Stany, które zalegalizowały sprzedaż marihuany dla dorosłych, odnotowały miliardowe wpływy z podatków od marihuany.
- Opublikowane niedawno badania, które zostały upublicznione dzięki uprzejmości Marijuana Policy Project, wykazały, że w maju 2021 władze stanowe zgłosiły łącznie 7,9 miliarda dolarów przychodów podatkowych z legalnej sprzedaży marihuany dla dorosłych.
- Miasta również wygenerowały setki tysięcy dolarów nowych przychodów z lokalnych podatków od marihuany.
- Liczba ta obejmuje stany Kolorado i Waszyngton, gdzie wyborcy uchwalili legalizację w 2012 roku i gdzie sprzedaż rozpoczęła się w 2014 roku.
W Kolorado, zgodnie z badaniem, istnieje 15-procentowy podatek od sprzedaży hurtowej i 15-procentowa stawka podatkowa od specjalnej sprzedaży detalicznej (żadna z nich nie ma zastosowania do sprzedaży medycznej marihuany). Od 2014 roku szacowany dochód podatkowy Kolorado ze sprzedaży marihuany wynosi 1 557 878 973 USD, przy czym 404,5 miliona dolarów z całkowitego dochodu uzyskanego z podatków od marihuany zostało przeznaczone na poprawę systemu szkół publicznych w Kolorado.
Ogromne dochody z legalnej marihuany
Szacowane wpływy podatkowe nie obejmują lokalnych wpływów z podatków od sprzedaży, które były znaczące. W Denver w maju zostało wygenerowanych 210,6 milionów dolarów wpływów z podatków lokalnych.
W Waszyngtonie, gdzie od lipca 2015 roku obowiązuje 37% podatek od sprzedaży detalicznej i 6,5% podatek od sprzedaży hurtowej, szacowane przychody z podatków stanowych ze sprzedaży konopi indyjskich zaokrąglają się do 2,568,728,290 dolarów, a ta suma nie obejmuje szacowanych 167 milionów dolarów wygenerowanych w okresie od lipca 2014 roku do marca 2021 roku.
Jak zmieniono system podatkowy?
„Do lipca 2015 roku podatki były dość wysokie – 25% w trzech punktach transferu – co utrudniało konkurowanie z nielegalną sprzedażą. Oprócz zmiany stawki podatkowej na 37% w 2015 r., ustawodawca stworzył program zatwierdzania medycznego, do którego sklepy dla dorosłych mogą ubiegać się o przystąpienie”
– wyszczególniono w raporcie.
W latach podatkowych 2019 i 2020 urzędnicy państwowi poinformowali, że przychody z 37% podatku od sprzedaży detalicznej konopi indyjskich przewyższyły przychody z podatku od alkoholu, pomimo faktu, że o wiele więcej dorosłych spożywa alkohol niż konopie.
Na każdy 1 miliard dolarów przychodu zebranego z podatku od sprzedaży konopi indyjskich, prawie 600 milionów dolarów jest kierowane na inicjatywy zdrowia publicznego, w tym fundusz, który zapewnia ubezpieczenie zdrowotne dla rodzin o niskich dochodach.
W Oregonie pilotażowa sprzedaż marihuany dla dorosłych rozpoczęła się dopiero w 2016 roku, ale od tego czasu stan wygenerował już 540 071 765 dolarów. Na Alasce, wpływy z podatków stanowych z marihuany szacuje się na 78 218 573 dolarów od 2016 roku, a rekordowy rok był w 2020, kiedy to wpływy z podatków przekroczyły 27 milionów dolarów.
Osiemnaście stanów uchwaliło już ustawy legalizujące, opodatkowujące i regulujące marihuanę dla osób dorosłych w wieku 21 lat i starszych. Osiem z tych ustaw przeszło w 2020 lub 2021 roku, a w siedmiu z tych stanów licencjonowanie i pobieranie podatków jeszcze się nie rozpoczęło – napisano w raporcie, zauważając, że dokonano przeglądu struktury podatkowej każdego stanu w zakresie marihuany do użytku dla dorosłych, populacji i przychodów z legalizacji.
Nie obejmuje to przychodów z tytułu podatku od medycznej marihuany, opłat aplikacyjnych i licencyjnych uiszczanych przez firmy z branży konopi indyjskich, dodatkowych podatków dochodowych generowanych przez pracowników branży konopi indyjskich lub podatków od osób prawnych płaconych rządowi federalnemu – napisano.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Przychody podatkowe ze sprzedaży marihuany według przewidywań
Wyniki badań Marijuana Policy Project nie będą zaskoczeniem dla zwolenników legalizacji, którzy od dawna mówią o marihuanie dla dorosłych i medycznej jako o dobrodziejstwie dla lokalnej gospodarki.
Analiza ekonomiczna opublikowana w zeszłym roku wykazała, że w Teksasie, gdzie rekreacyjna marihuana pozostaje nielegalna, legalizacja mogłaby wygenerować ponad pół miliarda dolarów rocznie w postaci nowych wpływów z podatków stanowych.
Regulowany rynek marihuany byłby ekonomicznym dobrodziejstwem dla Teksasu, mówi raport. Setki milionów dolarów w nowych przychodach podatkowych i dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy byłyby szczególnie pomocne w przezwyciężeniu strat wynikających z pandemii COVID-19. Teksas pozostawia ogromną ilość pieniędzy na stole, utrzymując marihuanę nielegalną.
Czy w Polsce byłoby podobnie?
Przewiduje się, że tak. Podatki od obrotu marihuaną od dawna są wskazywane jako jeden z potencjalnych argumentów, który może przekonać polityków do zajęcia się sprawą legalnej marihuany. Czy możemy się jednak spodziewać systemu podobnego jak w Colorado i Waszyngtonie?
Prawdopodobnie nie. Obecnie celem aktywistów jest jedynie dekryminalizacja marihuany, która nie pozwala na jej sprzedaż, a co za tym idzie – opodatkowanie.
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.