News Prawo

Dlaczego uprawa medycznej marihuany jest w Polsce nielegalna?

Dlaczego uprawa medycznej marihuany jest w Polsce nielegalna? 2 listopada 2021Leave a comment
Marihuana

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w Polsce konopie były jedną z najczęściej występujących roślin w uprawie. Wynika to z naszej historii, która od wieków związana była właśnie z tą rośliną. Obecnie mimo tego, że leki na bazie medycznej marihuany są w Polsce legalne, to niestety te dostępne w aptekach na receptę pochodzą z importu. Polskie prawo zakazuje uprawy konopi indyjskich, nawet do celów medycznych. 

W efekcie leki są zdecydowanie droższe, a często nie można ich dostać, gdyż zapotrzebowanie jest bardzo duże. Taka sytuacja jest niekorzystna dla pacjentów, którzy – nawet jeśli mogą sobie pozwolić finansowo na terapię z użyciem konopi medycznych – to i tak nie mają ich gdzie kupić. Dlaczego uprawa medycznej marihuany jest nielegalna? 

Marihuana medyczna w formie leku legalna, lecz uprawy już nie?

Konopie medyczne i wszelkie preparaty tego typu w Polsce zostały zalegalizowane w 2017 r. Lekarze mogą wystawiać recepty na leki z medyczną marihuaną przy różnych schorzeniach: 

 • epilepsji, 
 • nowotworach, 
 • stwardnieniu rozsianym, 
 • chorobie Parkinsona,
 • chronicznych bólach.

Niestety, ustawa zezwalająca na dystrybucję leków na bazie konopi indyjskich nie zalegalizowała możliwości uprawy tej rośliny. Głównie ze względu na to, że jeszcze kilka lat temu konopie były postrzeganie negatywnie. Teraz coraz więcej państw legalizuje marihuanę, a na dodatek rozwija branże oparte na uprawie konopi przemysłowych i indyjskich.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...
Marihuana
Ustawa zezwalająca na dystrybucję leków na bazie konopi indyjskich nie zalegalizowała możliwości uprawy tej rośliny

Dlaczego? Ponieważ jest to nisza, która pozwala wygenerować bardzo duży zastrzyk gotówki do portfela państwa, a na dodatek tworzy nowe miejsca pracy, obniżając przy tym bezrobocie. Posłowie i Minister Zdrowia niegdyś obawiali się, że nie będą mogli sprawować nadzoru nad uprawami, ale dzisiaj starają się znaleźć uniwersalne rozwiązanie prawne.

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Czy konopie można uprawiać w Polsce?

W zasadzie tak, ale zależy to od ich rodzaju. W Polsce dozwolona jest uprawa konopi włóknistych, jednak do tej pory musiały one zawierać nie więcej niż 0,2% THC. Planowane zmiany mają na celu poszerzenie tego zakresu, aby ułatwić nieco pracę polskim rolnikom.

Niestety, ale ograniczenie dotyczące zawartości THC sprawia, że niemożliwa nadal pozostaje uprawa medycznej marihuany. W tym aspekcie przepisy pozostają jednoznaczne. Brak lokalnych upraw konopi do celów medycznych sprawia, że polscy pacjenci nie może liczyć na tańszy zamiennik importowanych leków z zagranicznych upraw.

Ceny za jeden gram zaczynają się od około 50 zł wzwyż, co sprawia, że koszty terapii miesięcznej przekraczają kilka tysięcy. 

Polskie uprawy medycznej marihuany jeszcze kilkadziesiąt lat temu

Na ten moment brakuje regulacji prawnych, które pozwoliłyby lokalnym rolnikom uprawiać konopie swobodnie. Niby można na ten moment założyć plantację konopi przemysłowych jednak niewiele gmin na to pozwala, a na dodatek uzyskanie pozwolenia wcale nie jest proste i naraża na konflikt z prawem, mimo legalności tej odmiany.

Dla porównania, Polska jeszcze w czasach przedwojennych była potentatem w uprawie konopi. Obecnie niestety jedyną szansą na odbudowanie tej pozycji w Europie jest złożony 20 kwietnia w Sejmie Pakiet Ustaw Konopnych.

Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany w tej sprawie zdecydował się na dość rozbudowaną inicjatywę i zawnioskował nie tylko o zmianę w prawie dotyczącą konopi medycznych, ale także zaproponował nowelizację regulacji dotyczących posiadania, a także poszczególnych przepisów Ustawy o Przeciwdziałaniu Narkomanii.

Co dałaby częściowa legalizacja lub pozwolenie na uprawy na poziomie krajowym?

W tym aspekcie na pierwszym plan wysuwa się z pewnością kwestia cen leczenia z wykorzystaniem produktów na bazie marihuany leczniczej. Schorzenia wymagają regularnego przyjmowania leków, a gram medycznej marihuany kosztuje średnio 65 zł.

W Polsce leczenia medyczną marihuaną podejmuje się około miliona pacjentów. Każdy z nich zmuszony jest z kolei kupować importowane leki z Kanady czy Niemiec. Cła i opłaty przewozowe podnoszą cenę kilkukrotnie. Ile natomiast mógłby kosztować jeden gram pochodzących z upraw lokalnych? Jak twierdzą eksperci, byłoby to zaledwie od 5 do 6 zł za gram!

Marihuana uprawa
W Polsce leczenia medyczną marihuaną podejmuje się około miliona pacjentów

Co z korzyściami gospodarczymi? 

Oprócz niższych cen leku, warto wziąć pod uwagę fakt, że uprawy medycznej marihuany pozwalają w bardzo dużym stopniu zasilić budżet państwa. Wystarczy przytoczyć przykład Izraela, Włoch, Kanady i Niemiec. Izrael zyskał na hodowli tych roślin prawie 260 mln dolarów kilka lat temu.

Kanada i Niemcy to nasz stały importer. Nie możemy oczekiwać w tym aspekcie, że od razu zaczniemy sprzedawać nasze produkty za granicę, jednak na początek wystarczą nam dodatkowe setki miejsc pracy i pokaźny zastrzyk gotówki do portfela państwa.

 

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."