i urazów mózgu, by wymienić tylko kilka z nich.
Czy marihuana rozluźnia?
Jako środek rozluźniający mięśnie, marihuana pomaga zmniejszyć skurcze mięśni odczuwane przez pacjentów cierpiących na przewlekły ból. Może złagodzić spastyczność u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym lub urazami rdzenia kręgowego, a także może złagodzić skurcze menstruacyjne.
Konopie mogą rozluźniać naczynia krwionośne i zapobiegać migrenom. Chociaż mechanizm działania u pacjentów z jaskrą nie jest do końca poznany, konopie mogą obniżać ciśnienie wewnątrzgałkowe, które prowadzi do ślepoty. Konopie mogą rozluźnić jelita u osób cierpiących na zespół jelita drażliwego lub chorobę Leśniowskiego-Crohna.
Kannabinoidy pomagają wywołać rozszerzenie oskrzeli, co jest pomocne dla pacjentów z astmą. Mogą one zrelaksować osoby niespokojne, pomóc w redukcji jąkania i zmniejszyć obsesyjne zachowania u pacjentów z OCD.
Szerokie spektrum działania konopi…
Dotyczy to szerokiej gamy schorzeń, ponieważ kannabinoidy mają właściwości przeciwzapalne, neuroprotekcyjne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwnowotworowe i antyproliferacyjne. Marihuana może być pomocna po ostrych urazach, takich jak urazowe uszkodzenie mózgu (TBI), częściowo dzięki działaniu przeciwzapalnemu.
Stwierdzono, że jeden z kannabinoidów zabija MRSA w laboratorium; oczywiście potrzebujemy dalszych badań w tym zakresie. Marihuana okazała się pomocna w przypadku bólu kończyn fantomowych i innych neuropatycznych stanów bólowych.
Obecnie uważa się, że niektóre choroby autoimmunologiczne mogą być wynikiem nadmiernej aktywności układu odpornościowego, a konopie mogą pomóc przywrócić mu równowagę.
Źródła: https://www.ncbi.nlm.nih.gov
https://www.atrainceu.com/content
https://www.news-medical.net
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.