Gospodarka News

Nielegalne konopie. Jak COVID-19 stworzył rynek dla dilerów z Darknetu?

Nielegalne konopie. Jak COVID-19 stworzył rynek dla dilerów z Darknetu? 7 sierpnia 2020Leave a comment
Mężczyzna trzymający w ręku banknoty

Jak wynika z nowego sprawozdania, Europejczycy coraz częściej starają się pozyskiwać nielegalne konopie od dilerów internetowych.

 • Podobnie jak ich legalni odpowiednicy w Kanadzie, dilerzy internetowi zauważyli wzrost sprzedaży konopi indyjskich w pierwszych miesiącach pandemii.
 • Tak wynika z najnowszej analizy Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii.
 • Opublikowane w czerwcu w „Journal of Addiction Medicine” wstępne badanie badało wpływ COVID-19 na rynki nielegalnych narkotyków w tzw. Darknecie.

Badanie wpływu pandemii na rynki narkotyków. Co zbadano?

Badanie brało pod uwagę strony obsługujące głównie europejską klientelę. W większości krajów europejskich nadal obowiązuje zakaz używania konopi indyjskich przez osoby dorosłe, a marihuana medyczna jest często ściśle kontrolowana. To sprawia, że konopie z nielegalnych internetowych źródeł stają się gorącym towarem na czarnym rynku.

Mężczyzna w ciemnym pokoju przed ekranem laptopa
Mężczyzna w ciemnym pokoju przed ekranem laptopa

Jaki jest wynik badania?

Sprzedaż na nielegalnych rynkach wzrosła z 11 036 w styczniu do 14 289 w marcu, co stanowi wzrost o 29,5%.

Analiza wykazała, że podczas gdy wielu sprzedawców reklamowało biznes jak zwykle pomimo pandemii, inni wykorzystywali posty i reklamy, aby stworzyć poczucie zagrożenia, wykorzystując wirusa do generowania większej sprzedaży.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Co sprzyja trendowi wzrostu nielegalnych rynków?

Teodora Groshkova, główny analityk naukowy EMCDDA, spekuluje, że społeczne zdystansowanie, które upowszechnia się coraz bardziej w krajach europejskich i USA w miarę rozwoju wirusa, prawdopodobnie odegrało główną rolę w zwiększaniu nielegalnej sprzedaży w Darknecie.

„Możliwe, że kupujący próbowali zrobić zapasy na najbliższe tygodnie albo po prostu większa grupa użytkowników konopi odkryła, że internet jest wygodnym kanałem dystrybucji, gdy kontakt społeczny jest ograniczony i mają ograniczone możliwości dotarcia do swojego zwykłego dilera” – powiedziała Groshkova WIRED.

Autorzy raportu przyznają jednak, że sytuacja jest bardziej złożona

Podczas gdy sprzedaż marihuany wzrosła w lutym i marcu, szacowana wartość marihuany sprzedawanej na rynkach dark webowych odnotowała spadek, który, jak twierdzą autorzy, można „wytłumaczyć spadkiem większych obrotów w lutym i marcu w ogóle” i przypisać potencjalnemu „spadkowi sprzedaży na poziomie całego rynku”.

m

Pobierz darmowego eBooka "6 kroków do lepszej waporyzacji" i przekonaj się, jak wejść na wyższy poziom konsumpcji Twoich ulubionych ziół.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

„Sugeruje to, że konsumenci konopi indyjskich albo uzupełniali zapasy, albo przenosili się na rynki internetowe w celu złagodzenia potencjalnych problemów z podażą” – czytamy w raporcie, w którym autorzy odnotowują liczne ograniczenia i zastrzeżenia – w tym fakt, że nie uwzględniono żadnych danych pochodzących z kwietnia czy maja.

Mężczyzna we mgle
Mężczyzna we mgle

Ograniczenia w badaniu

„Kluczowym ograniczeniem tego opracowania jest fakt, że niektóre z głównych rynków nie mogły zostać uwzględnione w momencie jego opracowywania (kwiecień 2020 r.), w związku z czym ustalenia te wyraźnie nie są reprezentatywne dla całego rynku darknetowego.

W szczególności analiza danych z Empire, dużego rynku mającego znaczenie dla UE, musiała zostać wyłączona ze względów technicznych. Inny duży rynek, Hydra, nie został uwzględniony, ponieważ służy przede wszystkim krajom rosyjskojęzycznym” – wyjaśniają autorzy.

EMCDDA ściśle monitorowało wpływ pandemii na sprzedawców narkotyków, osoby zażywające narkotyki i rynki w ciągu ostatnich kilku miesięcy, publikując sprawozdania dotyczące wpływu COVID na wzorce zażywania narkotyków i szkód związanych z narkotykami, na rynki narkotykowe w całej UE oraz na służby antynarkotykowe i poszukiwanie pomocy w kwestiach problemów narkotykowych w Europie.

źródło: https://420intel.com

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."