Nauka News

Krótka historia konopi w Polsce

Krótka historia konopi w Polsce 8 kwietnia 2021Leave a comment
Konopie indyjskie

Wbrew pozorom, nasz kraj oraz marihuana mają ze sobą wiele wspólnego. Obecnie konopie są zdelegalizowane, jeśli zawierają więcej niż 0,2% THC. Parę wieków temu jednak były wykorzystywane na szeroką skalę – zarówno te indyjskie, jak i przemysłowe. Dzisiaj konopie zaczynają przeżywać prawdziwy renesans na całym świecie. Nie zawsze ich historia była kolorowa. Najpopularniejsza roślina w Polsce z czasem stała się zapomniana, a na koniec zakazana. Dlaczego, jak i po co? Jeśli interesuje Cię burzliwa opowieść o konopiach w Polsce, to więcej dowiesz się właśnie w tym artykule! 

Konopie w prasłowiańskiej Europie 

Marihuana przywędrowała na nasz kontynent wraz z ludem Scytów w XV w.p.n.e. Jeszcze w starożytnych Indiach konopie uchodziły za roślinę leczniczą i środek znieczulający. Na ziemiach polskich konopie znane są od odległych czasów prasłowiańskich.

Traktowane były wtedy jako rośliny magiczne. Przede wszystkim odgrywały rolę w obrzędami kultowych ku czci bogów. Nasiona konopi w dni świąteczne stanowiły składnik wielu potraw, a w tym m.in. zupy z siemienia konopnego.

Konopie w średniowieczu

Lekarz Szymon Syreński, rofesor Akademii Krakowskiej, w latach 1540-1611 o konopi pisał, że

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

„głowę parami goręcymi napełnia”.

Autor wskazywał także, że marihuana była wykorzystywana przez żołnierzy w celu dodania sobie odwagi przed bitwą. 

W tym celu żołdacy pili napoje z wywaru konopnego, tzw. masłoki.  Szymon z Łowicza, inny lekarz ówczesny, polecał wdychanie pary z gotujących się nasion konopi na ból zębów, a Stefan Falimirz pisali o soku z nasion konopi, który mógł pomagać w przypadku migren.

Pobierz darmowego eBooka "6 kroków do lepszej waporyzacji" i przekonaj się, jak wejść na wyższy poziom konsumpcji Twoich ulubionych ziół.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka
Konopie
Marihuana była wykorzystywana przez żołnierzy w celu dodania sobie odwagi przed bitwą

Medycyna XVIII-wieczna 

Nieco później w podręczniku botanicznym tzw. Dykcjonarzu roślinnym księdza Krzysztofa Kluka również pisano o konopiach. Konopie znalazły się tam wśród 1536 gatunków roślin.

W podręczniku znalazł się opis roślin, a także ich działania nasennego oraz uśmierzającego ból. Scharakteryzowano także intensywny zapach konopi oraz przeczyszczające działanie oleju konopnego. 

W Dykcjonarzu znalazły się informacje o zastosowaniu konopi w tekstyliach. Wyrabianie tkanin i ubrań było jednym z podstawowych zajęć w gospodarstwie. Przerób tekstylny konopi w celu uzyskania włókna był nawet popularniejszy niż z lnu. Rośliny moczono długo w wodzie, a następnie odklejano od nich  włókno, które suszono i poddawano tarciu. 

Konopie w XX-leciu międzywojennym

Uprawa konopi wraz z rozwojem techniki, jak i medycyny, powoli traciła na znaczeniu. Ważną rolę odgrywał przemysł ciężki, a inne sektory stawały się mniej istotne. Na ziemiach polskich uprawa konopi zaczynała powoli zanikać, przestała pełnić też ważną funkcję.

Działania wojenne w trakcie I wojny światowej doprowadziły również  do zniszczenia wielu gospodarstw i upraw. Konopie przed II wojną światową przestały być opłacalną uprawą, a popyt zanikał. Dodatkowym problemem stała się również negatywna polityka władz względem rośliny.  

W 1930 r. na mocy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych konopie uznano za szkodliwe dla zdrowia. Wszelkie odmiany zostały zakazane ustawą przeciwnarkotykową z 23 czerwca 1923. W porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu, artykuł 1. ustawy nałożył zakaz wytwarzania, obróbki, eksportu i importu, a także obrotu substancjami odurzającymi.

Rozwiązanie było wzorowane na polityce innych państw, a w tym USA. Ustawa stanowiła rezultat nagłego wzrostu liczby osób stosujących różne środki odurzające po I wojnie światowej.

Wojna z narkotykami

W trakcie II wojny światowej na terenach Polski konopie indyjskie przestały być substancją zabronioną, jednak nadal ich konsumpcja była rzadkością. Dlaczego? Z tego względu, że marihuana przestała być popularna. Niewiele osób było świadomych jej leczniczego zastosowania.

Wraz z końcem wojny pogłębiła się dominacja USA w sprawach całego świata. Ameryka dyktowała warunki. W Stanach Zjednoczonych konopie były zdelegalizowane, a więc i inne państwa zaczęły ich zakazywać. Konopie stały się zagrożeniem w oczach opinii publicznej.

Konopie indyjskie
W trakcie II wojny światowej na terenach Polski konopie indyjskie przestały być substancją zabronioną

PRL i konopie

Co ciekawe, początek komunizmu w Polsce stał się okresem liberalnej polityki narkotykowej. Posiadanie konopi nie było zakazane, a sama uprawa karalna. W 1960 roku prawie 30 000 ha zostało przeznaczone na konopie w celu hodowli surowca do produkcji włókna. W kolejnych latach jednak wynik ten sukcesywnie spadał, gdyż zastępował go sektor przemysłu ciężkiego.

Konopie stały się więc utrzymaniem dla najbiedniejszych, którzy niejednokrotnie wykorzystywali nasiona konopi jako paszę dla zwierząt. Natomiast w ustawie z 1985 o środkach odurzających przyjęto zasadę, aby leczyć, a nie karać. To stało się początkiem zaostrzającego się znowu trendu antykonopnego. 

Renesans konopi w obecnej popkulturze

Dziś marihuana oraz Cannabis  Sativa przeżywają drugą młodość. Olejki CBD oraz produkty typu wellness z dodatkiem roślin konopi są bardzo popularne. Sektory konopne stanowią prawdziwy zastrzyk gotówki do budżetu państwa.

Farmy konopne wiążą się również z nowymi miejscami pracy, a tym samym spadkiem bezrobocia. Pozostaje więc czekać i obserwować. Ciekawe, czy historia znów zatoczy koło?

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."