Medycyna News

Eksperci martwią się, że osoby starsze coraz częściej używają marihuany

Eksperci martwią się, że osoby starsze coraz częściej używają marihuany 29 kwietnia 2021Leave a comment
Uśmiechnięty senior

Wyniki badania National Survey on Drug Use and Health sugerują, że spożycie marihuany gwałtownie wzrosło wśród osób starszych. Według analizy, konsumpcja marihuany wśród osób w wieku 65 lat i starszych gwałtownie wzrosła o 75 procent w latach 2015-2018.

 • Jak na razie nie ma żadnych danych dotyczących tego, ile marihuany starsze pokolenie używało podczas pandemii i lockdownu.
 • Jednak ze względu na stres związany z całą sytuacją i fakt, że sprzedaż legalnej marihuany wzrosła w USA o 20%, istnieje duże prawdopodobieństwo, że sporo seniorów zdecydowało się na skorzystanie z konopi.
 • Powody tych zmian są oczywiste: starsi ludzie mają tendencję do zmagania się z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi i odkrywają, że marihuana je łagodzi.

Starsi Amerykanie coraz częściej używają marihuany?

Dzięki legalizacji w całym kraju, wszyscy mają łatwiejszy dostęp do tej niegdyś zakazanej rośliny, jednak nagły skok konsumpcji marihuany niepokoi niektórych ekspertów.

„Rzadko widzi się tak dużą zmianę w ciągu trzech lat”,

powiedział The New York Times William Jesdale, epidemiolog z University of Massachusetts.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

„To nas zszokowało”.

Jak wyjaśnia:

„Starsi ludzie muszą wiedzieć, że dane na temat bezpieczeństwa tych produktów są bardzo niejasne”,

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

zauważyła dr Donna M. Fick, badacz kierujący w Center for Geriatric Nursing Excellence w Penn State School of Nursing.

Marihuana
Starsi ludzie muszą wiedzieć, że dane na temat bezpieczeństwa tych produktów są bardzo niejasne

Niejasne wyniki badań

Trudność polega na tym, że wszystkie badania, które mamy, idą w pozytywnym kierunku. Prawie co tydzień znajdujemy artykuły informacyjne o tym, jak marihuana może pomóc w tej chorobie i tej dolegliwości i tak dalej.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że większość z tych badań jest wciąż w fazie wstępnych testów. Innymi słowy, wymagają jeszcze wielu lat badań, zanim zostaną zatwierdzone przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA).

Poza brakiem badań, wiele starszych osób nie ma pełnej wiedzy na temat obecnego rynku marihuany. Wiele osób wraca do tej rośliny po tym, jak nie zażywało jej od późnych lat 60-tych i wczesnych 70-tych. Od tego czasu stężenie tetrahydrokannabinolu (THC) gwałtownie wzrosło, a metabolizm tych osób uległ znacznemu spowolnieniu.

Marihuana na ból, bezsenność i lęk

Z jednej strony tak – gdyż organizmy starszych osób są dużo bardziej wrażliwe na działanie marihuany. Z drugiej jednak – musimy mieć świadomość, że takie osoby często biorą leki, które są nieporównywalnie bardziej niebezpieczne niż konopie.

Nikt nie panikuje z powodu wzrostu używania leków przeciwbólowych czy suplementów diety, które są przecież chemicznie stworzonymi lekami w formie tabletek, a nie naturalną rośliną ,obecną na ziemi od tysięcy lat.

Badania wykazują, że starsze osoby dorosłe często stosują medyczną marihuanę w tych samych przypadkach, co młodsi pacjenci: ból, bezsenność, neuropatia i lęk.

Zagrożenia dla seniorów używających medycznej marihuany

Jest to nowe terytorium dla badaczy, ponieważ albo nie ma dużej liczby starszych osób dorosłych, które zgłaszałyby używanie medycznej marihuany, albo jeśli używają jej, to milczą na ten temat, ze względu na jej nielegalność i stygmatyzację w wielu miejscach na świecie.

Medyczna marihuana jest zazwyczaj dobrze tolerowana przez starszych dorosłych, jednak – jak w przypadku wszystkich leków – zawsze istnieją efekty uboczne i minusy, które należy rozważyć.

Zdrowie serca a używanie marihuany

Wiadomo, że konopie indyjskie zwiększają częstość akcji serca i mogą podnosić ciśnienie krwi, jednak według ostatniego przeglądu przeprowadzonego przez Journal of the American College of Cardiology nie ma zbyt wielu dowodów na to, że używanie konopi indyjskich ma bezpośredni związek z chorobami układu krążenia.

Mimo to autorzy tego przeglądu zalecają badania przesiewowe osób z chorobą wieńcową pod kątem używania marihuany. Najbardziej niepokoiłby scenariusz, w którym starszy pacjent z chorobą wieńcową zażywa bardzo duże dawki marihuany (być może przez pomyłkę w formie doustnej), a następnie ma atak lęku, który może wywołać zespół wieńcowy lub arytmię.

Marihuana lecznicza
Konopie indyjskie zwiększają częstość akcji serca i mogą podnosić ciśnienie krwi

Interakcje marihuany z lekami

Osoby starsze mają zazwyczaj współistniejące schorzenia i mogą przyjmować wiele leków. Konopie indyjskie zawierają około 600 związków chemicznych i teoretycznie dwa główne składniki aktywne konopi, THC i CBD, mogą zwiększać lub zmniejszać stężenie we krwi innych leków, poprzez wpływ na enzymy w wątrobie, które pomagają metabolizować leki.

Należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu marihuany z lekami przeciwpadaczkowymi i rozrzedzającymi krew, ponieważ leki te mają zazwyczaj poważne skutki uboczne i nie pozostawiają tak wiele miejsca na błędy, dlatego ważne jest, aby zawsze komunikować się ze swoimi lekarzami na temat używania marihuany.

Ujawnienie używania marihuany jest szczególnie ważne, jeśli planujesz operację, ponieważ leki stosowane do znieczulenia i leczenia bólu pooperacyjnego mogą wymagać dostosowania.

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."