Największa promocja w roku Black Week<właśnie trwa w VapeFully.
Gospodarka News

Jaki procent Amerykanów popiera legalizację?

Jaki procent Amerykanów popiera legalizację? 29 listopada 2021Leave a comment
Konopie marihuana

Amerykanie częściej niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich pięciu dekad popierają legalizację marihuany w USA. 68% dorosłych Amerykanów, którzy obecnie popierają to rozwiązanie, nie różni się statystycznie od 66% z zeszłego roku, jednak jest to nominalnie najwyższy odczyt Gallupa, przekraczający zakres 64% do 66% obserwowany w latach 2017-2019.

 • Rekordowo wysoki odsetek osób chce legalizacji marihuany.
 • Znaczna część kluczowych grup demograficznych popiera legalizację.
 • Mniej niż połowa republikanów, konserwatystów i wiernych co tydzień uczęszczających do kościoła popiera legalizację.

Gallup po raz pierwszy zmierzył poglądy opinii publicznej na temat legalizacji marihuany w 1969 roku, kiedy to 12% Amerykanów poparło legalizację. Do 1977 roku poparcie wzrosło ponad dwukrotnie do 28%. Poparcie nie przekroczyło 30% aż do 2000 roku, ale od tego czasu gwałtownie wzrosło w ciągu dwóch dekad i obecnie jest dwukrotnie wyższe niż w 2001 i 2003 roku.

Najnowsze dane pochodzą z sondażu przeprowadzonego w dniach 30 września – 15 października, przed wyborami, w czasie których propozycje legalizacji marihuany znalazły się na listach wyborczych w kilku stanach. Wyborcy we wszystkich tych stanach – Arizonie, Montanie, New Jersey i Południowej Dakocie – zezwolili na legalne używanie rekreacyjnej marihuany w wyborach z 3 listopada.

Dołączają one do 11 innych stanów oraz Dystryktu Kolumbii, które zalegalizowały marihuanę do celów rekreacyjnych. Ponadto, wyborcy w Mississippi i Południowej Dakocie dołączyli do 33 stanów i Dystryktu Kolumbii, które przyjęły ustawy legalizujące lub dekryminalizujące używanie marihuany w celach medycznych.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Które grupy demograficzne popierają legalizację?

Większość Amerykanów w większości podgrup demograficznych popiera legalizację marihuany, w tym w podziale na płeć, wiek, wykształcenie i dochody gospodarstw domowych. Istnieją jednak znaczne różnice w zakresie poparcia w obrębie każdej z grup, ponieważ mężczyźni, młodsi dorośli, absolwenci szkół wyższych i osoby z gospodarstw domowych o dochodach co najmniej 100 000 dolarów częściej niż ich odpowiednicy opowiadają się za legalizacją.

Palacz marihuany
Rekordowo wysoki odsetek osób chce legalizacji marihuany

Trajektoria poparcia społecznego dla legalizacji marihuany zbiegła się w czasie z rosnącą liczbą stanów, które ją legalizują. Nie jest do końca jasne, czy zmiana opinii publicznej spowodowała zmianę prawa w wielu stanach, czy też odwrotnie.

Biorąc pod uwagę ostatnie trendy, istnieje prawdopodobieństwo, że w przyszłości więcej stanów zalegalizuje konopie indyjskie do celów rekreacyjnych. Zważywszy na wysoki poziom poparcia społecznego dla takiego rozwiązania, może nawet dojść do zmiany polityki federalnej.

m

Pobierz darmowego eBooka "6 kroków do lepszej waporyzacji" i przekonaj się, jak wejść na wyższy poziom konsumpcji Twoich ulubionych ziół.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Czy badanie Gallupa pokrywa się z wynikami innych sondaży?

Sondaż przeprowadzony na początku tego roku przez Quinnipiac University przyniósł podobne wyniki do ostatniego sondażu Gallupa. Wykazał on, że około 70 procent Amerykanów popiera legalizację marihuany, co było najwyższą liczbą, jaką kiedykolwiek odnotowano w ogólnokrajowym sondażu.

Podczas gdy legalizacja została wprowadzona na poziomie stanowym i miejskim, pojawiają się coraz wyraźniejsze sygnały, że rząd federalny może być gotowy do pójścia w jego ślady.

Poparcie ze strony Demokratów

Wiosną lider większości Senatu Chuck Schumer z Nowego Jorku podkreślił, że Demokraci są gotowi iść do przodu z legalizacją, powołując się na sukces legalizacji na poziomie stanowym.

„W 2018 roku byłem pierwszym członkiem przywództwa Demokratów, który wyszedł z poparciem dla zakończenia federalnej prohibicji. Jestem pewien, że pytasz: Cóż, co się zmieniło? Cóż, moje myślenie ewoluowało.

Kiedy kilka stanów – Oregon i Colorado – chciało legalizacji, wszyscy przeciwnicy mówili o paradzie okropności. Wzrosłaby przestępczość i konsumpcja narkotyków. Wszystko to złe, co by się stało”,

powiedział Schumer.

„Legalizacje w stanach sprawdziły się nadzwyczaj dobrze. Odniosły wielki sukces. Parada straszaków nigdy się nie pojawiła, a ludzie zyskali więcej wolności. I ludzie w tych stanach wydają się być bardzo szczęśliwi”.

Jak wygląda poparcie dla legalizacji w zależności od poglądów politycznych?

Większość Republikanów w wieku od 18 do 29 lat (63%) opowiada się za legalizacją marihuany do celów rekreacyjnych i medycznych, w porównaniu z 53% w wieku od 30 do 49 lat i 48% w wieku od 50 do 64 lat. Jednoczesnie jednak tylko jedna czwarta Republikanów w wieku 65 lat i starszych (27%) twierdzi, że marihuana powinna być legalna w obu przypadkach.

Joint
Większość Republikanów opowiada się za legalizacją marihuany do celów rekreacyjnych

Zdecydowana większość Republikanów we wszystkich grupach wiekowych opowiada się za legalizacją marihuany do celów medycznych. Nawet wśród Republikanów w wieku 65 i więcej lat, tylko 12% twierdzi, że używanie marihuany nie powinno być legalne.

Podczas gdy większość Demokratów i osób skłaniających się ku Demokracji we wszystkich grupach wiekowych popiera legalizację marihuany do celów medycznych i rekreacyjnych, starsi Demokraci są mniej skłonni to powiedzieć.

Około trzy czwarte Demokratów w wieku od 18 do 29 lat (78%) opowiada się za legalizacją konopi indyjskich zarówno do celów medycznych, jak i rekreacyjnych, podczas gdy 64% osób w wieku 65 lat i starszych twierdzi tak samo. Mniej więcej równy odsetek Demokratów w wieku od 30 do 49 lat (73%) i od 50 do 64 lat (70%) twierdzi, że marihuana powinna zostać zalegalizowana do celów medycznych i rekreacyjnych.

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."

Największa promocja w roku Black Week właśnie trwa w VapeFully. SPRAWDŹ TERAZ