Jeśli szukasz wegańskiego białka w proszku, to białko konopne jest najlepszą opcją białka wegańskiego na rynku. W rzeczywistości białko konopne jest najlepszym białkiem w proszku, jakie możesz dostać, niezależnie od tego, czy szukasz zdrowego, roślinnego źródła białka, czy też próbujesz zastąpić białko z serwatki, aby uzyskać większy przyrost mięśni.
Najpopularniejsze wegańskie odżywki białkowe to białko ryżowe, białko z grochu i białko konopne. Różnią się one profilem aminokwasowym, a także naturalnymi składnikami. Dlaczego białko konopne jest lepsze od innych proszków białkowych?
Białko zwierzęce najlepsze?
Wiele osób wciąż uważa, że mięso, jajka, ryby lub ser są lepszym źródłem białka niż wegańska żywność. Wiele produktów zwierzęcych można zaklasyfikować jako kompletne źródła białka, podczas gdy roślinne źródła białka nie zawsze takie są.
Oznacza to, że wiele źródeł białka zwierzęcego zawiera wszystkie dziewięć niezbędnych aminokwasów, podczas gdy wielu źródłom wegańskim brakuje kilku z nich, co powoduje, że profil aminokwasowy białka jest niepełny.
Nasiona konopi, w przeciwieństwie do innych przetworów roślinnych, są kompletnym źródłem białka, zawierającym wszystkie dziewięć niezbędnych aminokwasów w ilościach wystarczających do zaspokojenia potrzeb organizmu. Czyni to konopie fantastycznym źródłem białka dla wegetarian i wegan, a także dla standardowych konsumentów produktów zwierzęcych.
Co więcej, nasiona konopi nie tylko zawierają pełny profil aminokwasowy, ale składają się również z około 33% białka. Zatem 100 g nasion konopi dostarcza więcej białka niż 100 g filetu z kurczaka, filetu z wołowiny lub filetu z łososia, który składa się z około 19% do 23% białka.
Kwasy Omega-3 w konopi: idealne proporcje
Nasiona konopi zawierają bardzo ważne kwasy tłuszczowe, w idealnym stosunku 3:1 Omega-6 i Omega-3. Omega-3 jest niezwykle ważne, ponieważ nie można go znaleźć w wielu produktach spożywczych, a ciało potrzebuje właściwej równowagi między
tłuszczami wielonienasyconymi i nasyconymi.
Niestety większość ludzi spożywa dużo tłuszczów nasyconych i brakuje im kwasów Omega-3 (tłuszcze wielonienasycone), ponieważ można je znaleźć tylko w łososiu, orzechach włoskich, awokado, komosie ryżowej, konopiach, nasionach chia, siemieniu lnianym i kilku innych produktach spożywczych, z których żaden nie jest spożywany przez większość ludzi codziennie.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Mikroelementy w konopiach
Jest to jednak tylko wierzchołek góry lodowej, gdyż nasiona konopi zawierają nie tylko idealny stosunek 3:1 kwasów Omega, ale także dużo błonnika, żelaza, wapnia, sodu, witaminy E, witaminy D, witaminy C, witaminy B1, B2, B6 i witaminy A.
W konsekwencji spożywanie nasion konopi lub sproszkowanego białka konopi, które jest bogate w błonnik, może pomóc ludziom cierpiącym na choroby związane z obniżeniem odporności, jednocześnie znacznie poprawiając ich samopoczucie.
Nasiona konopi zostały nawet wykorzystane do leczenia niedoborów żywieniowych spowodowanych gruźlicą,, która zmniejsza wchłanianie składników odżywczych przez organizm.
W przeciwieństwie do ryżu, który zawiera bardzo mało białka, produkcja białka z konopi jest bardzo przyjazna dla środowiska i możliwa do zrealizowania na dużą skalę. Nie tylko rośnie szybko i jest prosta w utrzymaniu, ale też eliminuje chwasty z podłoża.
Dzięki temu można całkowicie zignorować stosowanie pestycydów lub herbicydów. Ponadto produkty z konopi są w 100% biodegradowalne i można je poddać recyklingowi, a następnie ponownie wykorzystywać. W porównaniu z innymi uprawami, konopie są opłacalne i mniej szkodliwe dla środowiska.
Białko serwatkowe a białko z konopi
Białko z serwatki jest wytwarzane z mleka i zawiera laktozę, która może powodować problemy trawienne, jeśli nie jej nie tolerujesz. Aby trawić laktozę, ciało potrzebuje enzymu laktazy, którego brak może prowadzić do objawów takich jak ból brzucha i biegunka. Jeśli cierpisz na nietolerancję, to serwatka może ją pogłębić.
Napoje białkowe z serwatki zawierają mniej niezbędnych składników odżywczych niż wiele pełnowartościowych źródeł białka, a do tego często zawierają uprzemysłowiony cukier. Dla przykładu: czerwona soczewica wprowadza żelazo do diety, stek wołowy zawiera cynk, łosoś lub konopie, dodają zdrowe tłuszcze Omega-3 do serca i mózgu, a groszek dostarcza sporo błonnika i przeciwutleniaczy.
Napój białkowy z serwatki może nie zawierać żadnego z tych składników odżywczych oprócz cukru i, w niektórych przypadkach tłuszczów trans, które mogą powodować ciężkie choroby.
Niemniej jednak nawet białko konopne może mieć sporą wadę. Dużym problemem jest to, że każde jedzenie zawierające dużo oleju (np. soja lub konopie) jest zwykle przetwarzane heksanem w celu wydobycia różnych składników.
Proszki białkowe są oczyszczane, ale heksan jest bardzo szkodliwym związkiem chemicznym i prowadzi również do zmniejszenia ekstrakcji białka w porównaniu z innymi rozpuszczalnikami. Dobra wiadomość jest taka, że heksan nie może być stosowany w żywności ekologicznej, więc nie będzie on obecny w organicznych konopiach.
Smak białka konopnego
Białko konopne ma wyjątkowy i orzechowy smak, który zdecydowanie nie jest dla wszystkich. Jest specyficzny i nie każdemu będzie odpowiadał. Białko z grochu jest najbardziej neutralne smakowo ze wszystkich białek roślinnych, a białko ryżowe smakuje całkiem dobrze. Wynika to z faktu, że białko ryżowe smakuje „lżej” i jest mniej „agresywne” w smaku niż konopie.
Czy warto postawić na białko konopne?
Zdecydowanie tak. Jest ono bardzo przydatne, gdyż mieszanie białka konopnego z ryżem i białkiem grochowym powoduje dostarczenie do organizmu wszystkich aminokwasów. Białko konopne nie ma tryptofanu, podczas gdy białko ryżowe jest bogate w ten aminokwas.
Zmieszanie daje pełny profil wegańskiego białka. Ponadto żółty groszek ma sporo lizyny, która rzadko występuje w innych roślinach. Sprawia to, że połączenie tych trzech rodzajów jest najlepszą opcją dla twojego zdrowia i wzrostu mięśni.
Źródło: https://straininsider.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.