News Prawo

Problemy z klubami konopnymi w RPA

Problemy z klubami konopnymi w RPA 19 lipca 2021Leave a comment
Ulice Pretorii

Sytuacja klubów konopnych w RPA jest bardzo podobna do tego, co dzieje się w Hiszpanii – z tą różnicą, że przepisy zmieniające prawo federalne wejdą w życie za mniej niż dwa lata. Na czym polega model klubów konopnych i dlaczego jest z nim problem w Republice Połudnowej Afryki?

 • Czym jest klub konopny? W oparciu o orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego RPA dotyczące prywatności, mieszkańcy RPA mogą uprawiać i spożywać konopie indyjskie na osobności.
 • Społeczność konopi indyjskich jest świadoma faktu, że może korzystać z tego prawa do prywatności jako zbiorowość i to stanowi podstawę tworzenia tzw. Dagga Private Club (DPC).
 • Dlaczego mimo postępującej reformy kluby konopne wciąż stają sią ofiarami policyjnych nalotów?

Dlaczego kluby marihuany w RPA pozostają w zawieszeniu prawnym?

Podobnie jak w Hiszpanii, kluby marihuany w RPA są teraz gorącym tematem. Nie tylko kwitną, pomimo niepewnego statusu prawnego, ale zwolennicy domagają się jasnych przepisów.

Jak szybko zmieni się status prawny klubów, nie jest pewne, ale kwestia ta jest obecnie bardzo istotna.

Według Tseli Khiby, prawnika i adwokata,

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

„poruszanie się po prawie konopnym w obecnych ramach jest dość skomplikowane. Ustawa o konopiach indyjskich do celów prywatnych określa zasady posiadania dla użytkowników domowych i tych, którzy decydują się na uprawę tej rośliny, ale pozostawia też wiele pytań dotyczących zakresu praw związanych z prywatnością bez odpowiedzi.”

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka
Ciasteczka z marihuaną
Podobnie jak w Hiszpanii, kluby marihuany w RPA są teraz gorącym tematem

Historia klubów marihuany w Republice Południowej Afryki

Istnieje bezpośredni związek między klubami w Afryce Południowej a klubami hiszpańskimi. Wynika to z faktu, że stosują się one do wytycznych określonych i początkowo ustanowionych przez Encod, europejską koalicję non-profit na rzecz sprawiedliwej i skutecznej polityki narkotykowej. Wobec braku systemów regulowanych przez państwo, definicja Encod została wykorzystana do stworzenia roboczych i operacyjnych wytycznych w Hiszpanii i Holandii.

Według Encod, Cannabis Social Club to

„stowarzyszenie dorosłych osób, które korzystają ze swojego konstytucyjnego prawa do posiadania, uprawy, konsumpcji i dzielenia się konopiami indyjskimi na osobności”.

CSC muszą również przestrzegać kilku innych ogólnych zasad działania, w tym orientacji na społeczność, pełnej przejrzystości oraz tego, że podaż podąża za popytem.

Ponadto Encod uważa, że CSC mogą być tworzone legalnie w każdym kraju, w którym uprawa marihuany na własny użytek została zdekryminalizowana. Oczywiście nie chroni to żadnego klubu konopi przed ściganiem przez władze państwowe. Jednakże ramy te stworzyły podstawowe wytyczne operacyjne dla tych klubów.

Kluby w RPA rozwinęły się z uwzględnieniem definicji Encod. Konkretnie, podobnie jak w Europie, mieszkańcy RPA mają prawo do tworzenia klubów konopnych na podstawie przepisów o prawach obywatelskich, które obejmują prawo do prywatności i wolności zrzeszania się, a także prawo do wolności przekonań, wypowiedzi i opinii.

CSC rozwinęły się w RPA od czasu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 2018 r., które zdekryminalizowało osobiste używanie i posiadanie konopi indyjskich w przestrzeni prywatnej.

W 2020 r. projekt ustawy o nazwie Proposed Cannabis for Private Purposes Bill został przyjęty przez gabinet, ale pozostaje nierozpatrzony przez parlament. Projekt ustawy został szeroko skrytykowany za brak możliwości egzekwowania i prawdopodobnie zostanie zakwestionowany w sądzie, jeśli zostanie przyjęty w obecnym kształcie.

W międzyczasie kilka głośnych afer spowodowało, że status prawny stał się bardziej priorytetowy, ale prawda jest taka, że wszystkie działające kluby w RPA mają taką samą federalną ochronę prawną jak te w Hiszpanii – zerową.

Istnieją obecnie dwa rodzaje klubów w RPA. Pierwszy z nich to „prywatny klub uprawy”, który uprawia marihuanę na zakup. Drugi rodzaj klubu to fizyczna przestrzeń, w której spotykają się prywatni członkowie.

Marihuana medyczna
Wszystkie działające kluby w RPA mają taką samą federalną ochronę prawną jak te w Hiszpanii – zerową

Jak wygląda obecnie sytuacja klubów konopnych?

Haze Club, jeden z zamkniętych klubów, miał nadzieję uzyskać orzeczenie w sprawie legalności swojego modelu działania w czerwcu. Zostało to jednak przesunięte na wrzesień tego roku. W międzyczasie obrońcy starają się nakłonić prezydenta kraju do skoncentrowania się na stworzeniu bezpiecznego przejścia (przynajmniej) do 2023 roku, a następnie do rozpoczęcia tworzenia spójnej polityki dotyczącej marihuany przed tym terminem.

„Miejmy nadzieję, że wynik sprawy The Haze Club wyjaśni pozycję prawną modelu klubów konopnych i innych ustaleń dotyczących prywatnego użytkowania konopi indyjskich.”

W międzyczasie, tak jak w Kalifornii po 1996 roku i dzisiejszej Hiszpanii, policja robi naloty na kluby i aresztuje ludzi.

Zwolennicy uważają, że mają szansę, a zmiana prawa, która ma nastąpić w 2023 r., oznacza, że czas jest po ich stronie.

Podobnie jak Apartheid i inne walki o równość w tym kraju, ta niesprawiedliwość również przeminie, a fala się odwróci.

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."