Cypr to kraj znany z malowniczych plaż, przyjaźnie usposobionych ludzi i pięknej pogody. Co ciekawe, jest także państwem, które przyjęło dość surowe stanowisko w sprawie konsumpcji konopi. Marihuana uważana jest za narkotyk klasy B, a jej posiadanie traktowane jest jako wykroczenie. Jako turysta na Cyprze możesz zamarzyć o konopiach w czasie podziwiania zachodu słońca. Pytanie, czy to dobry pomysł? Czy musisz liczyć się z konsekwencjami natury prawnej? Sprawdź!
Przepisy dotyczące narkotyków na Cyprze
Na Cyprze narkotyki klasyfikuje się według szkód, jakie mogą powodować, przy czym klasa A jest najbardziej szkodliwa, a klasa C najmniej szkodliwa. Kary za przyjmowanie i posiadanie mogą zostać nałożone na wszystkie klasy narkotyków oraz na osoby, które z nich korzystają.
Kary różnią się w zależności od klasy narkotyku, kwoty i okoliczności obciążających dane przestępstwo. Teoretycznie za narkotyki można dostać nawet wyrok dożywocia, ale jak dotąd tak się nie stało. Posiadanie na własny użytek jest na Cyprze nadal uważane za poważne przestępstwo i może podlegać karze do czterech lat pozbawienia wolności w przypadku narkotyków klasy C. Klasa B to osiem lat, a klasa A – 12 lat.
Posiadanie na użytek własny
W 2003 r. Cypryjscy prawodawcy wprowadzili progi dotyczące osobistego używania narkotyków. Osoby posiadające większe ilości narkotyków niż dozwolone przez prawo mogą otrzymać wyżej wymienione kary. Posiadanie do trzech roślin konopi indyjskich, 30 gramów suszonej konopi lub produktów na bazie konopi indyjskich bądź 10 gramów kokainy, opium lub ich pochodnych nie jest już uważane za przestępstwo. Jest to wykroczenie i podlega karze grzywny.
Skazani po raz pierwszy w wieku poniżej 25 lat nie otrzymują wyroków dłuższych niż jeden rok pozbawienia wolności. W ostatnich latach cypryjscy sędziowie preferowali orzekanie alternatywnych wyroków dla młodych w sprawach narkotykowych. Szczególnie dla tych, którzy po raz pierwszy byli przestępcami narkotykowymi. Młodsi częściej trafiali pod opiekę psychiatry, a nie do więzienia. Jest to bardzo pozytywne moralnie rozwiązanie.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Kary za dystrybucję środków odurzających
Handel narkotykami jest karany wysokimi wyrokami pozbawienia wolności. Za handel narkotykami klasy C grozi kara do ośmiu lat pozbawienia wolności, podczas gdy za handel narkotykami klasy A lub B grozi kara do dożywocia. Prawo z 2016 roku pozwala osobom skazanym odwoływać się za jakiekolwiek przestępstwa związane z narkotykami inne niż zażywanie narkotyków. Mogą w ten sposób kwalifikować się do leczenia jako alternatywy dla kary więzienia.
Konopie indyjskie na Cyprze
Marihuana to najpopularniejszy nielegalny narkotyk na Cyprze. Około 4,3% populacji kraju w wieku od 15 do 34 lat przyznało, że przyjmowało konopie indyjskie przynajmniej raz w 2017 r. Pomimo popularności wśród młodych dorosłych, marihuana nadal jest bardzo źle postrzegana na Cyprze.
Cypryjscy funkcjonariusze prowadzą politykę zerowej tolerancji dla konopi indyjskich. Często zabierają nawet posiadaczy na komisariat policji w celu rejestracji i przesłuchania. Przestępcy lub popełniający wykroczenia mogą być zmuszeni do złożenia oświadczenia, udzielenia odpowiedzi na szereg pytań dotyczących ich dostawcy, zwyczajów związanych ze spożywaniem konopi indyjskich i nie tylko. Ponadto mogą zostać zatrzymani z dnia na dzień.
Następnie przestępcy są wzywani do sądu. Sędzia nakłada grzywnę w zależności od powagi sprawy, okoliczności obciążających, ilości posiadanych konopi indyjskich i innych czynników. Wszystko prowadzi do wyroku lub nałożenia grzywny w wysokości od 400 do 1000 euro . Mimo że młodzi przestępcy mogą otrzymać ostrzeżenia zamiast kary, to w praktyce zdarza się to rzadko.
Policja, sądy i postępowania karne na Cyprze
Pomoc policji, pełne przyznanie się do winy, przepraszająca postawa i zgoda na przystąpienie do rządowego sześciomiesięcznego programu odwykowego może przekonać sędziego do ustalenia obniżonej grzywny lub kary. Z drugiej strony, nieukończenie sześciomiesięcznego programu detoksykacji po wyrażeniu zgody, może pociągać za sobą jeszcze wyższe wyroki.
Publiczne spożycie konopi nie jest tolerowane i zaleca się zachowanie dyskrecji. Jeśli policja przyłapie Cię na paleniu w pobliżu szkoły, dworca autobusowego lub popularnych atrakcji turystycznych, to możesz mieć trudności z uniknięciem wysokiej grzywny lub jeszcze surowszego wyroku.
Większość konopi skonfiskowanych przez władze w 2017 r. została wyprodukowana w Holandii i przemycona na Cypr drogą lotniczą lub lotami pasażerskimi. Pomimo idealnych warunków środowiskowych do uprawy konopi, lokalne hodowle są nadal bardzo rzadkim zjawiskiem.
Marihuana medyczna na Cyprze
Prawodawcy na Cyprze uchwalili ustawę legalizującą uprawę konopi. Pozwolili także na jej użytek do celów medycznych w lutym 2019 r. Nowe prawo uczyniło import nasion i roślin konopi do celów uprawnych legalnym. Uregulowano także proces uzyskiwania pozwoleń na uprawę konopi. Dzięki dobrej pogodzie i długim okresom nasłonecznienia Cypr ma przewagę konkurencyjną nad innymi krajami uprawiającymi konopie, takimi jak Holandia, Niemcy czy Dania.
Według niektórych szacunków Cypr ma potencjał do produkowania dużych ilości medycznej marihuany. Prawdopodobnie jednak potencjał gospodarczy w tym sektorze nadal pozostanie niewykorzystany.
Recepty na marihuanę medyczną
Prawo z 2019 roku umożliwiło Cypryjczykom kupowanie leków konopnych bezpośrednio w aptece, na podstawie recepty wystawionej przez lekarza specjalistę. Większość ludzi, którzy szukają leczenia konopiami indyjskimi na Cyprze, cierpi na raka, autyzm lub oporną padaczkę i ma prawo domagania się dostępu do tej formy terapii. Osoby cierpiące na HIV i schorzenia neurologiczne również kwalifikują się do leczenia konopiami indyjskimi.
Przed nowelizacją z 2019 roku pacjenci zgłaszający się na leczenie konopiami musieli uzyskać zgodę ministra zdrowia, co oznaczało dużo papierkowej roboty i długie czasy oczekiwania na odpowiedź. Cypryjscy pacjenci muszą również radzić sobie z piętnem związanym ze spożywaniem konopi.
Lekarze są sceptyczni co do korzyści płynących z leczenia konopiami indyjskimi. Tylko nieliczni z nich uważają, że leki na bazie konopi faktycznie pomogłyby ich pacjentom. W rezultacie rzadko kiedy specjaliści przepisują marihuanę.
Cypr wiodącym europejskim producentem marihuany medycznej?
Wszystkie produkty zawierające kannabidiol (CBD), które zawierają mniej niż 0,2% tetrahydrokannabinolu (THC), są legalne na Cyprze. Są uważane za suplementy diety, a sprzedawcy nie muszą składać żadnych oświadczeń o ich korzyściach zdrowotnych.
Cypr jest jednym z małych krajów europejskich, które przygotowują się do boomu na konopie indyjskie. Dzięki doskonałym warunkom środowiskowym kraj ten mógłby stać się jednym z wiodących producentów marihuany medycznej w Europie. Niemniej jednak Cypr musi sam podjąć pewne wysiłki w tym kierunku.
Z pewnością państwowe uprawy stanowiłyby niesamowity zastrzyk gotówki do budżetu i stworzyłyby miejsca pracy dla bezrobotnych. Inwestycja stanowiłaby doskonałe rozwiązanie typu 2w1. Częściowa dekryminalizacja marihuany w tym kraju mogłaby także zoptymalizować turystykę. Obecnie jednak pozostaje czekać na rozwój sytuacji.
Źródło: https://straininsider.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.