Nauka News

Jak regularne sięganie po marihuanę wpływa na wzrok?

Jak regularne sięganie po marihuanę wpływa na wzrok? 12 października 2021Leave a comment
Mężczyzna

• Co sprawia, że po paleniu marihuany oczy są przekrwione?
• Czy marihuana może wpływać na zmianę naszej percepcji?
• Jak marihuana może wpływać na jakość przetwarzanego przez nasz wzrok obrazu?

Jeden z najbardziej zauważalnych efektów pojawia się wkrótce po paleniu – czerwone oczy. THC (tetrahydrokannabinol) w marihuanie obniża ciśnienie krwi, co rozszerza naczynia krwionośne i zwiększa przepływ krwi w całym organizmie. To z kolei powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych w oczach, co prowadzi do zaczerwienienia.

Naukowcy wciąż badają potencjalny negatywny wpływ marihuany na widzenie peryferyjne, zmianę ciśnienia w oku i przetwarzanie wzrokowe. Używanie marihuany może mieć potencjalnie poważny wpływ na te obszary.

Niektórzy ludzie zastanawiają się nad potencjalnymi pozytywnymi skutkami marihuany dla pacjentów z jaskrą. Jaskra jest chorobą nerwu wzrokowego, a pacjenci z jaskrą mają zwiększone ciśnienie w oku. Marihuana obniża ciśnienie w oczach, jednak robi to na stosunkowo krótki czas.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Ponieważ marihuana zazwyczaj wpływa również na zdolność koncentracji, podejmowania decyzji, prowadzenia pojazdów, obsługi ciężkich maszyn itp., lek ten nie jest obecnie zalecany w leczeniu tej choroby.

Jak marihuana wpływa na wzrok?

Jak się okazuje, marihuana może pomóc widzieć rzeczy w nieco inny sposób. Badania sugerują, że zioło to może mieć wpływ na każdy organ w organizmie, w tym na oczy. Choć może się to wydawać zbyt piękne, aby było prawdziwe, związki konopi działają magicznie na oczy, wykorzystując jedną z największych sieci komunikacji komórkowej u kręgowców.

Marihuana
Jak się okazuje, marihuana może pomóc widzieć rzeczy w nieco inny sposób

Tą siecią jest układ endokannabinoidowy (ECS). Związki konopi oddziałują na ECS poprzez angażowanie specjalnego typu receptora komórkowego, zwanego receptorem kannabinoidowym. Tak się składa, że ludzkie oko wykazuje wysoki poziom jednego konkretnego receptora kannabinoidowego, CB1.

Pobierz darmowego eBooka "6 kroków do lepszej waporyzacji" i przekonaj się, jak wejść na wyższy poziom konsumpcji Twoich ulubionych ziół.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Co więcej, badania przedkliniczne sugerują, że ECS odgrywa kluczową rolę w naszym widzeniu. Badanie przeprowadzone na naczelnych w 2016 r., opublikowane w Neural Plasticity, wykazało, że manipulowanie receptorami kannabinoidowymi zmienia sposób, w jaki fale elektroretinograficzne przechodzą przez siatkówkę. Fale te są mierzone przez elektroretinogram, który rejestruje elektryczną odpowiedź oka na bodziec świetlny.

Naukowcy odkryli, że receptory kannabinoidowe moderowały reakcję oka na światło. Sposób, w jaki marihuana wpływa na wzrok, wymaga dalszych badań. Wczesne badania dostarczają jednak jeszcze więcej powodów, aby zbadać konopie jako lek na choroby oczu.

Już teraz wiadomo, że konopie indyjskie wpływają na oczy na kilka ważnych sposobów. Podczas gdy niektóre z nich są spektakularne, jak na przykład poprawa widzenia w nocy, nie wszystkie efekty są przyjemne.

Czerwone oczy po spożyciu marihuany

Czerwone oczy nie zawsze są ulubionym efektem ubocznym stosowania marihuany. Podczas gdy czerwone oczy mogą być oznaką, że spożyłeś trochę marihuany, ci, którzy doświadczają napięcia wokół oczu, mogą docenić relaksujące działanie zioła. Marihuana obniża ciśnienie krwi.

Powoduje to rozszerzanie się naczyń włosowatych i krwionośnych, co prowadzi do tego, co powszechnie określa się mianem czerwonych oczu. Szersze naczynia włosowate oznaczają, że krew napływa do oczu, zmniejszając ciśnienie wewnątrzgałkowe. W pewnym sensie jest to forma relaksu dla oczu. Może to być korzystne dla pacjentów z bolesnymi schorzeniami oczu, takimi jak jaskra.

Czy po marihuanie lepiej widzisz w nocy?

Badania laboratoryjne, takie jak te wspomniane powyżej, wykazały, że receptory kannabinoidowe wydają się pomagać oczom reagować na światło. Dodatkowe badania z 2016 roku sugerują, że związki konopi, takie jak psychoaktywne THC, łączą się z tymi receptorami.

Uważa się, że zaangażowanie tych receptorów poprawia zdolność widzenia w warunkach słabego oświetlenia. Przez ostatnie trzy dekady naukowcy spekulowali, że marihuana może również poprawiać widzenie nocne. W latach 90-tych farmakolog M.E. West zauważył, że jamajscy rybacy, którzy spożywali eliksir z konopi, mieli „niezwykłą zdolność widzenia w ciemności”.

W niewielkim badaniu przeprowadzonym w 2004 r. testowano działanie tradycyjnej marihuany Kif i syntetycznego THC na trzech Marokańczykach. Kif jest mieszanką marihuany i tytoniu. Ten niewielki eksperyment wykazał zależną od dawki zależność między spożyciem konopi a poprawą widzenia w nocy.

Okulary
Dzieci poddane działaniu marihuany miały lepszą globalną percepcję ruchu

Przetwarzanie wzrokowe

Co ciekawe, ostatnie dowody sugerują, że układ endokannabinoidowy przyczynia się do rozwoju wzroku w mózgu. Badania przeprowadzone przez University of Waterloo, University of Auckland i Brown University wykazały, że dzieci poddane działaniu konopi osiągały znacznie lepsze wyniki w testach przetwarzania wzrokowego.

Podczas gdy dzieci poddane działaniu alkoholu uzyskały niższe wyniki w testach przetwarzania wzrokowego, dzieci poddane działaniu marihuany miały lepszą globalną percepcję ruchu. Z pewnością nie jest to powód do spożywania marihuany w czasie ciąży, ale wyniki te potwierdzają tezę, że kannabinoidy i ECS pomagają oczom i mózgowi zrozumieć informacje wizualne.

Źródła:

https://opto.ca/health-library

https://www.nature.com

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."