Rząd Meksyku od lat rozwija program legalizacji rekreacyjnej marihuany. W tym momencie prawodawcy zmierzają w kierunku uchwalenia ustawy, dzięki której w kwietniu 2020 r. marihuana rekreacyjna zostanie w pełni zdekryminalizowana. 31 października 2019 r. meksykański Sąd Najwyższy orzekł, że ustawa zakazująca konsumpcji marihuany jest niekonstytucyjna. To zbliżyło Meksyk o krok do legalizacji konopi, jednak wciąż jest wiele rzeczy, które muszą się wydarzyć, zanim palenie w miejscu publicznym będzie możliwe.
Historia meksykańskich konopi
Marihuana nadal nie jest legalna w Meksyku, jednak orzeczenie Sądu Najwyższego zdecydowanie uczyniło jej spożywanie w mniejszym stopniu karanym. Z drugiej strony postawiło to kraj i władze w dość skomplikowanej sytuacji. Prezydent Meksyku Andrés Manuel López Obrador zaproponował więc w 2019 akt prawny, który pozwoliłby obywatelom meksykańskim uprawiać i sprzedawać konopie legalnie.
Konopie indyjskie są nielegalne w Meksyku od 1920 r. Rekreacyjne korzystanie z marihuany, nawet o niskiej zawartości THC do 2009 r. było nielegalne. Posiadanie niewielkich ilości zostało zdekryminalizowane wraz z końcem 2009 r., a w 2017 r. legalne było już wykorzystanie medyczne produktów o zawartości THC poniżej 1%.
Olga Sánchez Cordero, nowy sekretarz ds. spraw wewnętrznych, po objęciu urzędu przez prezydenta elekta podsumowała, że od 2006 r. wojna z narkotykami w Meksyku zabiła prawie 250 000 osób i doprowadziła do zniknięcia z kolejnych 40 000. Z tego względu to właśnie teraz jest czas, aby obniżyć te stale rosnące, dramatyczne liczby poprzez legalizację.
Nielegalny handel narkotykami jest poważnym problemem, a legalizacja mogłaby zmniejszyć jego skalę. Legalizacja spowodowałaby bowiem przekierowanie dopływu szerokiego spektrum funduszy płynącego do karteli na rzecz sektora państwowego.
Czy Meksyk faktycznie zalegalizuje marihuanę?
Wszystko wskazuje na to, że tak. Produkcja nielegalnej marihuany w Meksyku spadnie, jeśli zostaną wprowadzone nowe normy prawne. Ponadto powstanie w ten sposób wiele nowych miejsc pracy.
Jeśli rząd skorzysta z tej okazji, najprawdopodobniej przyniesie to wyłącznie pozytywne rezultaty. Kartele stracą obecną władzę i wpływy, a rząd otrzyma znacznie więcej pieniędzy z podatków. Obywatele poczują się oprócz tego o wiele bezpieczniej.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Ustrój prawny Meksyku w następstwie legalizacji
Prawo pozwoliłoby firmom uprawiać marihuanę do celów komercyjnych, rekreacyjnych i medycznych. Umożliwiłoby to również osobom fizycznym spożywanie bez obaw przed grzywną lub inną formą kary. Ponadto publiczne palenie marihuany stałoby się legalne.
Meksyk utworzyłby także nowy rynek w branży, z którego z pewnością skorzystałaby Kanada, która niedawno zalegalizowała rekreacyjną marihuanę. Legalne konopie otwierają wiele nowych ścieżek biznesowych i gwarantują duże dochody z podatków.
Widać to na przykładzie wzrostu wpływów z sektora publicznego po legalizacji w Kolorado i Kalifornii. Czy legalizacja opłaci się Meksykowi? Zdecydowanie tak. Szczególnie pod kątem finansowym i w kontekście walki z kartelami.
Źródło: https://straininsider.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.