Medycyna News Prawo

Niemieckie podejście do marihuany wzorem dla innych krajów UE?

Niemieckie podejście do marihuany wzorem dla innych krajów UE? 28 kwietnia 2020Leave a comment
Rheinturm w Niemczech

Poniższy artykuł to raport z badania, dotyczącego przepisów i polityki konopnej w Niemczech – to trzeci co do wielkości legalny rynek konopi indyjskich poza Ameryką Północną.

 • Według stanu na grudzień 2019 r. Niemcy były trzecim co do wielkości rynkiem legalnych produktów na bazie konopi poza Ameryką Północną.
 • Ponieważ w 2017 r. kraj dokonał legalizacji konopi indyjskich do użytku medycznego ciężko chorym pacjentom, około 60 000 pacjentów otrzymało recepty na konopie za pośrednictwem opieki zdrowotnej.
 • Niemieckie podejście do polityki dotyczącej konopi indyjskich jest coraz częściej uznawane za wzór dla innych państw członkowskich UE.

Kary za narkotyki w Niemczech

Podczas gdy marihuana do użytku rekreacyjnego jest zabroniona w Niemczech, przepisy regulujące kary za posiadanie różnią się stopniowo w poszczególnych landach.

Na przykład w Hamburgu, Dolnej Saksonii i Bawarii obywatele mogą uniknąć ścigania za posiadanie nie więcej niż 6 g konopi. W Nadrenii-Palatynacie i Turyngii dopuszczalna ilość wzrasta do 10 g.

Posiadanie do 15 g jest skutecznie dekryminalizowane w Berlinie – chociaż mieszkańcy stolicy wyrażają obawy, że może to prowadzić do zrodzenia się „turystyki konopnej” podobnej do tej, która ma miejsce w Amsterdamie.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...
Zamek Neuschwanstein w Niemczech
Marihuana do użytku rekreacyjnego jest zabroniona w Niemczech

Legalność marihuany w Niemczech – przepisy

Niemiecka komisarz ds. środków odurzających, Daniela Ludwig, wezwała do ujednolicenia przepisów między landami, nazywając rozbieżności międzypaństwowe „trudnymi kwestiami”.

Federalny Instytut Leków i Wyrobów Medycznych (BfArM) może wydawać pozwolenia dla producentów, chcących rozwijać biznes konopny w Niemczech, który obecnie opiera się w całości na towarach importowanych.

Pierwsze licencjonowane niemieckie zbiory konopi są zaplanowane na koniec 2020 r., a BfArM przyjmuje wnioski o przetarg stanowy. Zwycięska firma będzie nadzorować dystrybucję wszystkich kwiatów marihuany, dostarczanych do niemieckich aptek.

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Niemiecka polityka konopna

Partie Zielonych, Lewicy i Wolnej Demokracji w Niemczech są aktywnymi zwolennikami legalizacji i regulacji marihuany do stosowania przez dorosłych, przy założeniu, że legalizacja narkotyku pomogłaby chronić jego konsumentów.

Strony debaty twierdzą, że regulując sposób sprzedaży konopi indyjskich i ich składników, a także ustanawiając ścisłe ograniczenia wiekowe, dorośli konsumenci ponieśliby mniejsze ryzyko spożycia skażonego produktu.

Przy jednoczesnym usunięciu konieczności zakupu narkotyku w sposób nielegalny, pomogłoby to złagodzić strach konsumentów przed szukaniem pomocy medycznej w razie potrzeby.

Marihuana medyczna dostępna dla niemieckich pacjentów

W 2017 r. rząd niemiecki zatwierdził legalizację marihuany jako przepisanego leku dla „poważnie chorych” pacjentów, dla których „nie było alternatywy terapeutycznej”.

Marlene Mortler, poprzedniczka Ludwig, ówczesna komisarz ds. Środków odurzających, ostrzegła:

„Używanie marihuany jako leku w wąskich granicach jest przydatne i powinno zostać zbadane bardziej szczegółowo. Jednocześnie marihuana nie jest nieszkodliwą substancją: legalizacja dla prywatnej przyjemności nie jest jednak naszym celem. Jest ona przeznaczona wyłącznie do użytku medycznego.”

Przejście do legalizacji marihuany do celów medycznych było zgodne z coraz bardziej postępowym podejściem, w ramach którego w 1994 r. dokonano zmiany przepisów dotyczących leku opartego na THC – Dronabinolu.

Następnie miało miejsce dalsze złagodzenie przepisów w 1998 r., które umożliwiło udostępnienie leku na receptę w bardzo szczególnych okolicznościach. Do 2008 r. siedmiu pacjentom w całych Niemczech przepisano leczenie związane z konopiami indyjskimi.

W 2018 r. legalna sprzedaż konopi medycznych w Niemczech wyniosła 73 mln dolarów. Jest to najwyższa wartość w jakimkolwiek państwie członkowskim UE. Import kwiatów konopi indyjskich do tego kraju podwajał się każdego roku od 2017 r.

Ludzie przed budką z niemieckimi kiełbaskami
W 2018 r. legalna sprzedaż konopi medycznych w Niemczech wyniosła 73 mln dolarów

Kultura używania konopi indyjskich w Niemczech

Około czterech milionów Niemców regularnie korzysta z konopi indyjskich, zarówno jako przepisanych leków, jak i nieoficjalne – do celów medycznych lub rekreacyjnych. Berlin, stolica kraju, organizuje coroczną „paradę konopi”, demonstrację wzywającą do pełnej legalizacji konopi. Miasto jest także domem dla Hanfmuseum (muzeum konopi), jedynego niemieckiego muzeum skupiającego się na konopiach.

Niemcy i Europa

Czwarty europejski raport Prohibition Partners dotyczący marihuany został opublikowany w 2019 r. Przewidywał wysokie prawdopodobieństwo, że do 2023 r. między 60% a 70% całej UE zalegalizuje legalizację marihuany w celach medycznych i dla dorosłych. W takim przypadku raport stwierdza, że ​​europejski rynek konopi indyjskich być warty 136 mld dolarów do 2028 r.

Raport Europejskiej Cannabis Medical Association (EUMCA) wskazał, że UE może spoglądać w stronę Niemiec, gdyż zmierza ona w kierunku harmonizacji europejskich przepisów dotyczących konopi. Jest to proces zainicjowany przez Komisję Europejską w 2019 roku.

Jako największa gospodarka Europy, a także rynek konopi z prognozowanym wzrostem na poziomie 8,6 mld dolarów do 2028 r., Niemcy przodują w kreowaniu trendów prawnych w europejskim świecie marihuany.

źródło: 420intel.com

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."