Komisja Europejska po raz pierwszy ustaliła dopuszczalną zawartość THC w żywności z konopi, która może być sprzedawana na rynku, jednak nie osiągnięto limitów od dawna oczekiwanych przez zainteresowane strony.
Zgodnie ze zmianami, zatwierdzonymi przez Stały Komitet Komisji ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz, poziom delta-9 THC dla oleju z nasion konopi ma zostać ustalony na 7,5mg/kg, natomiast poziom THC dla suchej żywności z konopi, takiej jak nasiona konopi, mąka i białko w proszku, będzie wynosił 3,0mg/kg.
Jak wygląda sytuacja w Europie?
Europejskie Stowarzyszenie Konopi Przemysłowych od 2017 r. wzywało do podniesienia limitu delta-9 THC dla wszystkich produktów spożywczych z konopi do 10mg/kg, popierając kilka badań na ten temat. W ten sposób Europa zrównałaby się z producentami w Kanadzie, gdzie limit 10mg/kg dotyczy zarówno oleju, jak i suchej żywności. Australia i Nowa Zelandia mają limit 10mg/kg dla olejów i limit 5mg/kg dla suchej żywności. Szwajcaria, niebędąca członkiem UE, ustala limity dla olejów i suchej żywności na poziomie odpowiednio 20mg/kg i 10mg/kg.
EIHA w swoim oświadczeniu poinformowała, że poparła propozycje Komisji Europejskiej dotyczące maksymalnych poziomów THC w żywności, pod warunkiem, że będą one zawierały „jasne i oficjalne przepisy” dotyczące „niepewności pomiaru” – parametrów związanych z odchyleniami właściwymi dla badań laboratoryjnych, które mogą de facto podwyższyć próg.
Niestety, takie rozporządzenie nie zostało wydane.
Laboratoria wykonujące analizy na potrzeby kontroli urzędowych muszą przestrzegać zasad dotyczących sposobu określania „niepewności pomiaru” – która może wynosić od 40 do 50% – i są zobowiązane do podawania tych poziomów w swoich sprawozdaniach.
Co można sprzedawać?
Pomimo odmowy KE co do oficjalnego podania wartości niepewności, „wspomniane konopne środki spożywcze zawierające pomiędzy 4,2-4,5 mg/kg dla produktów suchych i pomiędzy 10,50-11,25 mg/kg dla oleju będą nadawały się do sprzedaży” – stwierdziła EIHA w oświadczeniu.
„Przepisy jasno stanowią, że produkt jest niezgodny z przepisami tylko wtedy, gdy ponad wszelką wątpliwość przekracza maksymalny poziom powiększony o odpowiednią niepewność pomiaru” – zauważyła EIHA, dodając, że „ocena wyników badań (laboratoryjnych) musi być przeprowadzona poprzez dodanie odpowiedniej niepewności pomiaru w celu zweryfikowania możliwości wprowadzenia danego produktu na rynek”.
W przypadku braku konkretnej deklaracji dotyczącej wartości pomiarów laboratoryjnych, producenci „muszą stale wyjaśniać i bronić niepewności pomiaru przed władzami” – stwierdziła EIHA. „Według Stowarzyszenia prowadzi to do niejasności i niepewności na rynku” – czytamy w komunikacie.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Koniec niepewności?
Pomimo, że nowe przepisy nie odnoszą się konkretnie do niepewności pomiaru, ustanowienie norm THC „ostatecznie kładzie kres fragmentacji rynku wewnętrznego i najprawdopodobniej przyczyni się do dalszego wzrostu inwestycji w tym sektorze” – stwierdziło EIHA.
EIHA zauważa, że niespójności pomiędzy 27 państwami członkowskimi UE utrudniały handel, a niekiedy całkowicie go blokowały. „Te maksymalne poziomy obowiązujące w całej UE bardzo pomogą naszym członkom i wszystkim przedsiębiorcom z branży spożywczej, którzy chcą pracować z produktami pochodzącymi z nasion konopi” – powiedział przewodniczący EIHA Daniel Kruse.
Nowe wartości będą obowiązywać we wszystkich państwach członkowskich UE 20 dni po opublikowaniu rozporządzenia i załączników do niego w Dzienniku Urzędowym UE.
Zainteresowane strony będą miały czas na przygotowanie się do nowych przepisów i będą mogły sprzedać swoje obecne zapasy w okresie przejściowym, zanim maksymalne poziomy wejdą w życie.
Ponieważ do tego momentu UE nie miała wspólnych wytycznych, kraje takie jak Włochy przyjęły „jeszcze bardziej rygorystyczne” wartości (2 ppm w suchej karmie i 5 ppm w oleju). W Belgii podejście było inne. Przyjęto tam wyższe wartości. Oznaczałoby to, że Belgia musiałaby się dostosować do Włoch i wszystkich innych państw członkowskich.
Korzyści odniosą firmy przetwórcze, ponieważ to do nich należało zarządzanie poziomami THC w poszczególnych krajach” – wyjaśniła. Skorzystają także firmy z branży spożywczej, ponieważ będą działać w „jasnych ramach”, a nie w „27 różnych podejściach”. I wreszcie, jak podkreśliła Romanese, konsumenci będą mieli dostęp do tych produktów w całej UE z taką samą zawartością THC.
Przepisy będą obowiązywać we wszystkich państwach członkowskich 20 dni po opublikowaniu rozporządzenia i załączników do niego w Dzienniku Urzędowym. Przed wprowadzeniem w życie nowych maksymalnych poziomów wprowadzony zostanie okres przejściowy, co pozwoli na wykorzystanie i sprzedaż istniejących zapasów.
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.