Konopie z przeznaczeniem na włókno uprawiano już 10 000 lat temu. Uprawy konopi już wtedy były bardzo ważnym elementem rolnictwa, a wynikało to z faktu, że przetworzona roślina była w stanie zapewnić pożywienie, odzież i schronienie. Przez wiele lat konopie uprawiano tylko lokalnie. Zbiory z upraw służyły zaspokojeniu podstawowych potrzeb rolników, ich rodzin i sąsiadów. Nie zwracano szczególnej uwagi na koszty związane z przetwarzaniem konopi, liczyło się pozyskanie potrzebnych materiałów.
- Głównymi celami wykorzystania sztucznej inteligencji w sektorze włókien konopnych jest pozyskiwanie danych i automatyzacja procesów produkcyjnych.
- Wykorzystanie AI pozwoli ograniczyć koszty oraz zmaksymalizować zyski przedsiębiorstw.
- Rolnicy wykorzystujący sztuczną inteligencję mogą liczyć nie tylko na specjalistyczne dane dotyczące m.in. nasion i gleby, ale także na zautomatyzowanie zbiorów.
Proces produkcji konopi
W dawnych czasach nie istniała koncepcja łańcucha wartości. Rolnicy uprawiali rośliny, przetwarzali je i wykorzystywali ich elementy do tworzenia produktów. Niewątpliwie było to działanie umożliwiające przeżycie i nikt nie myślał o rozwoju.
Dzisiaj, ze względu na masową dystrybucję, wysokie koszty pracy, niejasne przepisy dotyczące konopi indyjskich i inne prawne ograniczenia, przejrzysty łańcuch wartości sektora włókien konopnych ma szczególne znaczenie. Poszczególne etapy łańcucha się nie zmieniły, jednak teraz każdy z etapów wpływa na ostateczny proces złożonej produkcji. Tym samym, każdy etap ma wpływ na płynność sprzedaży produktu końcowego.
Współczesne wyzwania rynku konopnego
Współcześni hodowcy konopi muszą analizować ponoszone koszty w stosunku do dochodu, jaki spodziewają się wygenerować dzięki swoim uprawom. Na chwilę obecną nie mają oni żadnego rzeczywistego punktu odniesienia. Nie ma łańcucha wartości włókna konopnego, na którym mogliby polegać.
Nie ma też możliwości pozyskania odpowiednich danych, które są potrzebne do ustalenia rzeczywistych cen rynkowych. Brak jasności nie jest jednak niczym zdumiewającym, w końcu branża konopna jest względnie nową na rynku.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Sztuczna inteligencja a konopie
Zmiany w strukturze rynkowej, określenie standardów oraz opłacalnych możliwości i aktualnych poziomów cen rynkowych wymaga czasu. Wcześniej każda nowo powstająca gałąź przemysłu musiała się z tym liczyć, jednak teraz ludzkość dysponuje superkomputerami. Mowa o sztucznej inteligencji (AI), która może przyspieszyć proces rozwoju.
Co to jest AI?
Pierwszy projekt związany ze sztuczną inteligencją pojawił się w 1955 roku. Czym właściwie jest AI? Jest to specjalny rodzaj oprogramowania, które posiada algorytm pozwalający mu na uczenie się i rozwiązywanie problemów poprzez przeprowadzanie symulacji.
AI znajduje szerokie zastosowanie w procesach produkcyjnych, między innymi przy obsłudze maszyn, ale nie tylko. Sztuczna inteligencja działa na zasadzie wybierania – spośród szeregu możliwości – najlepszej odpowiedzi i robi to znacznie sprawniej niż człowiek.
Zbywalność produktu w łańcuchu wartości
Łańcuch wartości sektora włókien konopnych określa wszystkie działania, które muszą zostać podjęte, aby dostarczyć włókno konopne użytkownikowi końcowemu. Zaczynając od procesu sadzenia nasion po zapewnienie klientowi odpowiedniej obsługi posprzedażowej.
Wszystkie poniesione koszty i nałożone w trakcie tych procesów marże, aż do samej transakcji, mogą wpłynąć na zbywalność produktu. Tym samym cały proces ma wpływ na możliwości finansowe poszczególnych przedsiębiorstw biorących udział w konkretnym łańcuchu wartości.
Sprawnie funkcjonujący łańcuch wartości
Przejrzystość funkcjonowania łańcucha wartości ma zasadnicze znaczenie dla stabilnej sytuacji branży. Każde z przedsiębiorstw musi zdawać sobie sprawę z wpływu, jaki mają na resztę łańcucha ich indywidualne marże. Ma to szczególne znaczenie podczas procesu stabilizowania się nowej branży na rynku. A taką właśnie branżą są konopie.
W celu utrzymania dobrze funkcjonującego łańcucha wartości, wszystkie prowadzone przez przedsiębiorstwa operacje i poszczególne procesy muszą być w pewnym sensie opłacalne dla całej branży.
Zastosowanie AI w produkcji będzie miało ogromny wpływ na rynek
Sztuczna inteligencja zapewnia dostęp do ogromu danych w czasie rzeczywistym. To właśnie dzięki odpowiednim danym możliwe jest zachowanie elastyczności przedsiębiorstw i prowadzenia szczegółowych analiz rynkowych. Osadzenie technologii szybkiego przetwarzania informacji w cyfrowo sterowanym środowisku produkcyjnym może na nowo zdefiniować ekonomię produkcji i możliwości rynkowe przedsiębiorstw.
Uczenie maszynowe (machine learning) przez sztuczną inteligencję daje możliwość uzyskania dostępu do ogromnych zasobów danych i przeanalizowania ich w celu zidentyfikowania wzorców. Analizowanie takich ilości danych przez człowieka jest bardzo wymagające, a może i nawet niemożliwe. Właśnie dlatego pozyskane z takich analiz wzorce są niezwykle cenne i przekładają się na wyniki działalności operacyjnych przedsiębiorstw.
Sztuczna inteligencja w sektorze włókien konopnych
AI może wpływać na wiele elementów rynku, w tym na łańcuch wartości sektora włókien konopnych.
Rolnictwo
Łańcuch wartości zaczyna się od działalności rolnika. Co roku każdy z nich liczy na to, że natura wynagrodzi włożony w pracę wysiłek. Tym, czego rolnicy potrzebują najbardziej, jest dostęp do odpowiednich danych. Zaczynając od danych statystycznych na temat genetyki nasion, po informacje o pogodzie, glebie, nawadnianiu i nawożeniu.
Sztuczna inteligencja może zapewnić rolnikom dostęp do obszernych baz danych. Dzięki temu, interesariusze będą mogli podejmować bezpieczniejsze decyzje.
Co więcej, sztuczna inteligencja wspiera również działanie urządzeń wykorzystywanych w rolnictwie. Przykładem może być sprzęt polowy oparty na GPS, drony do inspekcji pola czy zautomatyzowane zbiory.
Przetwórstwo
Podczas procesu przetwarzania łodyg konopi uzyskuje się dwa rodzaje włókien: łykowe i płowe. Przedsiębiorstwa, które się tym zajmują, nie mogą jednak liczyć na wysokie marże ze sprzedaży uzyskanych produktów. Sztuczna inteligencja, automatyzując proces, pozwoliłaby firmie osiągać znacznie wyższe marże.
AI zapewniłoby niezawodny system generowania dużych ilości włókien w krótkim czasie i automatycznie kontrolowałoby jakość produktów.
Po pierwsze, system mógłby mierzyć i dostosowywać wagę beli uwzględniając zawartość wilgoci we włóknach. Po drugie, system byłby odpowiedzialny za sprawdzanie jakości włókien w celu dopasowania ich do kryteriów złożonego przez klienta zamówienia.
To nie wszystko – system mógłby również przewidywać konieczność przeprowadzania konserwacji urządzeń, pomagać w planowaniu produkcji i kontrolowaniu zapasów.
Sprzedaż produktów
W celu utrzymania równowagi na rynku włókien konopnych, sztuczna inteligencja może dostarczać pośrednikom oraz sprzedawcom dane dotyczące podaży, popytu, jakości produktów i informacje o obsłudze posprzedażowej.
Dzięki dokładniejszym prognozom oraz automatyzacji wielu procesów, sztuczna inteligencja może pomóc w obniżeniu kosztów łańcucha dostaw o aż 50%. Natomiast koszty związane z transportem i magazynowaniem mogą zmniejszyć się o 20%.
Zautomatyzowane monitorowanie przesyłki umożliwia klientom śledzenie złożonego zamówienia.
Przystosowanie rynku konopnego do nowych technologii
Według jednego ze światowych autorytetów w dziedzinie sztucznej inteligencji, Thorstena Wuesta:
„Łańcuchy dostaw muszą zostać obmyślone na nowo. Aby odpowiednio działać, łańcuchy dostaw muszą wykorzystać przełomowe technologie i przeprojektować niektóre procesy – tworząc w ten sposób cyfrowe sieci dostaw. Cyfryzacja sieci dostaw pozwoli na szybkie dostosowanie się do wszelkiego rodzaju scenariuszy.”
Biorąc pod uwagę dzisiejszy kształt przemysłu włókien konopnych, plan działania jest jasny. W celu zapewnienia stabilności rynku, branża musi skupić się na możliwości prowadzenia dostaw sterowanych cyfrowo.
Takie działanie umożliwi pozyskiwanie cennych danych w czasie rzeczywistym, przejrzystość procesów i elastyczność produkcji w przedsiębiorstwach. Są to kluczowe elementy prowadzące do optymalizacji całej sieci produkcyjnej.
źródło: https://hemptoday.net
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.