Medycyna News

Palenie marihuany w trakcie ciąży szkodzi płodowi – nowe badania

Palenie marihuany w trakcie ciąży szkodzi płodowi – nowe badania 6 maja 2020Leave a comment
Mężczyzna i kobieta w ciąży

Konopie indyjskie to roślina, której stosowanie wpływa na percepcję, prowadząc do odurzenia. Nowe badania sugerują, że ekspozycja na konopie indyjskie w trakcie ciąży ma niszczycielski wpływ na płód i rozwój łożyska.

 • Stosowania jakichkolwiek używek w trakcie ciąży wiąże się z ogromnym ryzykiem dla zdrowia dziecka.
 • Zarówno alkohol, jak i papierosy czy inne używki nie powinny być stosowane w trakcie ciąży.
 • W związku z legalizacją marihuany w wielu miejscach na świecie, naukowcy coraz bardziej interesują się zjawiskiem stosowania konopi przez kobiety w ciąży.

Co kryje się w konopiach?

Głównym składnikiem konopi jest tetrahydrokannabinol (THC). Naukowcy z Western University i Queens University stwierdzili, że regularna ekspozycja na THC ma ogromny wpływ na rozwój łożyska i płodu podczas ciąży. Marihuana została zalegalizowana do celów rekreacyjnych w Kanadzie, a efekty używania konopi podczas ciąży zaczynają być postrzegane.

Dostęp do badania

Niemowlę na futrzanym kocu
Efekty używania konopi podczas ciąży zaczynają być postrzegane

Marihuana w ciąży. Jak wyglądało badanie?

Naukowcy wykorzystali szczura i ludzkie komórki łożyska, aby wykazać, że regularna ekspozycja na THC podczas ciąży ma ogromny wpływ nie tylko na rozwój ważnych narządów płodu, ale także na ekspresję genów, która jest niezwykle ważna dla prawidłowego przebiegu ciąży.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Naukowcy stwierdzili 8-procentową redukcję masy urodzeniowej i zmniejszony rozmiar mózgu i wątroby o ponad 20 procent z powodu regularnej ekspozycji na niską dawkę THC, która starała się odwzorować codzienne stosowanie konopi indyjskich.

Marihuana powoduje zmniejszoną masę urodzeniową potomstwa

Profesor Daniel B. Hardy z Westerns Schulich School of Medicine and Dentistry oraz współautor badania sugeruje, że używanie marihuany podczas ciąży jest silnie powiązane z urodzeniami dzieci o niskiej masie.

Trudności w badaniu zjawiska

Dane kliniczne są trudne do analizy, ponieważ są zakłócane innymi czynnikami. Badanie wykonywane jest konkretnym sposobem, który potwierdza, że ​​THC ma bezpośredni wpływ na wzrost łożyska i samego płodu. THC może też utrudniać przepływ tlenu między organizmem matki i dziecka.

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Dlaczego THC negatywnie oddziałuje na płód?

Tlen i składniki odżywcze przenikają przez łożysko do rozwijającego się płodu w celu jego odżywienia. Zespół badawczy charakteryzuje, w jaki sposób THC zapobiega przenikaniu tlenu i składników odżywczych przez łożysko.

Spadek transportera glukozy zwanego GLUT-1 jest spowodowany ekspozycją na THC, która została zbadana przez badanie komórek łożyskowych ludzi. To pokazuje, że THC hamuje przenoszenie kluczowych składników odżywczych i glukozy przez łożysko, z matki do płodu. Stwierdzono również zmniejszenie układu naczyniowego łożyska. Pozwala to wnioskować o zmniejszonym przepływie krwi od matki do płodu.

Kobieta w ciąży trzymająca białe śpioszki
THC hamuje przenoszenie kluczowych składników odżywczych i glukozy przez łożysko

Oba czynniki wpływają na mniejszy wzrost

W opinii badacza ograniczony wzrost zaobserwowany u potomstwa jest prawdopodobnie spowodowany przez oba te czynniki. Stwierdzono, że w Kanadzie nie ma odpowiednich wytycznych, dotyczących używania konopi indyjskich w okresie ciąży.

W Kanadzie wiele kobiet stosuje konopie w trakcie ciąży

Według niektórych badań, aby zapobiec porannym mdłościom, lękom, depresji lub problemom społecznym, co piąta kobieta używa konopi podczas ciąży.

Doktor David Natale z Queens nadmienia, że w Kanadzie i wielu stanach USA, używanie marihuany zostało zalegalizowane, jednak wciąż jej stosowanie w okresie ciąży nie zostało dobrze zbadane. Istnieje bardzo realne ryzyko związane z regularnym narażeniem na THC podczas ciąży.

źródło: cannabishealthinsider.com

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."