News Prawo

W którym ze stanów USA można legalnie posiadać marihuanę w samolocie?

W którym ze stanów USA można legalnie posiadać marihuanę w samolocie? 11 lutego 2020Leave a comment
Samolot lecący na tle błękitnego nieba

Obecny system prawny w Stanach Zjednoczonych sprawia, że marihuana jest traktowana dwojako – z jednej strony pozostaje nielegalna na szczeblu federalnym, z drugiej wiele stanów zalegalizowało konopie indyjskie w większym lub mniejszym stopniu na poziomie własnego prawa stanowego.

Ma to wpływ na wiele aspektów życia mieszkańców USA, w tym na podróżowanie.

  • Wiatr zmian nadciąga w Windy City (Chicago), co oznacza mniej stresu dla użytkowników konopi podróżujących na lotniskach w Chicago;
  • Illinois (gdzie leży miasto Chicago) stało się najnowszym stanem, który zniesie zakaz rekreacyjnego używania marihuany;
  • Kiedy nowe prawo zaczęło obowiązywać 1 stycznia 2020 roku, podróżujący przejeżdżający przez lotniska w Chicago, takie jak O’Hare i Midway, nie zostaną aresztowani, jeśli zostaną przyłapani z małą ilością marihuany w bagażu podręcznym.
  • Dotyczy to oczywiście jedynie lotów „domestic”, czyli lotów krajowych, na terenie USA.

Jak to możliwe?

Gazeta „Chicago Sun-Times” poinformowała, że urzędnicy administracji ds. Bezpieczeństwa Transportu (TSA) powiedzieli w zeszłym tygodniu, że będą odwoływać się w takich sprawach do lokalnej policji.

„Nasi oficerowie nie szukają marihuany, przeprowadzając normalną kontrolę bezpieczeństwa. Ale jeśli się z nią spotkają, skontaktujemy się z Departamentem Policji w Chicago, aby ostatecznie ustalić, co należy zrobić – powiedział zastępca dyrektora federalnego ds. Bezpieczeństwa TSA Louis Traverz.

Szyld kina w Chicago
Szyld kina w Chicago

Stan prawny marihuany w Illinois

W roku 2019 ustawodawcy z Illinois uchwalili ustawę legalizującą rekreacyjne używanie marihuany dla dorosłych w wieku 21 lat i starszych. Ustawa została podpisana w czerwcu przez gubernatora JB Pritzkera.

Prawo zezwoli dorosłym z Illinois na zakup konopi w lokalnych punktach dystrybucji oraz na posiadanie do 30 gramów suszu z konopi indyjskich, 500 mg THC w produktach „cannabis-infused” (np. gumach do żucia, napojach itd.) i 5 gramów koncentratu z konopi.

Odwiedzający stan będą mogli legalnie posiadać połowę tych ilości. Mimo to policja w Chicago nadal doradza podróżnym, aby zostawili susz w domu.

Jak odnosi się do tego policja?

„Aby zapewnić wszystkim podróżującym bezpieczeństwo, zachęcamy wszystkich podróżnych, aby nie przewozili marihuany przez lotniska w Chicago, ponieważ zgodnie z prawem federalnym nadal jest to nielegalne”, powiedział komendant policji Chicago.

Przyczyną tego jest to, że lotniska podlegają prawu federalnemu, zaś na poziomie federalnym marihuana nadal pozostaje nielegalna.

Ale powiedział też, że jeśli ci podróżni „nie łamią nowych wytycznych  naszego obecnego prawa, począwszy od 1 stycznia, nie możemy nic zrobić”.

Innymi słowy, choć marihuana pozostaje nielegalna na poziomie federalnym, lokalna policja w Illinois nie będzie egzekwować tego prawa – również na lotniskach.

„Jeśli są legalne, są legalne” – powiedział.

Prawo będzie również miało znaczenie dla ludzi odsiadujących wyroki za marihuanę w Illinois. Ustanawiając legalność marihuany również dla osób dorosłych (tzw. użytek rekreacyjny), ustawa usunie także wyroki dotyczące 800 000 mieszkańców stanu, którzy wcześniej zostali skazani za posiadanie marihuany w sprawach „bez wystąpienia przemocy”.

Cloud Gate w Chicago
Cloud Gate w Chicago

Pierwszy wniosek o ułaskawienie użytkowników marihuany

Na początku tego miesiąca Kim Foxx, prokurator stanowy hrabstwa Cook w stanie Illinois (gdzie Chicago jest siedzibą „county”, czyli amerykańskiego odpowiednika powiatu), złożył pierwszy wniosek o cofnięcie nieco ponad 1000 skazań na niskim szczeblu za posiadanie mniej niż uncji marihuany.

„Jako prokuratura, która wcześniej ścigała te sprawy, musimy przypisać swoją rolę w wyrządzonej przez nas krzywdzie, szczególnie społecznościom osób o kolorze skóry innym niż biały i musimy aktywnie działać, aby odegrać naszą rolę w odwróceniu tych szkód”, powiedział Foxx.

źródło: hightimes.com

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *