Gospodarka News

Jak marihuana może pomóc Afryce w rozwoju gospodarczym?

Jak marihuana może pomóc Afryce w rozwoju gospodarczym? 25 maja 2021Leave a comment
Afryka

W kwietniu 2018 roku Zimbabwe stało się drugim afrykańskim krajem, który zalegalizował marihuanę do użytku medycznego i naukowego. Dołączyło ono do niewielkiej grupy pionierskich krajów afrykańskich, z których większość znajduje się w Afryce Południowej, a które w ostatnich latach skomercjalizowały uprawę lub poczyniły duże postępy w tym kierunku.

 • Wiele krajów afrykańskich tradycyjnie polega na zyskach generowanych z eksportu takich upraw, jak kakao, bawełna i kukurydza – ale przy stale wahających się cenach na rynku globalnym, są to niepewne źródła dochodu.
 • Legalizacja marihuany mogłaby zapewnić tym krajom kolejny lukratywny strumień dochodów i pomóc w tworzeniu miejsc pracy, ponieważ roślina ta może być wykorzystywana do produkcji rozmaitych towarów, od oleju z konopi po tekstylia.

Legalizacja pociąga za sobą zniesienie wszelkich zakazów prawnych dotyczących posiadania, produkcji i używania konopi indyjskich. W ramach dekryminalizacji, z drugiej strony, konopie pozostają nielegalne, ale rządy nie ścigają ludzi za posiadanie ich w ograniczonych ilościach.

Konopie indyjskie są jednym z najszybciej rozwijających się sektorów w Afryce, ale Zimbabwe jest tylko jednym z 10 krajów, które zdekryminalizowały je lub podjęły starania w tym kierunku.

Afryka nie ufa konopiom

Decyzja Zimbabwe była w dużej mierze podyktowana względami ekonomicznymi: Mthuli Ncube, minister finansów Zimbabwe, powiedział, że produkcja marihuany może wygenerować 1,3 miliarda dolarów w 2021 roku, co czyni ją jedną z najbardziej lukratywnych branż w kraju.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

W miarę, jak na całym świecie rośnie popyt na produkty z medycznej marihuany, a państwa szukają możliwości dywersyfikacji źródeł dochodu, inne kraje afrykańskie powinny pójść w ślady Zimbabwe. Afryka może czerpać ogromne korzyści ekonomiczne z marihuany.

Republika Południowej Afryki poczyniła postępy w dekryminalizacji marihuany do celów medycznych, choć daleko jej jeszcze do pełnej legalizacji. W 2018 roku Trybunał Konstytucyjny tego kraju zalegalizował użytek osobisty i produkcję marihuany, jednocześnie pozwalając policji na określenie, czy ilość w czyimś posiadaniu była na użytek własny czy do handlu.

Uprawa konopi
Afryka może czerpać ogromne korzyści ekonomiczne z marihuany

Legalizacja w różnych afrykańskich krajach

W Afryce Wschodniej, Uganda jest również domem dla lukratywnego przemysłu konopi indyjskich. Oczekuje się, że sektor ten – wart szacunkowo 3 miliardy dolarów – przyniesie korzyści krajowi poprzez tworzenie miejsc pracy, generowanie podatków i zachęcanie do bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

m

Pobierz darmowego eBooka "6 kroków do lepszej waporyzacji" i przekonaj się, jak wejść na wyższy poziom konsumpcji Twoich ulubionych ziół.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

W październiku ubiegłego roku Rwanda stała się najnowszym afrykańskim krajem, który zezwolił na produkcję i przetwarzanie medycznej marihuany. Rząd ma nadzieję na czerpanie znacznych zysków z branży, którą postrzega jako kluczowy sektor generujący miejsca pracy i inne możliwości ekonomiczne.

Kryminalny biznes konopny nadal kwitnie w Afryce

Większość upraw w Afryce jednak nadal tkwi w nielegalnym, wartym wiele miliardów dolarów przemyśle kryminalnym. Według raportu Africa Regional Hemp and Cannabis Report, Afryka stanowiła szacunkowo 11 procent globalnego rynku, wycenianego na 37,3 miliarda dolarów, w 2018 roku.

Dekryminalizacja i regulacja są niezbędne do kontrolowania przemysłu i wykorzystania tej rośliny na afrykańskiej ziemi. Regulacja zapewni również, że nielegalna produkcja zostanie sformalizowana, generując w ten sposób dodatkowe wpływy z podatków i dalej stymulując rozwój gospodarczy.

Konopie marihuana
Dekryminalizacja i regulacja są niezbędne do kontrolowania przemysłu i wykorzystania tej rośliny na afrykańskiej ziemi

Leki z konopi szansą dla chorych

Uregulowanie konopi medycznych może również pomóc kontynentowi w walce z poważnymi chorobami, ponieważ w krajach, w których jest to legalne, rośliny te mogą być wykorzystywane do produkcji leków. Produkty z konopi mogą być stosowane w celu złagodzenia niektórych skutków ubocznych epilepsji, raka i chorób neurologicznych.

Na przykład w Stanach Zjednoczonych, chociaż Agencja ds. Żywności i Leków nie zatwierdziła konopi do leczenia medycznego, zatwierdziła Epidiolex, lek na bazie konopi, do leczenia ataków, oraz trzy produkty syntetyczne na bazie konopi do łagodzenia problemów zdrowotnych związanych z chemioterapią.

Nawet przy tych potencjalnych korzyściach, konopie indyjskie pozostają silnie napiętnowane w całej Afryce, a wiele rządów uważa, że bardziej liberalne przepisy zwiększą uzależnienie, rekreacyjne używanie narkotyków i stosowanie bardziej niebezpiecznych narkotyków, takich jak heroina i kokaina, które często są powiązane z przestępczością.

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."