Medycyna News

Badania nad terapeutycznymi zastosowaniami konopi

Badania nad terapeutycznymi zastosowaniami konopi 27 lipca 2021Leave a comment
Masaż terapeutyczny

• Coraz więcej badań skupia się nad terapeutycznym zastosowaniem konopi i wykazuje kolejne zastosowania dla tej rośliny.
• Konopie są stosowane na szerokie spektrum chorób – od problemów z apetytem, przez walkę z bólami głowy, po łagodzenie przebiegu chemioterapii.
• Poniższy artykuł jest zbiorem informacji na temat badań naukowych prowadzonych na terenie Stanów Zjednoczonych.

Konopie indyjskie wyróżniają się nie tylko tym, że są lekiem o szerokim marginesie bezpieczeństwa, ale także tym, że są stosowane w wielu różnych stanach, objawach i chorobach. To może stanowić przeszkodę dla wielu klinicystów, którym trudno jest uwierzyć, że jeden lek może być skuteczny w tak wielu schorzeniach.

Choć badania są dopiero na wstępnym etapie, rosnące zrozumienie efektów terapeutycznych konopi pomaga wyjaśnić, jak i dlaczego konopie znajdują zastosowanie w tak wielu aspektach. Konopie są zaangażowane w liczne procesy fizjologiczne, które wpływają na to, jak jemy, śpimy, relaksujemy się i zapominamy.

Naukowcy wyróżniają właściwości terapeutyczne kannabinoidów, obejmujące działanie przeciwzapalne, neuroprotekcyjne, przeciwbólowe, przeciwskurczowe, antyoksydacyjne, antybiotykowe, przeciwdrgawkowe, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, stymulujące kości, anksjolityczne, przeciwpsychotyczne, wazorelaksacyjne, przeciwcukrzycowe, antyproliferacyjne i przeciwnowotworowe.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Stosowanie konopi w celu poprawienia apetytu

Badania wyraźnie wykazały, że THC i konopie indyjskie są skutecznymi środkami przeciwwymiotnymi.

Jako środek przeciwwymiotny, marihuana może być stosowana w zwalczaniu nudności i wymiotów wywołanych chemioterapią (nowotwory, HIV/AIDS, leczenie zapalenia wątroby), nudności i wymiotów pooperacyjnych związanych ze znieczuleniem lub lekami podawanymi śródoperacyjnie, choroby lokomocyjnej, choroby porannej i hyperemesis gravidarum.

Konopie indyjskie są skuteczne jako środek pobudzający apetyt u pacjentów chorych na raka lub HIV/AIDS z zespołem wyniszczenia. Znane są przypadki hospitalizowanych pacjentów karmionych przez rurkę, którzy używają marihuany, aby ponownie zacząć jeść.

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka
Roślina konopi
Kannabinoidy mają właściwości przeciwzapalne, neuroprotekcyjne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze

Konopie poprawią jakość snu?

Konopie indyjskie pomagają w zasypianiu. W przeciwieństwie do wielu środków farmaceutycznych, stosowanych jako środki nasenne, konopie indyjskie nie powodują, że rano osoba czuje się „na haju”.

Jak konopie działają na choroby neurologiczne?

Wiele z biologicznych działań kannabinoidów, czyli ponad stu biologicznie aktywnych związków chemicznych obecnych w konopiach indyjskich, jest wywoływanych przez ich interakcję z dwoma głównymi receptorami kannabinoidowymi, znanymi jako receptory typu 1 (CB1) i typu 2 (CB2).

W ośrodkowym układzie nerwowym (OUN) receptory CB1 i CB2 można znaleźć przede wszystkim w neuronach i mikrogleju. Dokładniej, receptory CB1 można znaleźć zarówno na interneuronach glutamatergicznych, jak i GABAergicznych, z których oba odgrywają rolę w hamowaniu transmisji synaptycznej.

Kilka badań eksperymentalnych potwierdziło zdolność kannabinoidów do działania zarówno jako niekompetycyjny antagonista receptorów CB1, jak i odwrotny agonista receptorów CB2, wykazując tym samym zdolność konopi i ich składników chemicznych do ukierunkowania tych szlaków w celach terapeutycznych.

W związku z tym konopie indyjskie są wykorzystywane jako potencjalny lek w leczeniu wielu zaburzeń neurologicznych, w tym padaczki, stwardnienia zanikowego bocznego (ALS), choroby Huntingtona, choroby Parkinsona, demencji i urazów mózgu, by wymienić tylko kilka z nich.

Czy marihuana rozluźnia?

Jako środek rozluźniający mięśnie, marihuana pomaga zmniejszyć skurcze mięśni odczuwane przez pacjentów cierpiących na przewlekły ból. Może złagodzić spastyczność u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym lub urazami rdzenia kręgowego, a także może złagodzić skurcze menstruacyjne.

Konopie mogą rozluźniać naczynia krwionośne i zapobiegać migrenom. Chociaż mechanizm działania u pacjentów z jaskrą nie jest do końca poznany, konopie mogą obniżać ciśnienie wewnątrzgałkowe, które prowadzi do ślepoty. Konopie mogą rozluźnić jelita u osób cierpiących na zespół jelita drażliwego lub chorobę Leśniowskiego-Crohna.

Kannabinoidy pomagają wywołać rozszerzenie oskrzeli, co jest pomocne dla pacjentów z astmą. Mogą one zrelaksować osoby niespokojne, pomóc w redukcji jąkania i zmniejszyć obsesyjne zachowania u pacjentów z OCD.

Roślina konopi
Konopie indyjskie są skuteczne jako środek pobudzający apetyt

Szerokie spektrum działania konopi…

Dotyczy to szerokiej gamy schorzeń, ponieważ kannabinoidy mają właściwości przeciwzapalne, neuroprotekcyjne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwnowotworowe i antyproliferacyjne. Marihuana może być pomocna po ostrych urazach, takich jak urazowe uszkodzenie mózgu (TBI), częściowo dzięki działaniu przeciwzapalnemu.

Stwierdzono, że jeden z kannabinoidów zabija MRSA w laboratorium; oczywiście potrzebujemy dalszych badań w tym zakresie. Marihuana okazała się pomocna w przypadku bólu kończyn fantomowych i innych neuropatycznych stanów bólowych.

Obecnie uważa się, że niektóre choroby autoimmunologiczne mogą być wynikiem nadmiernej aktywności układu odpornościowego, a konopie mogą pomóc przywrócić mu równowagę.

Źródła: https://www.ncbi.nlm.nih.gov

https://www.atrainceu.com/content

https://www.news-medical.net

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."