Gospodarka News

Marihuana w Europie ma coraz więcej THC

Marihuana w Europie ma coraz więcej THC 6 lipca 2021Leave a comment
Uprawa konopi

W Europejskim raporcie na temat narkotyków 2021 EMCDDA (Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii) zwraca uwagę na znaczny wzrost zawartości THC w konopiach indyjskich w Europie, a także na powszechne używanie konopi indyjskich wśród Europejczyków i wzrost upraw domowych w czasie pandemii COVID-19.

 • Żywica konopi indyjskich sprzedawana w Europie jest silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej – ostrzegają unijni urzędnicy.
 • EMCDDA twierdzi, że zawartość THC w haszyszu wynosi obecnie średnio od 20% do 28%, czyli prawie dwa razy więcej niż w kwiatach konopi indyjskich. Zawartość THC w kwiatach konopi jest jednak tak wysoka, jak nigdy dotąd.
 • Produkty z konopi indyjskich dostępne w Europie obejmują obecnie towary o wysokiej zawartości THC, a także nowe formy zawierające syntetyczne kannabinoidy, sprzedawane na nielegalnym rynku. Produkty te istnieją obok szeregu towarów zawierających ekstrakty z konopi indyjskich – ale o niskiej zawartości THC – sprzedawanych na rynku komercyjnym.

Dane te zawarte są w Europejskim Raporcie Leków 2021 EMCDDA, w którym wyrażono zaniepokojenie wzrostem liczby doniesień o marihuanie zanieczyszczonej kannabinoidami wytworzonymi przez człowieka.

„Nie wiadomo, co może być przyczyną takiego rozwoju sytuacji, ale może to prawdopodobnie odzwierciedlać zarówno niedobory konopi związane z pandemią, jak i, być może w niektórych krajach, grupy przestępcze wykorzystujące dostępność produktów z konopi o niskiej zawartości THC, które mogą być trudne do odróżnienia od konopi sprzedawanych na rynku narkotykowym”

– czytamy w raporcie.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Nielegalne konopie mają się dobrze…

EMCDDA od ponad 25 lat monitoruje sytuację w zakresie narkotyków w Europie. W swoim corocznym sprawozdaniu na temat tendencji i rozwoju, sporządzanym na podstawie informacji dostarczanych przez państwa członkowskie UE, a także Turcję i Norwegię, przedstawia ono przegląd zjawiska narkomanii w Europie na najwyższym szczeblu, obejmujący wszystkie aspekty, od podaży po używanie, kwestie zdrowia publicznego, a także politykę narkotykową i reakcje na nią.

Susz konopi
Żywica konopi indyjskich sprzedawana w Europie jest silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej

W analizie przedstawionej w sprawozdaniu z 2021 r. nie uwzględniono jednak Wielkiej Brytanii, ponieważ opuściła ona UE 1 lutego ubiegłego roku.

W przeglądzie wykazano, że ograniczenia dotyczące podróży w związku z koronawirusem i zamknięcie granic nie zdołały ograniczyć działalności handlarzy narkotyków we wszystkich dziedzinach, przy czym zarówno nielegalni producenci, jak i dostawcy szybko dostosowali się do kontroli związanych z pandemią, przenosząc działalność do Internetu i znajdując nowe kanały kurierskie i dystrybucyjne.

m

Pobierz darmowego eBooka "6 kroków do lepszej waporyzacji" i przekonaj się, jak wejść na wyższy poziom konsumpcji Twoich ulubionych ziół.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

W 60-stronicowym dokumencie napisano:

„Środki dystansu społecznego mogły wpłynąć na detaliczny handel narkotykami, ale wydaje się, że doprowadziło to do szerszego przyjęcia nowych technologii ułatwiających dystrybucję narkotyków, co być może przyspieszyło tendencję, którą obserwujemy w ostatnich latach, gdzie rynek staje się w coraz większym stopniu zdigitalizowany.”

Zauważono, że

„uprawa konopi indyjskich i produkcja narkotyków syntetycznych w Unii Europejskiej utrzymywała się na poziomie sprzed pandemii w 2020 r.”,

przy czym więcej przemycano drogą morską, aby uniknąć zamknięcia granic lądowych, co doprowadziło do dużych konfiskat – wraz z heroiną – w europejskich portach.

Jak COVID-19 wpłynął na konsumpcję konopi?

Susz z konopi indyjskich i haszysz stanowiły największą liczbę zgłoszonych konfiskat narkotyków w UE w 2019 r., odpowiednio 37% i 36%. Natomiast kokaina znalazła się na poziomie 11%, amfetamina na poziomie 5%, inne substancje na poziomie 4%, heroina i MDMA na poziomie 3%, a sadzonki roślin konopi indyjskich na poziomie 1%.

Marihuana
Susz z konopi indyjskich i haszysz stanowiły największą liczbę zgłoszonych konfiskat narkotyków w UE w 2019 r.

W sprawozdaniu odnotowano tendencję do domowej uprawy konopi indyjskich, częściowo spowodowaną lockdownem.

Na podstawie danych z 26 krajów, które przeprowadziły badania ankietowe w latach 2015-2020, wskaźnik używania konopi indyjskich w ciągu ostatniego roku wśród mieszkańców UE w wieku 15-34 lat oszacowano na średnio 15,4%, przy czym wahał się on od 3,4% na Węgrzech do 21,8% we Francji.

Jeżeli wziąć pod uwagę jedynie osoby w wieku od 15 do 24 lat, wskaźnik używania konopi indyjskich był wyższy – 19,2% (9,1 mln) używało tego narkotyku w ciągu ostatniego roku, a 10,3% (4,9 mln) w ciągu ostatniego miesiąca. W sprawozdaniu sugeruje się jednak, że używanie konopi indyjskich wśród uczniów w wieku 15-16 lat zmniejszyło się.

Wśród 24 państw członkowskich UE uczestniczących w europejskim projekcie badań ankietowych w szkołach na temat alkoholu i innych narkotyków (ESPAD) w 2019 r. wskaźniki używania konopi indyjskich wśród uczniów w wieku 15 i 16 lat wynosiły od 7% do 23%, przy średniej ważonej wynoszącej 17,3%. Wskaźnik ten spadł z najwyższego poziomu 20,4% odnotowanego w 2011 r.

W 2019 r. państwa członkowskie UE zgłosiły 326 000 konfiskat żywicy konopnej, co stanowiło 465 ton, oraz 313 000 konfiskat marihuany, co stanowiło 148 ton. Ponadto Turcja zgłosiła 6 200 konfiskat żywicy konopi indyjskich w ilości 28 ton oraz 64 000 konfiskat marihuany w łącznej ilości 63 ton.

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."