W styczniu tego roku hawajscy senatorowie Rosalyn Baker (D) i Brian Taniguchi (D) przedstawili senacką ustawę 2543, która miałaby zapewnić ochronę zatrudnienia pracownikom używającym konopi indyjskich. Choć ustawa ta została wprowadzona kilka miesięcy temu, to jednak nadal czeka na rozpatrzenie przez ustawodawców.
- Pacjenci stosujący medyczną marihuanę mogą wkrótce uzyskać ochronę prawną, związaną z ich pracą na Hawajach.
- Ustawa będzie obejmowała część zawodów wykonywanych na terenie Hawajów.
- Pacjenci, którzy korzystają z terapii, będą chronieni szczególnymi zasadami.
Czym jest hawajska senacka ustawa 2543?
Zgodnie z treścią projektu ustawy, pracodawcy na Hawajach mogą stracić świadczenia pieniężne lub licencyjne, jeśli nie będą chronić pracowników, którzy używają medycznej marihuany.
Dyskryminacja pacjentów zażywających medyczną marihuanę podczas procesu rekrutacji czy zwolnienia lub dokonywania jakichkolwiek zmian w zatrudnieniu byłaby zakazana.
Dyskryminacja nie będzie dozwolona wobec pracowników, którzy posiadają potwierdzenie spożywania konopi indyjskich w celach zdrowotnych lub tych, którzy są legalnie dopuszczeni do ich przyjmowania. Jedynym wyjątkiem będą „potencjalnie niebezpieczne zawody”.
Hawajskie: ochrona pracowników przyjmujących konopie przed stygmatyzacją
W ustawie wymieniono jednak pewne zawody, które będą zwolnione z tego wymogu. Będą one zobowiązane do przestrzegania polityki zakazu używania konopi indyjskich.
Obejmuje to funkcjonariuszy organów ścigania, strażaków, pracowników bezpieczeństwa wodnego, pracowników, którzy muszą nosić broń palną do pracy, pracowników służb ratowniczych, każdego, kto pracuje z substancjami kontrolowanymi w służbie zdrowia, każdego, kto pracuje z grupami szczególnie narażonymi, takimi jak dzieci i osoby starsze; pracowników obrony cywilnej oraz tych, którzy posiadają określone rodzaje licencji na pojazdy.
Ponadto, osoby pracujące z publicznymi sieciami energetycznymi i zakładami użyteczności publicznej nie będą mogły używać marihuany medycznej.
„Pacjenci leczeni konopiami indyjskimi spotykają się ze sporą stygmatyzacją z powodu stereotypowych, błędnych przekonań na temat konopi indyjskich”
Odnosi się to również do ich używania, co jest wynikiem podsycanych przez postulaty długotrwałej „wojny narkotykowej”, która była prowadzona w sposób nieproporcjonalny wobec tych, którzy byli ofiarami społecznych uwarunkowań” – stwierdzili urzędnicy Forum Polityki Narkotykowej na Hawajach w pisemnym oświadczeniu, które ukazało się w momencie wprowadzenia ustawy po raz pierwszy.
Obecnie projekt ten jest rozważany, więc pacjenci używający konopi indyjskich z nadzieją oczekują na jego pozytywne rozpatrzenie. Miejmy nadzieję, że Hawaje dołączą do listy państw, które będą chciały zapewnić lepszą ochronę osobom, które stosują medyczną marihuanę.
źródło: https://hightimes.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.