Izba Reprezentantów stanu California przyjęła właśnie prawo, które pozwoli zarządom szkół zadecydować, czy uczniowie będą mogli korzystać z medycznej marihuany na terenie kampusów. Dotychczas byli zmuszani do opuszczania obszaru placówki w celu przyjmowania lekarstw na bazie konopi. Stało się to powodem do krytyki zarządów kampusów z wielu stron. Taka polityka, zdaniem niektórych, jest ryzykowna i może prowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji.
- Nowe prawo pozwoli szkołom w stanie California zadecydować w kontrowersyjnej kwestii, jaką jest stosowanie marihuany medycznej na terenie placówek edukacyjnych.
- Inne stany także borykają się z decyzją odnośnie medycznej marihuany na kampusach.
- Podobny problem mają nie tylko dzieci, ale także nauczyciele i pracownicy szkół, którzy są w trakcie kuracji opartych na medycznej marihuanie i konopiach.
Droga prawna do legalizacji marihuany
Oczywiście, postanowienie nie dotyczy palenia konopi na kampusach, dotyczy jedynie leków przyjmowanych innymi metodami – w tym poprzez waporyzację.
Musi także przejść jeszcze długą drogę przez senat stanowy, który może odrzucić lub przyjąć kontrowersyjne regulacje. Ostatnia próba wprowadzenia podobnego prawa (tzw. Jojo’s Act – od ucznia z San Francisco) zakończyła się fiaskiem po tym, jak były gubernator Jerry Brown skorzystał z prawa weta. Jednak, co warte podkreślenia, udało się przejść tej legislacji przez obie izby reprezentantów.
Historia Brooke Adams
We wrześniu 2018 roku Kalifornijski sędzia orzekł, że pięcioletnia Brooke Adams może uczęszczać do szkoły publicznej i zabierać ze sobą leki oparte na składnikach konopnych na teren kampusu. Wcześniej została pozbawiona tego prawa przez Rincon Valley Union District. Wtedy argumentowano, że obecność dziewczynki w szkole wraz z jej lekami łamała stanowe prawo, dotyczące medycznej marihuany w szkolnych kampusach.
Jej mama, Jana Adams powiedziała lokalnym dziennikarzom:
„Byłam tak ogarnięta emocjami i radością, kiedy otrzymałam informację, że po dwuletniej walce już nie musimy walczyć dalej. Jestem wdzięczna za to, że mamy to postanowienie. Teraz moja córka może pójść do szkoły jak każde inne dziecko i nie musimy się już martwić o jej leczenie.”
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Pozostałe stany
Kalifornia to z pewnością nie jedyny stan, który borykał się z tego typu trudnościami.
Zapewnienie dostępu do medycznej marihuany w szkołach, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, nie jest prostym zadaniem dla tworzących prawo.
To temat bardzo delikatny i tak należy się z nim obchodzić. Podobna sytuacja miała miejsce na Florydzie, gdzie Palm Beach County School Board podjęło decyzję o wyznaczeniu specjalnego miejsca na terenie kampusu, w którym korzystanie dla celów medycznych z marihuany zawierającej małe ilości THC, będzie dozwolone.
Inne stany również pokazały zielone światło uczniom, którzy korzystają z konopi. W wielu przypadkach podanie leku jest dozwolone przez pielęgniarkę.
To dobre rozwiązanie dla rodziców, którzy pracują w ciągu dnia i nie zawsze są w stanie być przy dziecku, aby móc podać dziecku lek. Inne stany np. Nowy Meksyk rozważają umożliwienie podawania leków przez personel szkolny i władze publiczne.
Nauczyciele a konopie
Debata dotyczące medycznej marihuany w szkołach skupia się także na fakcie tego, czy nauczyciele i inny personel szkolny powinni mieć możliwość zażywania konopi na kampusie.
W Oklahomie podjęto na początku roku decyzję o tym, że pracownik szkoły nie może być zwolniony lub stracić szansy na awans z powodu autoryzowanego używania medycznej marihuany.
Jednak w tym samym czasie odmawiano im prawa do zażywania leków na kampusie lub w godzinach szkolnych. Uczniowie jednak mogli zażywać leki, pod warunkiem, że były one podawane przez uprawnionego, oficjalnego pracownika opieki zdrowia.
źródło: hightimes.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.