Z najnowszego sondażu wynika, że większość Francuzów opowiada się za legalizacją marihuany do użytku rekreacyjnego.
- Chociaż Francja ma największą liczbę palaczy marihuany w Europie, to posiada również jedne z najsurowszych przepisów dotyczących narkotyków.
- Sondaż, w którym wzięło udział ćwierć miliona osób, został przeprowadzony w zeszłym miesiącu przez parlamentarną komisję rozpoznawczą, która wykazała, że ponad 80 procent ankietowanych zgadza się, że konsumpcja i produkcja marihuany powinna być dozwolona i regulowana przez prawo.
- „Wiemy teraz, że legalizacja marihuany nie jest już tabu we Francji i że nasi współobywatele obserwują nieskuteczność obecnego systemu prawnego w tej dziedzinie” – powiedziała w oświadczeniu posłanka LREM Caroline Janvier.
Ile Frnacuzów jest za legalizacją marihuany?
Tymczasem tylko 14 procent uważa, że marihuana powinna zostać zdekryminalizowana, a prawie 5 procent uważa, że sankcje przeciwko niej powinny zostać wzmocnione. Co znamienne – mniej niż jeden procent uważa, że Francja powinna zachować obecne ramy prawne.
Spośród tych, którzy wzięli udział w badaniu, około 30% stwierdziło, że nigdy nie używało marihuany, podczas gdy prawie 40% stwierdziło, że używało jej sporadycznie. Mniej niż 20% stwierdziło, że stosują ją regularnie, a prawie 15% przyznało, że używa jej codziennie.
Ponad 85% ankietowanych stwierdziło, że państwo powinno zezwolić na uprawę konopi w określonych ilościach.
Konsultacje obywatelskie dotyczące marihuany we Francji
W dniu 13 stycznia 2021 r. wspólna komisja informacyjna ds. regulacji i skutków różnych zastosowań konopi indyjskich rozpoczęła konsultacje obywatelskie na temat tzw. konopi „rekreacyjnych”.
„Celem tej misji jest podsumowanie polityk publicznych wdrażanych w zakresie zapobiegania handlowi konopiami indyjskimi i ich używaniu oraz represji w tym zakresie, zaproponowanie przeglądu zagranicznych doświadczeń w zakresie legalizacji lub dekryminalizacji oraz przyczynienie się do refleksji nad możliwą ewolucją francuskich ram regulacyjnych dotyczących tej substancji.„
– czytamy na stronie francuskiego parlamentu.
Wyniki tych konsultacji zostaną wykorzystane przez komisję badawczą i będą wzięte pod uwagę przy określaniu propozycji, które przedstawi ona w swoim sprawozdaniu.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Minister Spraw Wewnętrznych Francji przeciwny legalizacji marihuany
Niektórzy użytkownicy mediów społecznościowych stwierdzili, że może to być dla rządu sposób na generowanie dodatkowych dochodów.
Innym aspektem dyskusji jest stosowanie kannabidiolu, czyli CBD dla pacjentów cierpiących na chroniczny problem z bólem.
Zgromadzenie Narodowe zezwoliło już na używanie konopi indyjskich (z wyjątkiem palenia) w celach terapeutycznych, dla co najmniej 3000 pacjentów cierpiących na poważne choroby.
Medyczna marihuana nie jest legalna we Francji
Niektórzy pacjenci używają jej na własną rękę, mówi Laure Copel, onkolog ze szpitala Diaconesses w Paryżu, co rodzi problemy związane z tym, skąd pochodzi.
„Jeśli dostajesz ją od dilera na rogu, nie znasz jej jakości i może dojść do nieszczęśliwych sytuacji”,
mówi.
Wykazano, że marihuana sprawdza się w leczeniu takich schorzeń jak epilepsja i stwardnienie rozsiane. Nadine Attal, specjalista od leczenia dolegliwości bólowych w szpitalu Ambroise-Paré w Paryżu, mówi, że konopie wykazały obiecujące wyniki w badaniach nad bólem.
„Istnieje grupa pacjentów, którzy bardzo, bardzo, bardzo dobrze reagują na ten produkt, szczególnie ci, którzy odczuwają przewlekły ból, niewrażliwy na wszystkie inne leki”
– mówi Attal.
Francja uruchamia program badań marihuany medycznej
Dwuletni eksperyment Francji z medyczną marihuaną powinien rozpocząć się pod koniec marca. Będzie on obejmował olej z konopi, tabletki i produkty do waporyzacji, z których każdy będzie miał inny stosunek THC do CBD.
ANSM, krajowy organ ds. bezpieczeństwa zdrowotnego, który nadzoruje takie eksperymenty, wykluczył palenie marihuany ze względu na związane z tym zagrożenia dla zdrowia.
Eksperyment nie jest próbą naukową z placebo, ale raczej badaniem „rzeczywistego zastosowania” leczniczych konopi indyjskich, wyjaśnia Attal, który jest członkiem komitetu nadzorującego prace.
Lekarze będą mogli zobaczyć, w jaki sposób można przepisywać i stosować marihuanę, jak reagują pacjenci i jak działa system dystrybucji.
„Dowiemy się więcej o typach pacjentów, którzy reagują, i będziemy w stanie zidentyfikować efekty uboczne, takie jak zawroty głowy, senność, zmęczenie”
– mówi Attal.
Wszystkie sześć firm dostarczających produkty z konopi do testów pochodzi z zagranicy, ponieważ we Francji dozwolona jest jedynie uprawa konopi do celów przemysłowych, z zawartością THC poniżej 0,2 procent.
źródło: https://420intel.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.