Nauka News

Ilość snu a skłonność do stosowania używek

Ilość snu a skłonność do stosowania używek 5 lipca 2021Leave a comment
śpiąca kobieta

Jak wynika z opublikowanych niedawno badań, czynniki takie jak czas i długość snu u nastolatków i młodych dorosłych wiążą się z podwyższonym ryzykiem używania konopi indyjskich i upijania się.

 • Streszczenie badania zatytułowanego „Self-Reported Sleep and Circadian Characteristics Predict Future Substance Use: A Longitudinal Analysis from the NCANDA Study”, zostało opublikowane w zeszłym miesiącu w dodatku online do czasopisma Sleep.
 • Nawet po dziesiątkach lat badań dokładny powód, dla którego śpimy, pozostaje jedną z najbardziej trwałych i intrygujących tajemnic w naukach medycznych. Aby spróbować dotrzeć do sedna tej kwestii, eksperci analizują, jak działa sen i co się dzieje, gdy nie śpimy wystarczająco dużo.
 • W przypadku tego badania celem było powiązanie długości i jakości snu ze skonnością do sięgania po używki w grupie nastolatków i młodych dorosłych.

Aby przeprowadzić badanie, naukowcy przeanalizowali dane z programu badawczego National Consortium on Alcohol and Neurodevelopment in Adolescence (NCANDA) w celu sprawdzenia, czy szereg czynników związanych ze snem w danym roku pozwala przewidzieć używanie substancji w roku następnym.

Autorzy badania zauważyli we wstępie, że zgromadzone

„dowody wskazują, że charakterystyka snu pozwala przewidzieć późniejsze używanie substancji i związane z tym problemy w okresie dorastania i młodej dorosłości.”

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Większość wcześniejszych badań dotyczyła jednak ograniczonego zakresu cech snu, obejmowała osoby badane w ograniczonym przedziale wiekowym i miała stosunkowo niewiele ocen kontrolnych. W niniejszym badaniu dokonano przeglądu danych 831 uczestników NCANDA, w tym 431 kobiet. W momencie rozpoczęcia badania uczestnicy byli w wieku od 12 do 21 lat.

Czy późne chodzenie spać sprzyja uzależnieniom?

Badania wykazały, że większa aktywność wieczorna (preferowanie późnych godzin nocnych i opóźnienie czasu zasypiania) oraz krótszy czas trwania snu w dni powszednie przewidywały zwiększone ryzyko dodatkowych dni używania konopi indyjskich w następnym roku.

Nocny widok na miasto
Charakterystyka snu pozwala przewidzieć późniejsze używanie substancji i związane z tym problemy

Ponadto większa aktywność w godzinach wieczornych i dłuższy czas trwania snu w weekendy przewidywały większe prawdopodobieństwo jakiegokolwiek użycia konopi indyjskich w następnym roku.

Pobierz darmowego eBooka "6 kroków do lepszej waporyzacji" i przekonaj się, jak wejść na wyższy poziom konsumpcji Twoich ulubionych ziół.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Badacze przeanalizowali również dane pod kątem związku snu z nasileniem upijania się. Większa aktywność wieczorna, większa senność w ciągu dnia, późniejsza pora zasypiania w weekend oraz krótszy czas trwania snu w weekend i w ciągu tygodnia wiązały się z większym ryzykiem upijania się przez badanych w następnym roku.

„Ogólnie rzecz biorąc, wyniki sugerują, że nastolatki w gimnazjum i liceum mogą być bardziej podatne na związane ze snem ryzyko używania substancji”

– powiedział główny autor badania Brant P. Hasler, naukowiec z tytułem doktora psychologii klinicznej i profesor nadzwyczajny psychiatrii, psychologii oraz nauk klinicznych i translacyjnych w Center for Sleep and Circadian Science na Uniwersytecie w Pittsburghu.

„Szczególny wzór predyktorów snu w próbie gimnazjalistów i licealistów jest zgodny z ‚rozregulowaniem rytmu okołodobowego’ spowodowanym przez wczesne godziny rozpoczęcia zajęć szkolnych”.

Jak uchronić nastolatków przed używkami?

Dane z CDC pokazują, że tylko jedna czwarta uczniów szkół średnich śpi wystarczająco długo w dni szkolne, powołując się na wczesne godziny rozpoczęcia zajęć szkolnych jako czynnik przyczyniający się do deficytu. Amerykańska Akademia Medycyny Snu zaleca, aby godziny rozpoczęcia zajęć w gimnazjach i liceach wynosiły 8:30 lub później, aby zapewnić uczniom wystarczającą ilość snu.

Autorzy badania zauważyli, że wprowadzenie w życie późniejszych godzin zajęć może również pomóc w zmniejszeniu częstości używania substancji wśród nastolatków.

„Sen jest zachowaniem modyfikowalnym i być może łatwiejszym do zmodyfikowania niż bezpośrednie zwalczanie używania substancji”

– powiedział Hasler.

„Co więcej, inne badania wykazują, że młodzież w wieku studenckim chętniej słucha o zmianie pory snu niż o zmianie używania substancji. Tak więc skupienie się na poprawie jakości snu nastolatków – w tym poprzez opóźnienie godzin rozpoczęcia zajęć szkolnych – może być nie w pełni wykorzystywanym, ale skutecznym podejściem do zmniejszania ryzyka problemowego używania substancji.”

Susz konopi
Krótszy czas trwania snu jest czynnikiem ryzyka dla przyszłego używania konopi indyjskich

Spójność teorii z badaniami nad snem i używkami

Naukowcy napisali, że badanie było zgodne z wcześniejszymi badaniami i zauważyli, że świadomość nawyków snu nastolatków może pomóc rodzicom i pracownikom służby zdrowia w zarządzaniu nadużywaniem substancji przez młodych ludzi.

„Nasze ustalenia rozszerzają wcześniejszą pracę, wskazując, że wieczorny styl życia i późniejszy czas zasypiania, a także krótszy czas trwania snu, zwłaszcza w dni powszednie, są czynnikami ryzyka dla przyszłego używania konopi indyjskich i nadużywania alkoholu”

– napisali naukowcy w podsumowaniu.

„Wyniki te podkreślają potrzebę zwrócenia większej uwagi na charakterystykę snu jako potencjalne czynniki ryzyka używania substancji u nastolatków i młodych dorosłych i mogą stanowić źródło informacji na temat przyszłych obszarów interwencji”.

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."