Gospodarka News

Akcyza na susz konopny – o co chodzi?

Akcyza na susz konopny – o co chodzi? 13 września 2021Leave a comment
Kasa fiskalna

Wiele osób w ostatnim czasie zastanawia się nad tym, jaki ostatecznie kształt przyjmą projekty wprowadzone kilka miesięcy temu do Sejmu. Oczekuje się zmiany podejścia w stosunku nie tylko do kwestii konopi rekreacyjnych, ale również marihuany medycznej. Obecnie coraz większa liczba przedsiębiorców decyduje się na inwestycję w branżę konopną. Wynika to z rosnącego popytu na przetwory, olejki i przede wszystkim susz konopny.

Wiele produktów zostało jednak od niedawna opodatkowane akcyzą. Na czym polega akcyza na susz konopny? 

Akcyza na przetwory konopne została zaplanowana wcześniej

Warto mieć na uwadze, że akcyzę przewidziano już dwa lata temu, gdyż objęto nią produkty nowatorskie przeznaczone do palenia bądź waporyzacji. Ustawa wprowadzona w roku 2018 weszła w życie dopiero w październiku 2020 roku. Rezultaty rozwiązania egzekwowalne stały się jednak dopiero niedawno. Co to oznacza?

Wiele firm nie ma tak naprawdę pojęcia, co konkretnie zostało opodatkowane. Niestety na chwilę obecną problemem jest brak precyzyjnej linii orzeczniczej, a do niedawna mogliśmy zaobserwować nawet brak konkretnej klasyfikacji, który produkt faktycznie będzie podlegał opodatkowaniu.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...
Susz konopny
Wiele firm nie ma tak naprawdę pojęcia, co konkretnie zostało opodatkowane

W jaki sposób opodatkowano susz konopny przeznaczony do palenia?

Na ten moment susz opodatkowano 32,05% średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia. Ponadto dochodzi akcyza w wysokości 155,79 zł za każdy kilogram.  Czyli końcowo jeden gram suszu z konopi przemysłowych został obciążony podatkiem w wysokości 75 gr.

Niestety ustawodawca jest bardzo konsekwentny w przypadku podatków, gdyż firmy i marki, które dotąd jedynie przetwarzały, wytwarzały, przepakowywały bądź sprzedawały produkty konopne, zostaną zobowiązane do zapłaty zaległego podatku z ostatnich 5 lat. Oprócz tego poza wyrównaniem różnicy przedsiębiorca zostanie zobligowany do zapłaty razem odsetkami. 

W jaki sposób przedsiębiorca powinien podejść do kwestii akcyzy?

Najlepiej po prostu opłacić wszystkie zaległości. Akcyza obowiązuje i każdy przedsiębiorca działający w branży konopnej musi się jej podporządkować. Ponadto przed dalszym prowadzeniem biznesu konieczne będzie dopełnienie formalności akcyzowych, a w tym właściwych procesów rozliczania akcyzy i ustanowienia tzw. składu.

m

Pobierz darmowego eBooka "6 kroków do lepszej waporyzacji" i przekonaj się, jak wejść na wyższy poziom konsumpcji Twoich ulubionych ziół.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Odsetki za zwłokę w przypadku akcyzy na susz i nie tylko

Brak zapłaty akcyzy rodzi obowiązek zapłaty odsetek za zwłokę w uiszczeniu podatku. Stawka takiego zobowiązana jest równa 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego. Suma nie może okazać się jednak niższa niż 8%, a w chwili aktualnej stawka wynosi 8% w stosunku rocznym.

Brak uiszczenia akcyzy odbierany jest jako przestępstwo skarbowe pod groźbą grzywny, a nawet kary ograniczenia bądź nawet pozbawienia wolności. Z reguły nalicza się jednak standardowo kary pieniężne określone w konkretnej kwocie. 

Co trzeba jeszcze wiedzieć na temat akcyzy dotyczącej suszu konopnego?

Zanim przedsiębiorca zacznie prowadzić działalność obejmującą obrót towarem podlegającym akcyzie, musi zarejestrować się na portalu skarbowym. Firma musi być rozpoznawalna przez konkretne organy i widnieć w rejestrze.

Do tego dochodzą jeszcze inne formalności, gdyż wspomniane wcześniej wytwarzanie, przetwarzanie czy pakowanie może odbywać się tylko w składzie podatkowym. Ustanowienie takiego miejsca dla produktów akcyzowych wymaga uzyskania pozwolenia.

W celu uzyskania zezwolenia koniecznego do rozpoczęcia działalności, marka musi zarejestrować się jako podatnik VAT  i złożyć tzw. zabezpieczenie akcyzowe.

Praca z laptopem
Na przedsiębiorcach zaczyna spoczywać coraz więcej obowiązków podatkowych…

Nie tylko akcyza – zwróć uwagę również na VAT od produktów z CBD

W podobnym okresie czasu zaczął również być naliczany podatek od towarów i usług na poszczególne produkty. Przetwory konopne w Polsce zostały opodatkowane stawką w wysokości:

 • 8% na susz, 
 • 5%, 8% bądź 23 % na olejki CBD.

Widać więc, że na przedsiębiorcach zaczyna spoczywać coraz więcej obowiązków podatkowych – a przecież branża konopna w Polsce dopiero raczkuje.

 

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."