Nauka News

Co bardziej szkodzi – marihuana czy alkohol?

Co bardziej szkodzi – marihuana czy alkohol? 2 września 2021Leave a comment
Chłopak z piwem

• Jak należy postrzegać działanie alkoholu oraz marihuany na ludzki organizm?
• Czy spożywanie alkoholu może nieść za sobą jakieś niebezpieczne konsekwencje zdrowotne?
• Czy używanie marihuany jest równie niebezpieczne, jak używanie alkoholu?

Przed rozpoczęciem porównywania alkoholu i trawki, ważne jest, aby zrozumieć niektóre z czynników, które sprawiają, że porównanie jest trudne.

Niewielka ilość badań

Na temat alkoholu wiemy o wiele więcej niż na temat trawki. Jasne, badania na ten temat trochę się rozwijają, ale wciąż brakuje obszernych, długookresowych badań. Trawka może wydawać się bezpieczniejsza od alkoholu tylko dlatego, że nie jesteśmy jeszcze świadomi pewnych zagrożeń.

Różnorodność produktów

Na rynku istnieje niezliczona ilość produktów z konopi indyjskich i wiele opcji spożywania jej. Sposób spożywania marihuany może mieć duży wpływ na jej krótko- i długoterminowe efekty. Na przykład palenie jest szkodliwe dla płuc, ale to ryzyko nie dotyczy postaci doustnych.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...
Butelki piwa
Na temat alkoholu wiemy o wiele więcej niż na temat trawki

Indywidualna biologia

Reakcje na trawkę i alkohol różnią się w zależności od osoby. Przykładowo, jedna osoba może mieć bardzo niską tolerancję na trawkę, ale dobrze znosić alkohol. Inna osoba może nie mieć żadnych problemów z nadużywaniem alkoholu, ale mimo to trudno jej funkcjonować bez trawki.

Jakie mogą być krótkotrwałe konsekwencje zdrowotne spożywania obu substancji?

Picie zbyt dużej ilości alkoholu może szybko doprowadzić do śmierci. Niezdolność do metabolizowania alkoholu w takim tempie, w jakim jest spożywany, może prowadzić do nagromadzenia się alkoholu w mózgu, który wyłącza obszary niezbędne do przeżycia, takie jak te związane z biciem serca i oddychaniem.

Marihuana wpływa na układ sercowo-naczyniowy, zwiększając tętno i ciśnienie krwi, ale osoba nie może śmiertelnie przedawkować trawki, tak jak w przypadku alkoholu. Alkohol częściej niż marihuana wchodzi w interakcje z innymi narkotykami.

Pobierz darmowego eBooka "6 kroków do lepszej waporyzacji" i przekonaj się, jak wejść na wyższy poziom konsumpcji Twoich ulubionych ziół.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Sposób, w jaki alkohol jest metabolizowany lub rozkładany w organizmie, jest wspólny dla wielu leków, które są przyjmowane w różnych warunkach, powiedział Gary Murray, p.o. dyrektora Wydziału Metabolizmu i Efektów Zdrowotnych w Narodowym Instytucie Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu.

Co to oznacza?

Oznacza to, że dla osób biorących narkotyki lub leki podczas picia, alkohol może zwiększyć lub zmniejszyć poziom aktywnych leków w organizmie. Ze względu na to, że marihuana może osłabić koordynację i równowagę, istnieje ryzyko zrobienia sobie krzywdy, szczególnie gdy osoba prowadzi samochód. Są to dwa obszary, w których ludzie używający konopi indyjskich mogą sobie zaszkodzić.

Długotrwałe konsekwencje zdrowotne

Długoterminowe skutki intensywnego picia alkoholu są powszechnie znane.

„Nadmiar alkoholu doprowadzi do bardzo poważnych konsekwencji, a chroniczne nadużywanie alkoholu najprawdopodobniej doprowadzi do wielu niebezpiecznych problemów”

– powiedział Murray.

Picie może prowadzić do choroby alkoholowej wątroby, która może rozwinąć się do zwłóknienia wątroby, co z kolei może potencjalnie prowadzić do raka wątroby. W przeciwieństwie do alkoholu, skutki przewlekłego używania marihuany nie są tak dobrze poznane.

Susz konopie
Skutki przewlekłego używania marihuany nie są tak dobrze poznane

Badania na zwierzętach wykazały pewien możliwy wpływ na reprodukcję. Dodatkowo, istnieją dowody na to, że marihuana może pogarszać problemy psychiatryczne u osób, które są do nich skłonne, lub wywoływać je w młodszym wieku. Wreszcie, Baler powiedział, że ponieważ narkotyk jest zazwyczaj palony, może wywołać zapalenie oskrzeli, kaszel i przewlekłe zapalenie dróg oddechowych.

Podsumowanie

Podczas gdy wczesne badania wykazały pewne dowody łączące marihuanę z rakiem płuc, późniejsze badania obaliły to powiązanie. Nie jest jasne, dlaczego dym z marihuany nie ma takiego samego wpływu na płuca, jak dym tytoniowy, ale być może pewne korzystne związki w dymie marihuanowym niwelują jego zły wpływ, a może inne nawyki zdrowotne palaczy marihuany różnią się od nawyków palaczy papierosów.

Źródła:

https://www.healthline.com

https://www.livescience.com

https://drugabuse.com

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."