Firma Cannamedical® Pharma GmbH sprowadziła pierwszą partię konopi terapeutycznych z Portugalii do Niemiec. Była to największa dostawa medycznej marihuany w historii UE.
Co więcej, zaledwie kilka dni później Cansativa GmbH dokonała podobnej czynności, importując jedno z większych zamówień na marihuanę medyczną z Australii do Niemiec. Jak wygląda obecnie sytuacja konopi na rynku niemieckim? Czy w najbliższym czasie zostaną one całkowicie zdekryminalizowane?
Niemcy: dekryminalizacja i import marihuany medycznej
Obecnie trwają prace związane z wypracowaniem precedensu niekonstytucyjności zakazu marihuany. Procesy ustawodawcze są skutkiem przemian w opinii publicznej, a także zmian w prawie dotyczącym możliwości przepisywania leków na bazie konopi na terenie Niemiec.
Kanadyjska firma inwestycyjna Elixxer Ltd. (dawniej LGC Capital Ltd.) ogłosiła, że w maju 2019 r. zwiększyła swój udział w australijskiej firmie Little Green Pharma (LGP) do 40,4%. Teraz LGP po rozpoczęciu negocjacji w sprawie eksportu do Niemiec, stała się pierwszą australijską firmą, która wyeksportowała lokalnie uprawiany produkt leczniczy z konopi indyjskich do krajów zachodnich.
Z punktu widzenia LGP jest to oczywiście duży zysk oraz szansa na rozwój na rynku międzynarodowym. Odnosi się to również do Cannamedical. Dlaczego jednak Niemcy muszą importować medyczną marihuanę z Australii lub Portugalii? Co taki stan rzeczy mówi o zależnościach dotyczących niemieckiego rynku konopi medycznych?
Rynek konopi medycznych w Niemczech
Niemiecki rynek konopi od czasu legalizacji marihuany medycznej w 2017 r., stał się jednym z najszybciej rozwijających się rynków tego typu w Europie. Niemniej jednak ze względu na stale rosnący popyt na marihuanę medyczną, podaż nie jest w stanie sprostać popytowi.
Wynika to po części z niewiarygodnie wysokiego popytu i tego, że Niemcy mimo, że dysponują największym rynkiem marihuany medycznej w Europie, to absolutnie nie są do tego przygotowani na poziomie krajowym. Wynika to z powodu poważnie ograniczonego i restrykcyjnego prawodawstwa, a przez to braku np. upraw lokalnych. Jest to bardzo niekorzystne zarówno dla pacjentów, jak i dla firm.
Do tej pory marihuana medyczna była importowana wyłącznie z Holandii i Kanady, a Niemcy wydały tylko trzy licencje na profesjonalną produkcję marihuany medycznej. Zostały one przyznane głównym kanadyjskim korporacjom konopnym, znanym jako Aurora Cannabis, Wayland Group (we współpracy z niemiecką firmą Demecan) i Aphria Inc.
Okazało się to zdecydowanie niewystarczające. 16 lipca 2019 roku poseł do niemieckiego parlamentu Kirsten Kappert-Gonther opublikowała na Twitterze dane, zgodnie z którymi popyt na marihuanę medyczną w Niemczech jest co najmniej dwa razy większy niż oczekiwano.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Największy w historii import marihuany medycznej w UE
W ciągu zaledwie kilku dni Niemcy sprowadziły ogromne ilości konopi z Australii i Portugalii. Import marihuany leczniczej z Australii został dokonany przez firmę Cansativa GmbH, która jest głównym dostawcą marihuany medycznej z siedzibą w Niemczech. Marihuana została przeznaczona wyłącznie do celów testowych.
Dyrektor generalny Elixxer, Mazen Haddad skomentował to mówiąc, że „certyfikowany eksport marihuany medycznej do największego rynku UE jakim są Niemcy, to bardzo ważnym krok dla Little Green Pharma i jej planów rozwoju sprzedaży poza australijski rynek krajowy”.
W sprawie partnerstwa z Little Green Pharma, współzałożyciel i dyrektor zarządzający Cansativa GmbH Benedikt Sons stwierdził: „Partnerstwo to podkreśla aspiracje Cansativa do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw na rynku niemieckim i jest ważnym krokiem w komercjalizacji australijskiej konopi indyjskich.
LGP pomoże nam rozwiązać rosnące problemy z zaopatrzeniem na rynku niemieckim i zabezpieczyć ilość dostaw niezbędną do zaspokojenia rosnących potrzeb pacjentów. Umowa jest ważnym krokiem w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa dostaw dla pacjentów w Niemczech”.
Niemieccy pacjenci mają stały dostęp do marihuany medycznej
„Rynek środkowoeuropejski obecnie nie jest jeszcze przystosowany do samodzielnego zaspokajania popytu na marihuanę. Wyraźnie rozwija swoją zdolność do uprawy i dostarczania światowej klasy produktów leczniczych z konopi indyjskich, co jest ważnym krokiem w rozwoju.
Z perspektywy specjalistów z pewnością ma potencjał, aby stać się największym na świecie’, jak wskazuje David Henn, dyrektor generalny firmy Cannamedical. „Jesteśmy dumni z wkładu, jaki wnosimy, aby zapewnić stabilne dostawy marihuany leczniczej dla pacjentów w Niemczech i wdzięczni naszym światowej klasy partnerom w zakresie dostaw”.
Źródło: https://straininsider.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.