Medycyna News

Czy marihuana powoduje nadciśnienie?

Czy marihuana powoduje nadciśnienie? 10 marca 2021Leave a comment
Kobieta mierząca ciśnienie

Korzystanie z marihuany nie wydaje się być samodzielnym czynnikiem, sprzyjającym nadciśnieniu tętniczemu. Tak wynika z nowo opublikowanych badań.

 • Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Niemiec i Rosji badali związek między używaniem marihuany a nadciśnieniem tętniczym na reprezentatywnej próbie badanych.
 • Wyniki badania „The longitudinal relationship between cannabis use and hypertension” zostały zamieszczone w internecie przed publikacją w czasopiśmie Drug and Alcohol Review.
 • Po wstępnej analizie danych okazało się, że „używanie konopi indyjskich było związane z mniejszą częstością występowania nadciśnienia tętniczego w analizach nieskorygowanych. Zależności te były jednak uwarunkowane wiekiem.”

Po dostosowaniu do wszystkich czynników zakłócających, ani długotrwałe używanie konopi indyjskich, ani też 12-miesięczne używanie konopi indyjskich nie wiązały się ponad wszelką wątpliwość z występowaniem nadciśnienia tętniczego – podsumowują autorzy badania.

Konopie
Używanie konopi indyjskich nie wiązało się z występowaniem nadciśnienia tętniczego

Marihuana podwyższa czy raczej obniża ciśnienie krwi?

Wyniki badania są zgodne z wynikami osobnych badań, opublikowanych w zeszłym miesiącu, które wykazały, że używanie marihuany może nawet obniżać ciśnienie krwi u starszych osób. Raport z badań, „Cannabis is associated with blood pressure reduction in older adults-A 24-hours ambulatory blood pressure monitoring study” ukazał się w European Journal of Internal Medicine.

Naukowcy zauważyli, że najniższe odczyty ciśnienia krwi odnotowano trzy godziny po użyciu marihuany. Podczas gdy spadek ciśnienia krwi odnotowano zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, spadek w nocy był bardziej znaczący.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Dlaczego wydaje nam się, że marihuana podnosi ciśnienie?

To może być związane z dwoma kwestiami. Po pierwsze – może nam się tak tylko wydawać. Zażycie marihuany wiąże się ze zmianami w percepcji, więc jeśli na przykład odczuwamy że jest nam gorąco – nie koniecznie musi tak być.

To samo dotyczy uczucia wysokiego ciśnienia. Euforia towarzysząca spożyciu THC może powodować salwy śmiechu, poczucie ekscytacji i inne tego typu objawy, które normalnie utożsamiamy z wysokim ciśnieniem krwi.

Drugą kwestią jest ta bardziej lokalna i kulturowa. Wiele osób wciąż popełnia błąd, który polega na mieszaniu suszu z tytoniem. Taki zabieg powoduje, że wdychany jest toksyczny dym, który może powodować znaczny wzrost ciśnienia tętniczego.

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Po pierwsze dlatego, że nasz organizm chce jak najszybciej przefiltrować toksyny. Po drugie dlatego, że nikotyna zawarta w liściach tytoniu (oprócz swojego silnie uzależniającego charakteru) powoduje nagły wzrost ciśnienia.

Konopie
Wiele innych badań dowodzi, że sama marihuana nie jest odpowiedzialna za wzrost ciśnienia

Marihuana niewinna?

To i wiele innych badań dowodzi, że sama marihuana nie jest odpowiedzialna za wzrost ciśnienia. Układ endokannabinoidowy odgrywa ważną rolę regulacyjną w pracy układu sercowo-naczyniowego – nie tylko w stanach chorobowych związanych z nadmiernym niedociśnieniem, ale także w powszechnym nadciśnieniu tętniczym.

Osoby dorosłe są najszybciej rosnącą grupą użytkowników medycznej marihuany, jednak dowody na temat bezpieczeństwa sercowo-naczyniowego dla tej populacji są skąpe.

To badanie jest częścią bieżących starań naukowców, mających na celu dostarczenie wyników dotyczących rzeczywistych efektów fizjologicznych stosowania marihuany w dłuższym okresie.

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."