Nauka News

Bezsenność po marihuanie? Wprost przeciwnie!

Bezsenność po marihuanie? Wprost przeciwnie! 26 maja 2020Leave a comment
Komoda i Łózko zasłane białą pościelą

To pytanie bardzo często pojawia się ostatnio wśród naukowców i pasjonatów. Czy to prawda, że dzięki konopiom możemy spać lepiej?

 • Wieloletnie obserwacje potwierdzają, że konopie wspomagają zasypianie.
 • Mogłeś już pewnie zauważyć, że duże ilości konopi wpływają na zjawisko zanikania snów.
 • Sen eliminuje napięcie, związane z traumatycznymi lub emocjonalnymi przeżyciami w ciągu dnia.
 • Oprócz tego, sen wzmacnia proces twórczy i zdolność rozwiązywania problemów.

Konopie wspomagają zasypianie

Dla niektórych z nas wieczorna filiżanka ziołowej herbaty sprawia, że zasypianie staje się o wiele łatwiejsze. Wieloletnie obserwacje potwierdzają, że konopie wspomagają zasypianie. 

W starożytnej chińskiej farmakologii łączono kwiat konopi indyjskich z kwiatem datury, uzyskując elegancko brzmiący „magiczny proszek usypiający”, czyli shui sheng san. Zachodnia medycyna obecnie nadrabia zaległości i powstaje coraz więcej badań, dotyczących wpływu konopi na jakość snu.

Jak konopie wpływają na głęboką fazę snu?

Jeśli wystarczająco poznałeś działanie konopi, zauważyłeś pewnie, że spożywanie ich w dużych ilościach sprawia, że coraz rzadziej śnisz, a w niektórych przypadkach sny przestają się w ogóle pojawiać. I odwrotnie, kiedy robisz przerwy, zauważasz napływ dziwnych snów.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...
Śpiąca osoba przykryta kołdrą
Cykl snu składa się z czterech faz, które powtarzają się kilkukrotnie w ciągu jednej nocy

Fazy snu: jak wygląda nasz sen z perspektywy naukowej?

Cykl snu składa się z czterech faz, które powtarzają się kilkukrotnie w ciągu jednej nocy.  Pierwsza faza to najlżejsza i najłagodniejsza faza snu, trwająca tylko 5% całego cyklu. Druga faza sygnalizuje przejście do głębszego snu, z jednoczesnym spadkiem tętna i temperatury. Około 50% snu kończy się na drugim etapie.

Najgłębsza faza snu

Trzecia faza to najgłębsza faza snu. Obudzenie się w tej fazie powoduje, że możesz czuć się oszołomiony i ograniczony poznawczo nawet przez godzinę. W trzecim etapie zachodzi proces naprawy i rozwoju tkanek, a także proces wzmacniania układu odpornościowego.

Faza REM

Czwarta faza to faza głębokiego snu REM. Podczas tej fazy, ruch gałek ocznych jest bardzo wzmożony. W tej fazie można śnić nawet 2 godziny każdej nocy.

Pobierz darmowego eBooka "6 kroków do lepszej waporyzacji" i przekonaj się, jak wejść na wyższy poziom konsumpcji Twoich ulubionych ziół.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Dlaczego faza REM jest tak ważna?

Naukowcy i specjaliści od snu od lat zastanawiają się nad celowością snu w życiu człowieka. Do niedawna rola fazy REM była nieco marginalizowana. W ostatnich latach specjalista od snu, dr Matthew Walker wraz z innymi ekspertami, podkreślali znaczenie fazy REM.

Potwierdzili zgodnie, że ta faza snu jest odpowiedzialna za utrzymanie podstawowych funkcji organizmu, odpowiedzialnych między innymi za samopoczucie i wydajność na dobrym poziomie.

Jak sen wpływa na funkcjonowanie mózgu?

Według Walkera, sen w fazie REM eliminuje bolesne napięcie, związane z traumatycznymi lub emocjonalnymi przeżyciami w ciągu dnia. Oprócz tego, śnienie wzmacnia proces twórczy i zdolność rozwiązywania problemów poprzez łączenie indywidualnych wspomnień w abstrakcyjne i nowatorskie kreacje.

Śnienie odgrywa również rolę w porządkowaniu wiedzy nabytej w ciągu dnia. Fascynujące jest to, że REM jest jedynym etapem, w którym noradrenalina, cząsteczka wywołująca lęk, jest drastycznie obniżona w mózgu.

Kobieta śpiąca na przytulnym łóżku
Śnienie odgrywa również rolę w porządkowaniu wiedzy nabytej w ciągu dnia

Brak fazy snu głębokiego. Co jeśli wyeliminujemy fazę REM z naszego snu?

Badania przeprowadzone w 2016 roku na myszach wykazały również, że 72-godzinny brak snu REM zaburza pamięć przestrzenną. Może się więc zdarzyć, że będziesz miał trudności ze zlokalizowaniem przedmiotów lub będziesz miał większą skłonność do obijania się o przedmioty. Badania wykazały, że ten upośledzony stan utrzymywał się przez co najmniej 21 dni po przywróceniu fazy snu REM.

Sen a proces zapamiętywania i uczenia się

„Śnienie nie jest tylko efektem ubocznym, który dzieje się podczas snu, ale jest istotną częścią procesu naprawczego oraz aparatu pamięci i uczenia się”, podkreślił dr Jordan Tishler, prezes i dyrektor generalny Stowarzyszenia Specjalistów w Dziedzinie Marihuany oraz wykładowca medycyny na Harvard Medical School.

„Pozbawienie organizmu fazy REM może prowadzić przede wszystkim do dysfunkcji poznawczych i zmian nastroju.”

źródło: leafly.com

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."