Światowy przemysł konopny opracował ramy zaleceń dla rządów, których celem jest stworzenie jednego zestawu przepisów dotyczących produkcji i handlu konopiami na całym świecie.
- „Globalny konsensus jest jasny. Nadszedł czas, aby usunąć konopie z listy substancji kontrolowanych na całym świecie, z korzyścią dla świadomych konsumentów, rolników oraz rozwoju gospodarczego i handlu” – powiedział Keith Jones, przewodniczący Canadian Hemp Trade Alliance (CHTA).
- „Jesteśmy dumni z pracy wykonanej przez naszą organizację, naszych partnerów i dyrektora wykonawczego Teda Haneya w celu pozyskania największych producentów konopi dla naszego wspólnego przedsięwzięcia.
- ” Wspólne stanowisko sektora konopi przemysłowych w sprawie jednolitej konwencji i międzynarodowego systemu kontroli substancji leczniczych zostało wydane wspólnie przez następujące stowarzyszenia konopne: Asia-Pacific CBD Union; Australian Hemp Council; British Hemp Alliance; Canadian Hemp Trade Alliance; European Industrial Hemp Association; Hokkaido Hemp Association; Hemp Industries Association; Latin American Industrial Hemp Alliance; Mongolian Hemp Association; National Hemp Alliance; oraz New Zealand Hemp Industries Association.
Szczególne uznanie należy się Europejskiemu Stowarzyszeniu Konopi Przemysłowych (European Industrial Hemp Alliance) za wiodącą rolę w tym projekcie.
Przeszkody na drodze do rozwoju branży konopnej
„Jedną z głównych przeszkód na drodze do rozwoju przemysłu konopnego jest to, że kraje na całym świecie regulują konopie w różny sposób„, wyjaśnił Ted Haney. „Niektóre traktują ją jako produkt rolniczy, inne jako narkotyk. Obecna mozaika przepisów sprawia, że sprzedaż konopi na całym świecie jest bardzo trudna”.
Światowy przemysł konopny opracował ramy zaleceń dla rządów, które każde stowarzyszenie przedstawi odpowiednim jurysdykcjom. Celem jest stworzenie jednego zestawu przepisów dotyczących produkcji i handlu konopiami na całym świecie. „Wszyscy skupiamy się na tym, aby rządy i organy regulacyjne na całym świecie uznawały konopie za produkt rolny, a nie za lek, dlatego też przepisy powinny odzwierciedlać ten status” – wyjaśnił Haney.
Streszczenie zaleceń zawartych w raporcie zawiera:
1. Cannabis sativa L. jest „produktem rolnym” i jako taki jest uznawany w Unii Europejskiej (UE), Stanach Zjednoczonych Ameryki (USA), Kanadzie, Nowej Zelandii i wielu innych jurysdykcjach krajowych. Podobnie, 1) Cannabis sativa L. jest uważany za „roślinę przemysłową”, o ile nie jest wykorzystywany do uzyskiwania leków;
2. Wszystkie części rośliny i ich produkty pochodne są wyłączone z zakresu kontrolowanych środków, jeżeli są wykorzystywane do celów innych niż medyczne i naukowe;
3. W praktyce wyłączenie uprawy i przetwarzania Cannabis sativa L. do celów przemysłowych jest egzekwowane poprzez zgodność z określonymi poziomami THC; przy określaniu legalności przemysłowych upraw i produktów z konopi indyjskich nie bierze się pod uwagę żadnych innych substancji (tj. kannabidiolu (CBD) ani żadnego innego kannabinoidu);
4. Należy nadal zapobiegać możliwości niewłaściwego wykorzystywania konopi indyjskich poprzez ustalanie odpowiednich limitów THC (ustalonych przez organy mające jurysdykcję), aby zapewnić zgodność z przepisami art. 28 ust. 3 C61;
5. Międzynarodowy sektor konopi proponuje ustanowienie progu THC w kwiatach i liściach konopi na poziomie 1,0 % po dekarboksylacji;
6. Powodem międzynarodowej kontroli preparatów z konopi indyjskich i samego THC jest ich potencjał do odurzania, uzależnienia i tworzenia nawyków. Powodem wyłączenia konopi (Cannabis sativa L.) i produktów konopnych z międzynarodowej kontroli jest brak tych skutków i brak możliwości ich niewłaściwego użycia;
7. Konopie przemysłowe (lub „konopie włókniste”) powinny być zdefiniowane jako „roślina Cannabis sativa L. – lub jakakolwiek część rośliny – w której stężenie tetrahydrokanabinolu (THC) w wierzchołkach kwiatowych lub owocowych jest mniejsze niż maksymalny regulowany poziom, ustalony przez właściwe organy”. Ekstrakty z konopi” lub „produkty konopne” należy zdefiniować jako „produkty lub preparaty pochodzące z przemysłu”.
Komitet Ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia ds. Uzależnienia od Narkotyków zalecił, aby wyciągi z konopi o niskiej zawartości THC (konopi indyjskich) zostały usunięte z regulacji międzyrządowych. Zalecenie to zostało przekazane Komisji ds. Środków Odurzających ONZ, która zbierze się w grudniu 2020 r., aby rozważyć usunięcie takich produktów z jednolitej konwencji o środkach odurzających (C61) i jednolitej konwencji o substancjach psychotropowych (C71).
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Szczególna rola kanadyjskiego rządu w rozwoju branży konopnej
Canadian Hemp Trade Alliance (CHTA) wzywa rząd Kanady do wykazania się przywództwem na nadchodzącym posiedzeniu CND oraz do wsparcia modernizacji międzynarodowych regulacji dotyczących konopi. Oznacza to usunięcie znaczącej bariery dla rozwoju kanadyjskiego przemysłu konopnego, który w ciągu najbliższych 10 lat może wnieść następujący wkład w kanadyjskie rolnictwo i ogólną gospodarkę:
- 360,000 dodatkowych akrów wysiewu;
- 320 milionów dolarów nowej sprzedaży farm-gate;
- 960 milionów dolarów nowej wartości dodanej w branży;
- 360,000 dodatkowych hektarów wysiewu;
- 750 milionów dolarów nowego eksportu;
- 9,000 nowych miejsc pracy;
- 350 milionów dolarów nowych rocznych wydatków kapitałowych;
- 48 milionów dolarów nowych rocznych wydatków na badania i rozwój;
- 1,6 miliarda dolarów nowego wkładu gospodarczego do kanadyjskiej gospodarki.
Współpraca jest kluczowa
„Wiemy, że zmiana nie będzie łatwa. Jednakże, współpracując z innymi stowarzyszeniami na całym świecie, uznamy konopie za cenną roślinę uprawną. Przy współpracy z największymi stowarzyszeniami konopnymi, to tylko kwestia czasu, aż rządy dostrzegą wartość w zmianie przepisów regulujących produkcję konopi„, podsumował Jones.
Canadian Hemp Alliance (CHTA) jest krajowym stowarzyszeniem branżowym, które promuje kanadyjskie produkty konopne na całym świecie. Założony w 2003 roku sojusz reprezentuje osoby zaangażowane w kanadyjską branżę konopną. Jego członkami są rolnicy, przetwórcy, producenci, badacze, przedsiębiorcy i marketerzy. Kluczowymi funkcjami sojuszu są rozpowszechnianie informacji, promowanie stosowania odżywczych i przemysłowych produktów konopnych, rozwój standardów i koordynacja badań.
źródło: https://news.bio-based.eu
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.