• Konopie indyjskie mogą sprawdzić się jako środek do łagodzenia objawów, towarzyszących chorobom zapalnym jelit.
• Pacjenci chorujący między innymi na chorobę Leśniewskiego mogą odczuć ogromną ulgę, stosując konopie w swojej terapii.
• Stosowanie konopi indyjskich łagodzi bóle brzucha, zmniejsza objawy i pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie pacjentów.
Marihuana medyczna i jej wpływ na objawy chorób zapalnych jelit
Badacze, analizujący wpływ konopi indyjskich na osoby cierpiące na IBD, w tym na chorobę Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego, uważają, że roślina ta ma „potencjał terapeutyczny”, którego „nie wolno zaniedbywać”. Dr Timna Naftali, gastroenterolog z Uniwersytetu w Tel Awiwie, była pierwszą osobą, która zbadała wpływ marihuany leczniczej na choroby zapalne jelit (IBD) i przeanalizowała, jak konopi wpływają na stan pacjentów m.in. z chorobą Leśniowskiego-Crohna.
Pisząc w opublikowanym wcześniej „Przeglądzie leczenia konopi indyjskich w chorobie Leśniowskiego-Crohna”, dr Naftali zauważyła, że do tej pory przeprowadzono tylko trzy niewielkie kontrolowane badania placebo.
Marihuana i znacząca poprawa samopoczucia
Dwa ze wspomnianych badań pokazały „znaczną poprawę”, ale nie wykazały poprawy wskaźników stanu zapalnego. Ostatnie badanie dr Naftali przeprowadzone na 50 pacjentach z chorobą Leśniowskiego-Crohna wykazało, że ci, którzy otrzymali medyczną marihuanę – w stosunku 4 do 1 CBD i THC – dostrzegli poprawę w przeciągu ośmiu tygodni. Pacjenci zgłaszali mniejszą liczbę biegunek, złagodzenie bólu brzucha, wzrost apetytu i ogólną poprawę jakości życia.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Marihuana łagodzi objawy stanów zapalnych jelit
Podczas rozmowy z Cannabis Health, dr Nafatli powiedziała: „Tym razem nie tylko przyjrzałam się danym klinicznym, ale także poddałam pacjentów kolonoskopii przed i po badaniu.. Zauważyliśmy, że ponownie pacjenci czuli się lepiej, ale nie było żadnej zmiany endoskopowej – stan zapalny w środku pozostał taki, jak przedtem.”
Doktor kontynuowała: „To było krótkie badanie, trwające tylko osiem tygodni, ale można też powiedzieć, że marihuana wpływa na zmniejszenie objawów. Pacjenci przyjmujący konopie mówią, że odczuwają słabszy ból brzucha, mają mniejszą biegunkę i mogą zmniejszyć ilość przyjmowanych sterydów. Wszyscy mówią, że śpią o wiele lepiej, mają lepszy apetyt i ogólnie czują się lepiej.”
Konopie i ich potencjał leczenia stanów zapalnych
Dr Nafatali uważa jednak, że konopie indyjskie mają potencjał do leczenia stanów zapalnych, przy czym konieczne jest przeprowadzenie większej liczby badań w celu zbadania skutków działania różnych związków konopi indyjskich.
„Potrzebujemy dużo więcej badań”, powiedziała. „Jeśli spojrzeć na badania na zwierzętach i badania laboratoryjne, wydaje się, że konopie indyjskie mają potencjał do leczenia stanów , jednak wyniki nie zostały jeszcze potwierdzone przez badania na ludziach – nie działają one u ludzi lub nie zrobiliśmy tego we właściwy sposób”.
Doktor nadal poszukuje idealnego połączenia związków w konopi
„Marihuana ma tak wiele różnych związków. Jestem pewna, że jeśli uda nam się wyizolować aktywne składniki we właściwych miejscach i odpowiednio je zastosować, to może się to okazać przydatną terapią”.
W Izraelu Ministerstwo Zdrowia zezwala na używanie medycznej marihuany przez pacjentów z chorobą Crohna, którzy spełniają pewne kryteria, w tym nie reagują na żadne alternatywne leczenie biologiczne.
Dopóki nie zostaną przeprowadzone dalsze badania, dr Naftali wstrzymuje się z przepisywaniem leków, widząc, że jego rola jest w dużej mierze jedną z ostatnich desek ratunkowych.
Konopie jako dodatek w terapii stanów zapalnych jelit
” Obecnie marihuana może odgrywać główną rolę w charakterze wsparcia do czasu, aż zadziałają skuteczniejsze leki albo dla osób, które cierpią na ciężką chorobę, przy której nie reagują na żaden inny lek” – dodała.
„Obecnie wiemy, że konopie indyjskie są bardzo pomocne w łagodzeniu objawów, ale nie mogą zastąpić prawdziwej terapii przeciwzapalnej”.
Źródło: https://cannabishealthnews.co.uk/2020/09/02/cannabis-and-inflammatory-bowel-disease-new-evidence/
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.