News Prawo

Meksyk: Publiczna spółka regulująca rynek marihuany (w tym CBD?)

Meksyk: Publiczna spółka regulująca rynek marihuany (w tym CBD?) 5 listopada 2019Leave a comment
Legalizacja marihuany w Meksyku?

Kluczowy prawodawca w Meksyku zaprezentował nowy projekt ustawy, aby nakłonić społeczeństwo i scenę polityczną do uregulowania sprzedaży konopi indyjskich.

Meksyk to kraj, w którym konopie są powszechnie znane od lat i nie straciły popularności mimo globalnych procesów kryminalizacji.

  • Meksyk, tak jak reszta świata, jest na etapie zmian prawa dotyczącego rynku konopi
  • Propozycja parlamentarzystów zakłada stworzenie publicznego quasi-monopolu
  • Może to oznaczać pojawienie się nowego, legalnego rynku konopi w Meksyku

Spółka Cannsalud

Propozycja Mario Delgado, lidera niższej izby parlamentu, dałaby spółce publicznej o nazwie Cannsalud wyłączny dostęp do prawnej możliwości kupowania marihuany od plantatorów i sprzedawania jej dalej wybranym przedsiębiorstwom działającym na rynku.

To prawo ograniczało by dostęp reszty rynku do konopi, bowiem jedynia ta spółka sprzedawałyby mniejsze ilości ogółowi podmiotów rynkowych.

Możliwość uprawiania małych ilości bez zezwoleń

W projekcie ustawy odnotowano również, że podmioty nie posiadające specjalnych zezwoleń będą mogły uprawiać sześć roślin dla użytku osobistego, ale tylko spółka Cannsalud będzie mogła sprzedawać konopie podmiotom o charakterze farmaceutycznym.

Jak donosi El Financiero, opinie są raczej pozytywne:

„Dzięki temu rynek konopi indyjskich nie jest pozostawiony autonomicznej regulacji przez osoby fizyczne, ale państwo jest zaangażowane jako stały nadzorca i kontroler obiegu tej substancji w ramach jej marginesu legalności, który gwarantuje korzyści dla wszystkich”.

Mężczyzna w tradycyjnym meksykańskim stroju

Perspektywy na otwarcie nowego rynku

Jest to pierwszy krok w kierunku otwarcia nowego legalnego rynku, a proponowana spółka publiczna będzie działać jako obowiązkowy pośrednik w celu identyfikacji i ograniczenia ryzyka związanego z ustanowieniem tego nowego rynku.

Bierze się to z tego, że istnieją już międzynarodowe interesy handlowe i czarnego rynku, które dążyć będą do maksymalizacji zysków, przekładając je ponad ochronę zdrowia ludzi.

Wszystko to dzieje się w momencie gdy Meksyk jest pod presją, bowiem duże grupy ludzi starają się zalegalizować rekreacyjną marihuanę, która w tej kulturze jest obecna stale i nieprzerwanie – mimo globalnej kryminalizacji.

Bloomberg informuje, że propozycja jest zgodna z planem prezydenta Andrésa Manuela Lópeza Obradora, aby zwiększyć nadzór rządu nad sektorami prywatnymi.

Jednak nie wykazał on wyraźnie żadnego poparcia dla rządowej sprzedaży marihuany.

Czytaj więcej o legalizacji marihuany i przestępczości

źródło: 420intel.com

 

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *