News Rekreacja

Legalizacja marihuany w Kolorado – przegląd statystyk

Legalizacja marihuany w Kolorado – przegląd statystyk 14 lipca 2020Leave a comment
Tafla jeziora w Kolorado

Siedem lat temu Kolorado stało się pierwszym stanem USA, który zalegalizował marihuanę rekreacyjną. Jakie są rezultaty tej decyzji?

 • Minęło ponad siedem lat, odkąd Kolorado przyjęło poprawkę 64., dzięki której stało się pierwszym stanem w kraju, który zalegalizował marihuanę rekreacyjną.
 • W dniu wyborów w 2012, 55 proc. wyborców w Kolorado poparło poprawkę, która pozwoliła na używanie marihuany do celów rekreacyjnych i ustanowiła regulowany rynek komercyjny.

Marihuana legalna w Colorado od 2014 roku

Od tamtego czasu marihuana nadal pozostaje na rynku. W całym stanie istnieje około 590 licencjonowanych sklepów detalicznych z marihuaną, a w 2019 roku łączna sprzedaż marihuany rekreacyjnej i medycznej osiągnęła rekordowy poziom 1,75 mld dolarów, co stanowi wzrost o 13 procent w stosunku do roku 2018.

„Wielki eksperyment” w Kolorado, związany z marihuaną, napędza krajową debatę na temat polityki dotyczącej marihuany. Prawodawcy, adwokaci, organy ścigania, przedsiębiorcy i inni intensywnie badają dane ukazujące, jaki jest wpływ legalizacji na różne obszary życia społecznego.

Opublikowano szereg badań, analiz i statystyk, które pozwalają spojrzeć na efekty, jakie przyniosła legalizacja od momentu jej wprowadzenia na rynek.W tym miejscu przyjrzymy się statystykom dotyczącym legalizacji w Kolorado i zbadamy, co mogą one oznaczać dla przyszłości przemysłu marihuany w Kolorado i w całych Stanach Zjednoczonych.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Przychody ze sprzedaży i opodatkowania marihuany

Pod względem finansowym Kolorado zyskało korzyści z sześciu lat legalnej sprzedaży marihuany. Od momentu wprowadzenia jej na rynek, stan odnotował wzrost sprzedaży marihuany i wpływów podatkowych w stosunku do tego, co zakładano.

Całkowita sprzedaż marihuany na rynku rekreacyjnym w tym stanie wzrosła z około 683,5 mln dolarów w 2014 do ponad 1,75 mld dolarów w 2019 roku. W oparciu o dane dotyczące sprzedaży z pierwszych trzech miesięcy 2020 r., stan jest na dobrej drodze do tego, by przekroczyć łączną wartość sprzedaży z 2019 r.

Chatka w górach Kolorado
Kolorado zyskało korzyści z sześciu lat legalnej sprzedaży marihuany
Jeśli planujesz kupić waporyzator, dobry młynek albo po prostu jakieś bongo,
rozważ zakup w VapeFully 💜
To solidny sklep z Gwarancją Najniższej Ceny, a także 🚀 legendarną reputacją
Wybierając VapeFully wspierasz mnie w kreacji treści o konopiach i waporyzacji 🙏
VapoManiak
Z góry dziękuję!
Sprawdź teraz!

Podatki od marihuany w Kolorado

Od momentu wprowadzenia marihuany na rynek w styczniu 2014 r. do marca 2020 r., sklepy medyczne i rekreacyjne w Kolorado osiągały sprzedaż przynoszącą ponad 8,2 mld USD z produktów z konopi indyjskich. Sprzedaż detaliczna marihuany przełożyła się na znaczne wpływy podatkowe dla stanu Kolorado.

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Dochody podatkowe z marihuany wzrosły ponad trzykrotnie w ciągu ostatnich sześciu lat, z prawie 67,6 mln dolarów w 2014 roku do ponad 302 mln dolarów w 2019 roku.

Kolorado ma trzy główne podatki od marihuany: 2,9 proc. podatku od sprzedaży marihuany medycznej, 15 proc. specjalnego podatku od sprzedaży marihuany rekreacyjnej i 15 proc. podatku akcyzowego od marihuany detalicznej.

Państwowy fundusz podatkowy od marihuany – główny beneficjent

Następnie jest rozprowadzany do wielu różnych organów państwowych, w tym do ministerstwa edukacji, zdrowia publicznego, budownictwa, organów ścigania, a także do służb zajmujących się zapobieganiem nadużywaniu narkotyków i hazardu.

Część tych funduszy umożliwiła otwarcie nowych klinik na rzecz zdrowia psychicznego. Specjalny podatek od sprzedaży jest dzielony między fundusz ogólny a fundusze dla samorządów lokalnych. Wreszcie pierwsze 40 milionów dolarów z podatku akcyzowego trafia na budowę szkół, a pozostałe na Fundusz Stacjonarnych Szkół Publicznych.

Jak Kolorado wykorzystało pieniądze z podatku od marihuany rekreacyjnej

Od 2015 roku stan przekazał 200 milionów dolarów Departamentowi Edukacji, co zostało przeznaczone wyłącznie na budowę szkół.Ale to nie wszystko. Dystrybucja wpływów z podatku od marihuany na rzecz Departamentu Edukacji Kolorado uwzględniała również:

 • 14,2 miliona dolarów na stypendia na naukę czytania i pisania,
 • 28,4 mln dolarów na szkolne stypendia dla pracowników służby zdrowia,
 • 6,9 mln dolarów na zapobieganie mobbingowi w szkołach i dotacje na edukację,
 • 6,9 miliona dolarów na programy zapobiegania rezygnacji z nauki,
 • 30 milionów dolarów na państwowy fundusz szkół publicznych.

Lokalne gminy mogą nakładać własne podatki od marihuany

Miasto Denver przeznaczyło ponad 16 milionów dolarów na edukację w latach 2014-2019. Pieniądze te zostały wykorzystane na sfinansowanie ośmiu różnych młodzieżowych programów skierowanych do młodzieży i programów profilaktyki uzależnień w 17 różnych szkołach.

Miasto zainwestowało również prawie 9 milionów dolarów z podatku od marihuany w 2019 r. na naprawę starzejących się parków i ośrodków rekreacyjnych, szacunkowo 11,2 miliona dolarów każdego roku na fundusz mieszkaniowy oraz ponad 3 miliony dolarów na interwencję i środki na walkę z opioidami.

Skuteczny system prawny w Kolorado

Hrabstwo Pueblo wykorzystało swoją część dochodów podatkowych, które pobiera ze sprzedaży marihuany dla dorosłych, na finansowanie stypendiów dla osób starszych pobierających naukę w szkołach średnich. W roku akademickim 2017-18 hrabstwo przyznało 420,000 dolarów w postaci stypendiów dla 210 studentów, a następnie przyznało 700,000 dolarów w postaci stypendiów na rok akademicki 2019-20 dla kolejnych 350 studentów.

Firma New Frontier Data szacuje, że ponad 80% stanowych konsumentów konopi indyjskich przeszło na zakup swoich produktów za pośrednictwem licencjonowanych sprzedawców detalicznych.

Brązowe góry Kolorado w słońcu
80% stanowych konsumentów konopi indyjskich przeszło na zakup produktów za pośrednictwem licencjonowanych sprzedawców detalicznych

Rynek pracy w Kolorado

Wraz z rozwojem przemysłu marihuany w Kolorado w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosło również zatrudnienie w przemyśle i sektorach pomocniczych. Chociaż dokładne statystyki dotyczące miejsc pracy stworzonych przez przemysł produkujący marihuanę w Kolorado są niedostępne, Departament Dochodów dostarcza danych dotyczących liczby osób posiadających licencję na pracę w tym sektorze.

Do kwietnia 2020 r. spółka Colorado wydała 40 267 indywidualnych koncesji w sektorze producentów marihuany, a także 1 686 koncesji dla przedsiębiorców. Według szacunków Marihuana Policy Group, jedna licencja aktywna odpowiada 0,467 etatów. Sugerowałoby to, że przemysł marihuany w Kolorado zatrudnia około 19 592 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.

Według najnowszego rocznego raportu Leafly na temat zatrudnienia w sektorze konopi indyjskich, Kolorado może posiadać największy rynek pracy w tym sektorze w przeliczeniu na jednego mieszkańca w kraju.
Powszechnie uznane serwisy informacyjne i placówki edukacyjne zajmujące się marihuaną szacują, że branża w Kolorado może pochwalić się 34 705 miejscami pracy w sektorze marihuany.

Oprócz bezpośredniego zatrudnienia, sektor marihuany stworzył również miejsca pracy w innych sektorach, które wspierają tę branżę. W raporcie Marihuana Policy Group z 2016 r. oszacowano, że dodatkowe miejsca pracy, takie jak „pracownicy ochrony, specjaliści ds. budownictwa i HVAC, usługi doradcze, prawne i konsultingowe oraz inne usługi biznesowe”, stanowią około 23 procent miejsc pracy w sektorze konopi indyjskich w Kolorado.

Turystyka konopna w Colorado

Jako pierwszy stan USA, który wprowadził legalny rynek marihuany, Kolorado skorzystało na rozwoju turystyki. Turystyka wzrosła o 51% od 2014 roku, jak wynika z raportu departamentu ds. dochodów stanu. Liczba turystów korzystających z noclegów w Kolorado osiągnęła rekordowy poziom 19,5 mln w 2018 roku, co oznacza wzrost o 3% w porównaniu do roku poprzedniego.

Ponad 6 proc. turystów odwiedzających Kolorado w tym roku stwierdziło, że dostęp do legalnej marihuany był jednym z głównych powodów ich wizyty. Szesnaście proc. podróżujących zimą 2018-2019 roku i 15 proc. podróżujących latem 2018 roku zgłosiło, że w czasie pobytu w tym stanie odwiedzili sklep detaliczny z marihuaną.

Legalizacja marihuany a wzrost liczby bezdomnych

Uważa się, że legalne używanie marihuany nie kojarzy się z bezdomnością, lecz z tym, że legalna marihuana przyciągnęła część osób, które już są bezdomne, ponieważ szukały legalnego dostępu do marihuany.

Badanie przeprowadzone w 2018 roku w siedmiu miejskich i powiatowych więzieniach w Kolorado wykazało, że jedna trzecia więźniów bezdomnych przyznała się do przybycia do Kolorado po 2012 roku, przynajmniej częściowo, z powodu legalnej marihuany. Gubernator Kolorado John Hickenlooper bagatelizował wyniki badania, wskazując, że uczestnicy mieli prawo do wybrania wielu odpowiedzi.

Wskaźniki przestępczości w Kolorado

Według raportu Wydziału Badań i Statystyki Kolorado z października 2018 roku, w latach 2012-2017 liczba aresztowań związana z użyciem marihuany spadła o 56%, z 12 709 do 6 153 przypadków. Według raportu Kolorado wydziału ds. Badań i Statystyki, całkowita liczba przestępstw związanych z branżą marihuany pozostała stabilna i stanowiła bardzo małą część ogólnej przestępczości.

Najczęstszym przestępstwem związanym z przemysłem było włamanie, które w 2017 r. stanowiło 59 % wszystkich przestępstw związanych z tym sektorem. Jednocześnie jednak, jak wynika z najnowszego sprawozdania rocznego Biura Śledczego w Kolorado na temat statystyk przestępczości w całym stanie, w ciągu ostatnich pięciu lat liczba wszystkich form przestępstw z użyciem przemocy w Kolorado stale wzrastała.

Przestępstwa z wykorzystaniem przemocy, w tym morderstw i brutalnych napaści, wzrosły o 25 proc. w latach 2013-2017 i nadal rosną.
Jak można się było spodziewać po legalizacji, liczba aresztowań z powodu używania marihuany w Kolorado spadła.

Wskaźniki przestępczości obejmującej włamania na prywatne posesje również wzrosły w tym czasie w granicach państwa, ale w 2018 zaczęły się wyrównywać, a nawet nieznacznie spadać.

W badaniu z 2019 r. analizującym wskaźniki przestępczości w Kolorado i innych stanach stwierdzono, że legalizacja rekreacyjnego wykorzystania marihuany wydaje się mieć niewielki lub żaden wpływ na liczbę przestępstw związanych z przemocą i włamaniami. To, czy rosnące wskaźniki przestępczości w Kolorado są związane z legalizacją marihuany, jest przedmiotem gorącej dyskusji.

J. Smith, szeryf hrabstwa Larimer twierdzi, że legalna marihuana przyciąga „sezonowe, przejeżdżające grupy”, które są bardziej skłonne do popełnienia przestępstwa.

Według niego, marihuana nie zwiększa prawdopodobieństwa popełnienia przestępstwa. Jednak gubernator Hickenlooper powiedział, że nie jest jeszcze gotowy, aby przypisać winę za rosnącą przestępczość decyzji dotyczącej legalizacji marihuany.

Szary dom na tle gór
Legalna marihuana przyciąga „sezonowe, przejeżdżające grupy”, które są bardziej skłonne do popełnienia przestępstwa

Marihuana medyczna

Legalizacja marihuany rekreacyjnej w Kolorado doprowadziła do spadku liczby zarejestrowanych pacjentów korzystających z  marihuany medycznej. W styczniu 2014 roku, w związku z rozpoczęciem sprzedaży marihuany dla dorosłych, w Kolorado było 111 030 pacjentów, którzy posiadali ważne zarejestrowane karty identyfikacyjne.

Od marca 2020 roku liczba ta spadła do 81 722. Dane te sugerują, że pacjenci używający marihuany medycznej zaczęli rezygnować z programu sprzedaży detalicznej w stanie Kolorado. Uczestnictwo w stanowym programie medycznym w zakresie marihuany stwarza dodatkowe przeszkody prawne.

Pacjenci muszą co roku odwiedzać swojego lekarza, aby uzyskać nową rekomendację, a następnie zapłacić 25 dolarów opłaty za rozpatrzenie wniosku. Wygoda rekreacyjnej sprzedaży detalicznej może być atrakcyjna dla pacjentów, którzy nadal używają marihuany do celów terapeutycznych, ale uzyskują ją na rynku sprzedaży detalicznej dla osób dorosłych.

Używanie konopi indyjskich przez nastolatków

Dodatkową korzyścią dla przemysłu marihuany w Kolorado jest jego wpływ na wskaźnik używania marihuany przez nastolatków. Dane z badań federalnych wskazują, że wykorzystanie marihuany w Kolorado wśród nastolatków spadło od czasu legalizacji marihuany rekreacyjnej.

Odsetek licealistów, którzy używali marihuany spadł o 11% w latach 2011-2017. Ponadto odsetek nastolatków, którzy zgłosili, że kiedykolwiek próbowali marihuany, również spadł w tym samym okresie o 11 procent.

Zgodnie z raportem z października 2018 r., sporządzonym przez Wydział Wymiaru Sprawiedliwości w Kolorado, legalna marihuana również nie wpłynęła na odsetek osób rezygnujących z nauki w Kolorado. Od 2012 r. liczba osób kończących naukę wzrosła, natomiast liczba osób rezygnujących z niej spadła.

Zwolennicy marihuany argumentują, że legalizacja pomaga ograniczyć jej używanie przez nastolatków, utrudniając im ławy dostęp do rynku konopi indyjskich.

Utrudniając funkcjonowanie nielegalnego rynku i wprowadzając poważne kary za sprzedaż marihuany nieletnim, konopie indyjskie stają się mniej dostępne dla osób niepełnoletnich. Spadek użycia marihuany przez nastolatków na niektórych obszarach Kolorado można również częściowo przypisać edukacji młodzieży i kampaniom prewencyjnym.

W Denver niedawne badanie wykazało, że 81 procent nastolatków w wieku 13-17 lat twierdzi, że kampania prewencyjna zniechęciła ich do używania marihuany. Osiemdziesiąt jeden procent nastolatków w ten grupie wiekowej również powiedziało. że nie używają marihuany.

Użycie opioidów w Kolorado

Jak wszędzie w Stanach Zjednoczonych, kryzys opioidowy dotyka Kolorado. Według danych Departamentu Zdrowia Publicznego i Środowiska Kolorado w latach 2000-2016, 4027 Koloradyjczyków straciło życie na skutek choroby związanej z przedawkowaniem opioidów. Statystyki sugerują, że legalizacja marihuany w Kolorado ma pozytywny wpływ na wskaźniki nadużywania opioidów.

Nadużywanie opioidów spadło w Kolorado od czasu zalegalizowania marihuany rekreacyjnej. Badanie z 2017 r. opublikowane w American Journal of Public Health wykazało, że liczba zgonów związanych z opioidami spadła o ponad 6 proc. w ciągu dwóch lat od otwarcia stanu w 2014 r. na rynek marihuany rekreacyjnej.

Autorzy badali tendencje w comiesięcznych przypadkach śmiertelnych związanych z przedawkowaniem opiatów w Kolorado przed i po otwarciu stanowego rynku marihuany rekreacyjnej. Podczas gdy kilka badań wykazało pozytywny związek między spadkiem używania opioidów a legalizacją marihuany medycznej, American Journal of Public Health jako pierwszy przyjrzał się skutkom przepisów dotyczących marihuany rekreacyjnej.

Przegląd przepisów dotyczących marihuany w Kolorado

Poprawka 64., zatwierdzona przez wyborców Kolorado w 2012 r., legalizuje posiadanie marihuany przez osoby dorosłe i ustanawia regulowany rynek oraz licencjonowany system dystrybucji marihuany dla celów komercyjnych.

Zgodnie z ustawą, osoby pełnoletnie w wieku co najmniej 21 lat mogą legalnie nabywać i posiadać do 30 gram marihuany. Mieszkańcy spoza Kolorado mogą zakupić jedynie ¼ uncji. Zgodnie z prawem dotyczącym aptek w Kolorado, dorośli mogą kupować mieszankę kwiatów, marihuanę jadalną i marihuanę w formie koncentratu. Dorośli mogą również uprawiać do sześciu roślin, z których trzy mogą być w zamkniętej przestrzeni w fazie kwitnienia.

Kolorado posiada legalną marihuanę medyczną od 2001 roku

Kwalifikowani pacjenci, którzy uzyskali pisemną zgodę od lekarza, mogą legalnie kupować, posiadać i używać prywatnie do 60 gramów marihuany. Zarejestrowani pacjenci leczący się medyczną marihuaną mogą również legalnie wyhodować do sześciu roślin, z których nie więcej niż trzy rośliny są dojrzałe.

Zarówno rekreacyjni, jak i medyczni konsumenci marihuany, zgodnie z prawem obowiązującym w poradniach Kolorado, muszą wykazać się pewną formą identyfikacji, aby móc zakupić produkty z konopi. Na jedno miejsce zamieszkania może przypadać nie więcej niż 12 roślin, niezależnie od tego, ile osób dorosłych tam mieszka.

Więcej na temat legalizacji marihuany

Dane statystyczne dotyczące Kolorado po legalizacji opowiadają część historii o tym, co Kolorado robi od czasu legalizacji marihuany rekreacyjnej. To, czego nie obejmują statystyki, to jak mieszkańcy Kolorado czują się w związku ze zmianą przepisów.

Według sondażu przeprowadzonego przez YouGov w 2020 roku, 26% dorosłych mieszkańców Kolorado twierdzi, że legalizacja marihuany rekreacyjnej była „sukcesem”, a kolejne 45%, że zmiana była „bardziej sukcesem niż porażką”. Tylko 17 procent mieszkańców Kolorado uważa prawo dotyczące marihuany za „porażkę”.

Od czasu, gdy Kolorado stało się prekursorem legalizacji marihuany w 2012 roku, 10 kolejnych stanów zdecydowało się na legalizację rekreacyjnej marihuany i oczekuje się, że w tym roku kolejne stany zrobią to samo.

źródło: https://www.medicalmarijuanainc.com

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."