Medycyna News

Marihuana medyczna w Polsce. Mała dostępność i drogo

Marihuana medyczna w Polsce. Mała dostępność i drogo 13 stycznia 2021Leave a comment
Konopie

Konopie indyjskie o zastosowaniu medycznym są legalne w Polsce od 2017 roku. W praktyce jednak lekarze przepisują je bardzo rzadko. Niestety zapisani w listopadzie 2017 musieli poczekać do 2019 roku, gdyż dopiero w styczniu pierwsze dostawy leków dotarły do kraju. W praktyce początkiem zeszłego roku, do Polski przyjechało jednak zaledwie kilka kilogramów medycznej marihuany, która została szybko rozdysponowana.

Z kolei następne dostawy były bardzo nieregularne, co zauważalne jest w zasadzie do teraz. Ponadto transporty są reguły opóźnione, co nie zaspokaja wysokiego popytu dla osób, które faktycznie potrzebują tych preparatów. Jak to powinno wyglądać i czy zgodnie z nowymi założeniami, wkrótce za leki tego typu zapłacimy mniej? 

Olejek CBD
Konopie o zastosowaniu medycznym są legalne w Polsce od 2017 roku. W praktyce lekarze przepisują je bardzo rzadko

Rynek marihuany medycznej w Polsce

Z powodu braku regularności oraz zasad, jakie panują na rynku konopnym w Polsce, wiele osób nie może zrealizować recepty. Dlaczego? Często z trudem udaje się uzyskać ją od lekarza, a potem leki jeszcze trudniej jest dostać. Ostatnim kłopotem pozostaje także kwestia tego, że koszty terapii marihuaną medyczną są wysokie.

Jest to leczenie, na które wielu pacjentów po prostu nie stać. W Polsce susze konopne są zaliczane do substancji farmaceutycznych i doliczany jest do nich VAT w wysokości 23%. Natomiast w praktyce dopuszczane do obrotu powinny być stawce referencyjnej. 

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Horrendalne ceny konopi medycznych dla pacjentów…

Za 1 g suszu chorzy muszą zapłacić w aptece od 50 do nawet 80 zł w zależności od preparatu. Taka ilość jest czasami dawką dzienną. Cena medycznej marihuany w aptekach obecnie niemal dwukrotnie przekracza cenę produktów, które otrzymać można drogą nielegalną.  Kilka tysięcy złotych to koszt przeciętnej miesięcznej kuracji. W Polsce medyczna marihuana nie jest w żaden sposób refundowana.

Dlaczego konopie w Polsce są tak drogie?

W głównej mierze za wysokie koszty odpowiada stawka VAT 23%. Wysokiej jakości produkty z konopi zawierające CBD także nie należą do najtańszych. jednak stanowią zdecydowanie bardziej opłacalną finansowo alternatywę.

W praktyce jednak bardzo często okazuje się, że brak THC może powodować mniejszą skuteczność w przypadku danej choroby. Okazuje się jednak, że trzy dopuszczone do obrotu w Polsce odmiany od Aurora Deutschland GmbH mogą być dla pacjentów tańsze. 

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Leki od Aurora miałyby być tańsze?

Apteki będą nabywać Aurora Deutschland GmbH Cannabis flos z obniżoną do 8% stawką VAT. Informacja ta została potwierdzona przez Aurorę, jednak nic nie jest pewne, dopóki preparat nie wejdzie do powszechnego użytku. Stawka VAT na wszystkie  produkty jest obniżona do 8%.

Konopie
W głównej mierze za wysokie koszty odpowiada stawka VAT 23%

Medyczna marihuana tańsza w Polsce?

Jeśli chodzi o odmianę THC 1%, która jest wykorzystywana w leczeniu, to obniżenie stawki spowoduje, że zamiast 35 zł za 1 gram, teraz będzie sprzedawana za około 30 zł za gram. Niestety, obniżenie stawki VAT z 23% na 8% nie oznacza, że wszystkie apteki będą sprzedawać medyczną marihuanę taniej klientom.

Przepisy nie nakładają takiego obowiązku, a to akurat stanowić może problem. W praktyce ceny mimo zmiany nie ulegną obniżeniu. Warto jednak mieć nadzieję, że tak się stanie, gdyż redukcja stawek spowoduje spadek kosztów kuracji.

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."