News Prawo

Dlaczego hodowla medycznej marihuany w Polsce jest nielegalna?

Dlaczego hodowla medycznej marihuany w Polsce jest nielegalna? 7 października 2021Leave a comment
Marihuana medyczna

Leki na bazie medycznej marihuanie w Polsce stają się coraz bardziej popularne, jednak ilość konkretnych preparatów w obrocie wcale nie wzrasta. W ostatnim czasie na niektóre produkty niemieckich producentów VAT został zmniejszony z 23% do 8%, ale co z tego, jeśli dostępność pozostaje praktycznie niezmienna.

Polskie prawo nadal nie dopuszcza uprawy konopi indyjskich do celów medycznych, a przez to konieczne jest sprowadzenie ich z zagranicy. W efekcie do aptek na półki trafiają importowane leki w znacznie wyższej cenie niż te, które mogłyby być hodowane lokalnie.

Za leki chorzy płacą o wiele więcej, a często nawet nie mogą zakupić żadnego preparatu ze względu na braki sklepowe. Dlaczego w Polsce hodowla medycznej marihuany jest nielegalna? 

Czemu hodowla medycznej marihuany jest w Polsce nielegalna?

Marihuana medyczna jest w Polsce legalna od paru lat i lekarz ma prawo wydać na nią receptę. W praktyce jednak nadal robi to niechętnie. W niektórych przypadkach może to narazić go na dodatkowe kłopoty związane z m.in. prawem. Z leków na bazie konopi korzystają pacjenci chorujący na m.in.: 

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...
 • epilepsję, 
 • nowotwory, 
 • stwardnienie rozsiane, 
 • chorobę Parkinsona 
 • stany zapalne,
 • bóle chroniczne i przewlekłe.

Ustawa zezwalająca na leczenie marihuaną medyczną nie pozwala jednak na uprawę konopi indyjskich do celów medycznych. Dlaczego? Głównie ze względu na to, że jeszcze kilka lat wcześniej Ministerstwo Zdrowia stwierdziło brak środków na pełnienie pełnego nadzoru nad hodowlą roślin.

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka
Marihuana medyczna
Ustawa zezwalająca na leczenie marihuaną medyczną nie pozwala jednak na uprawę konopi indyjskich do celów medycznych

Które konopie można hodować w Polsce?

W Polsce możliwa jest uprawa konopi włóknistych. Niestety, konopie indyjskie są w pełni zabronione do hodowli. Dodatkowo, jeśli planujemy otworzyć biznes związany z CBD i chcemy posiadać własne źródło suszu, to trzeba znaleźć gminę zapewniającą dostęp do regionalnych ziem uprawnych przeznaczonych pod konopie siewne. Niestety, nie jest to takie proste.

W przypadku upraw konopi CBD, THC nie może przekroczyć 0,2%. Brak upraw w Polsce sprawia, że pacjenci mogą liczyć jedynie na importowane leki z zagranicznych upraw. To powoduje ograniczoną dostępność towaru na półkach, a także wyższe ceny. Ponadto żaden lek na bazie marihuany medycznej nie jest obecnie refundowany. 

Skąd importowane są konopie medyczne?

Do aptek na przestrzeni kilku ostatnich lat leki były dostarczane przez kanadyjskie Spectrum Cannabis i holenderskie Bedrocan BV. Obecnie większość preparatów importowana jest zza zachodniej granicy od niemieckiego producenta Aurora Cannabis. To właśnie na te leki z medycznej marihuany obowiązuje obniżony VAT. 

Polskie uprawy medycznej marihuany

Polskie uprawy marihuany medycznej to nadal bardzo niepewny temat. Obecnie propozycja zmiany przepisów znajduje się już w rozpatrzeniu i została przewidziana przez Komisję ds. Legalizacji Marihuany.

W przypadku uprawy konopi włóknistych wymagane jest odpowiednie zezwolenie, jednak każdy przedsiębiorca, który decyduje się na branżę konopną – może liczyć na przyzwoite zyski. 

Czy kiedyś było łatwiej?

Wbrew pozorom Polska posiada bogatą historię uprawy konopi. Marihuana była hodowana nad Wisłą jeszcze przed wojną i wówczas nasz kraj posiadał jedne z największych pól uprawnych. Niedawny Pakiet Ustaw Konopnych z 20 kwietnia opracowany przez Komisję ds. Legalizacji Marihuany może przywrócić Polsce ten status, jednak będzie to z pewnością wymagać odrobiny czasu.

Wielu polskich inwestorów szacuje, że polski rynek konopny już za kilka lat może być warty nawet kilka milionów, jeśli większość typowo biznesowych poprawek zostanie przyjęta w Sejmie. Parlamentarzyści z zespołu ds. Legalizacji zaproponowali podwyższenie dopuszczalnego poziomu THC, co znacznie ułatwiłoby procesy związane z uprawą.

Marihuana medyczna
Polski rynek konopny już za kilka lat może być warty nawet kilka milionów

Czy krajowe uprawy obniżą cenę leków na bazie konopi?

Na ten moment leki importowane z Kanady czy Niemiec kosztują 65 zł za gram. W praktyce oznacza to, że sensowna terapia miesięczna przekracza nawet 2 tys. zł, mimo obniżenia VAT z 23% do 8%. Krajowe uprawy mogłyby obniżyć kilkukrotnie cenę. W niektórych nawet do około 10 zł za gram.

Poza niższymi cenami leku, sektor rolnictwa i budżet państwa mogą liczyć na ogromny zastrzyk gotówki. Branża konopna na cały świecie stymuluje gospodarkę. Wystarczy spojrzeć pod tym kątem na USA czy Izrael, który na samej hodowli roślin zyskuje około 260 mln dolarów amerykańskich.

 

 

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."