Jak wynika z opublikowanych niedawno badań, czynniki takie jak czas i długość snu u nastolatków i młodych dorosłych wiążą się z podwyższonym ryzykiem używania konopi indyjskich i upijania się.
- Streszczenie badania zatytułowanego „Self-Reported Sleep and Circadian Characteristics Predict Future Substance Use: A Longitudinal Analysis from the NCANDA Study”, zostało opublikowane w zeszłym miesiącu w dodatku online do czasopisma Sleep.
- Nawet po dziesiątkach lat badań dokładny powód, dla którego śpimy, pozostaje jedną z najbardziej trwałych i intrygujących tajemnic w naukach medycznych. Aby spróbować dotrzeć do sedna tej kwestii, eksperci analizują, jak działa sen i co się dzieje, gdy nie śpimy wystarczająco dużo.
- W przypadku tego badania celem było powiązanie długości i jakości snu ze skonnością do sięgania po używki w grupie nastolatków i młodych dorosłych.
Aby przeprowadzić badanie, naukowcy przeanalizowali dane z programu badawczego National Consortium on Alcohol and Neurodevelopment in Adolescence (NCANDA) w celu sprawdzenia, czy szereg czynników związanych ze snem w danym roku pozwala przewidzieć używanie substancji w roku następnym.
Autorzy badania zauważyli we wstępie, że zgromadzone
„dowody wskazują, że charakterystyka snu pozwala przewidzieć późniejsze używanie substancji i związane z tym problemy w okresie dorastania i młodej dorosłości.”
Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...
Większość wcześniejszych badań dotyczyła jednak ograniczonego zakresu cech snu, obejmowała osoby badane w ograniczonym przedziale wiekowym i miała stosunkowo niewiele ocen kontrolnych. W niniejszym badaniu dokonano przeglądu danych 831 uczestników NCANDA, w tym 431 kobiet. W momencie rozpoczęcia badania uczestnicy byli w wieku od 12 do 21 lat.
Czy późne chodzenie spać sprzyja uzależnieniom?
Badania wykazały, że większa aktywność wieczorna (preferowanie późnych godzin nocnych i opóźnienie czasu zasypiania) oraz krótszy czas trwania snu w dni powszednie przewidywały zwiększone ryzyko dodatkowych dni używania konopi indyjskich w następnym roku.
Ponadto większa aktywność w godzinach wieczornych i dłuższy czas trwania snu w weekendy przewidywały większe prawdopodobieństwo jakiegokolwiek użycia konopi indyjskich w następnym roku.
Badacze przeanalizowali również dane pod kątem związku snu z nasileniem upijania się. Większa aktywność wieczorna, większa senność w ciągu dnia, późniejsza pora zasypiania w weekend oraz krótszy czas trwania snu w weekend i w ciągu tygodnia wiązały się z większym ryzykiem upijania się przez badanych w następnym roku.
„Ogólnie rzecz biorąc, wyniki sugerują, że nastolatki w gimnazjum i liceum mogą być bardziej podatne na związane ze snem ryzyko używania substancji”
– powiedział główny autor badania Brant P. Hasler, naukowiec z tytułem doktora psychologii klinicznej i profesor nadzwyczajny psychiatrii, psychologii oraz nauk klinicznych i translacyjnych w Center for Sleep and Circadian Science na Uniwersytecie w Pittsburghu.
„Szczególny wzór predyktorów snu w próbie gimnazjalistów i licealistów jest zgodny z 'rozregulowaniem rytmu okołodobowego’ spowodowanym przez wczesne godziny rozpoczęcia zajęć szkolnych”.
Jak uchronić nastolatków przed używkami?
Dane z CDC pokazują, że tylko jedna czwarta uczniów szkół średnich śpi wystarczająco długo w dni szkolne, powołując się na wczesne godziny rozpoczęcia zajęć szkolnych jako czynnik przyczyniający się do deficytu. Amerykańska Akademia Medycyny Snu zaleca, aby godziny rozpoczęcia zajęć w gimnazjach i liceach wynosiły 8:30 lub później, aby zapewnić uczniom wystarczającą ilość snu.
Autorzy badania zauważyli, że wprowadzenie w życie późniejszych godzin zajęć może również pomóc w zmniejszeniu częstości używania substancji wśród nastolatków.
„Sen jest zachowaniem modyfikowalnym i być może łatwiejszym do zmodyfikowania niż bezpośrednie zwalczanie używania substancji”
– powiedział Hasler.
„Co więcej, inne badania wykazują, że młodzież w wieku studenckim chętniej słucha o zmianie pory snu niż o zmianie używania substancji. Tak więc skupienie się na poprawie jakości snu nastolatków – w tym poprzez opóźnienie godzin rozpoczęcia zajęć szkolnych – może być nie w pełni wykorzystywanym, ale skutecznym podejściem do zmniejszania ryzyka problemowego używania substancji.”
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Spójność teorii z badaniami nad snem i używkami
Naukowcy napisali, że badanie było zgodne z wcześniejszymi badaniami i zauważyli, że świadomość nawyków snu nastolatków może pomóc rodzicom i pracownikom służby zdrowia w zarządzaniu nadużywaniem substancji przez młodych ludzi.
„Nasze ustalenia rozszerzają wcześniejszą pracę, wskazując, że wieczorny styl życia i późniejszy czas zasypiania, a także krótszy czas trwania snu, zwłaszcza w dni powszednie, są czynnikami ryzyka dla przyszłego używania konopi indyjskich i nadużywania alkoholu”
– napisali naukowcy w podsumowaniu.
„Wyniki te podkreślają potrzebę zwrócenia większej uwagi na charakterystykę snu jako potencjalne czynniki ryzyka używania substancji u nastolatków i młodych dorosłych i mogą stanowić źródło informacji na temat przyszłych obszarów interwencji”.
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.