News Rekreacja

Gallup: prawie połowa dorosłych w USA próbowała marihuany

Gallup: prawie połowa dorosłych w USA próbowała marihuany 27 sierpnia 2021Leave a comment
Laptop z wykresami

Jak prezentują się trendy w amerykańskim społeczeństwie, jeśli chodzi o korzystanie z marihuany? Okazuje się, że liczy są naprawdę zaskakujące. Co wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Gallupa?

 • Sondaż Gallupa wykazał, że prawie połowa dorosłych w USA próbowała w pewnym momencie swojego życia marihuany.
 • Odsetek ten wynosi 49% i jest najwyższy od ponad 50 lat, kiedy to Instytut Gallupa pytał Amerykanów o używanie marihuany.
 • Kiedy Gallup po raz pierwszy zaczął badać Amerykanów w 1969 roku, tylko cztery procent dorosłych przyznało, że próbowało marihuany.

Czym jest Instytut Gallupa?

Gallup, Inc. to amerykańska firma analityczno-doradcza z siedzibą w Waszyngtonie. Założona przez George’a Gallupa w 1935 roku firma stała się znana z badań opinii publicznej prowadzonych na całym świecie. W latach 80. firma Gallup przekształciła swoją działalność, koncentrując się na dostarczaniu analiz i doradztwie w zakresie zarządzania organizacjom na całym świecie.

Palenie marihuany
Od 1969 wskaźnik osób deklarujących, że kiedyś palili, stale wzrastał

Oprócz analiz, doradztwa w zakresie zarządzania i badań Gallupa, firma oferuje również doradztwo edukacyjne, ocenę CliftonStrengths i powiązane produkty oraz książki na temat biznesu i zarządzania wydawane przez jednostkę Gallup Press.

Od 1969 wskaźnik osób deklarujących, że kiedyś palili, stale wzrastał, osiągając ponad 20% w badaniu z 1977 roku. Około jedna trzecia dorosłych badanych w 1985 roku stwierdziła, że próbowała konopi indyjskich , a w 2015 roku odsetek ten przekroczył 40 procent.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Gallup zauważył, że znaczna część wzrostu eksperymentów z marihuaną odnotowanych w ciągu ostatnich 50 lat może być wyjaśniona przez wzorce pokoleniowe w Stanach Zjednoczonych.

Najstarsi żyjący obecnie Amerykanie, urodzeni przed 1945 rokiem, których Gallup nazywa ‚tradycjonalistami’, są znacznie mniej skłonni niż osoby z innych pokoleń do spróbowania marihuany, z zaledwie 19% deklarujących, że to zrobili.

Dane pokoleniowe dotyczące trendów w używaniu marihuany zostały zaczerpnięte z corocznych badań Gallupa Consumption Habits z lat 2015-2021. Gallup zaznaczył, że nie posiada jeszcze wystarczających informacji na temat trendów Generacji Z, z której najstarsi mają dopiero 24 lata. Tegoroczny sondaż Consumption Habits został przeprowadzony w dniach od 6 do 21 lipca.

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Tylko 12 procent ankietowanych stwierdziło, że „palili marihuanę”, co jest odsetkiem, który utrzymuje się na stałym poziomie od 2017 roku. W 2013 roku, pierwszym roku, w którym Gallup zapytał, czy respondenci palili marihuanę, tylko siedem procent odpowiedziało twierdząco.

Liczba ta stale rosła do 11 procent do 2015 roku, zanim osiągnęła szczyt na poziomie 13 procent w 2016 roku. Gallup nie zapytał respondentów o to, czy spożywali marihuanę w jakikolwiek inny sposób niż palenie.

Czy używanie marihuany jest częstsze wśród młodszych Amerykanów?

Podczas gdy odsetek osób, które przyznały, że próbowały marihuany, niewiele się różni wśród osób z wyżu demograficznego i kolejnych pokoleń, Gallup zauważył, że młodsi Amerykanie częściej przyznają, że obecnie palą konopie indyjskie.

Roślina konopi indyjskich
Młodsi Amerykanie częściej przyznają, że obecnie palą konopie indyjskie

Połączone dane od 2015 do 2021 roku pokazują, że około 20 procent millenialsów pali marihuanę. Dla Gen Xers liczba ta wynosi 11 procent, podczas gdy dziewięć procent baby boomers i tylko jeden procent tradycjonalistów twierdzi, że obecnie palą trawkę.

Oprócz różnic związanych z wiekiem, badanie wykazało, że wskaźnik używania marihuany różni się także w innych grupach demograficznych, takich jak płeć, wykształcenie i orientacja polityczna. Podczas gdy 16 procent mężczyzn przyznało, że pali marihuanę, tylko dziewięć procent kobiet powiedziało to samo.

Tylko pięć procent osób z wykształceniem podyplomowym przyznało, że pali marihuanę, w porównaniu z 14 procentami osób z wykształceniem co najmniej czteroletnim. Osoby o liberalnych poglądach politycznych (22 procent) i demokraci (15 procent) częściej niż konserwatyści (6 procent) i republikanie (7 procent) deklarowali, że palą marihuanę.

W swojej analizie wzorców pokoleniowych ujawnionych w badaniu, Gallup zauważył, że odsetek Amerykanów, którzy mówią, że próbowali marihuany, może nie wzrosnąć znacznie powyżej 50 procent, pomimo trendu wzrostowego, który został odnotowany do tej pory.

„Odsetek Amerykanów, którzy próbowali marihuany, stale wzrastał w ostatnich dziesięcioleciach”

– napisał Gallup.

„Wkrótce powinien osiągnąć 50 procent, ale może nie osiągnąć dużo więcej, biorąc pod uwagę, że wskaźniki eksperymentowania utrzymywały się na stałym poziomie około 50 procent w Gen Xers i wśród baby boomers. Połowa millenialsów również próbowała marihuany, a ponieważ wielu z tej grupy zbliża się do wieku średniego, wydaje się mało prawdopodobne, aby ten odsetek wzrósł w przyszłych latach.”

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."