Na przestrzeni lat wokół konopi powstało wiele mitów i stereotypów. Wbrew pozorom nadal dużo osób wierzy w to, że THC zabija szare komórki lub uzależnia. W praktyce, jeśli coś nie zostało potwierdzone badaniami, to nie można uznawać tego za w 100% wiarygodne. Z tego względu naukowcy ponownie podważają pogląd, że osobom palącym marihuanę brakuje motywacji. Czy Elon Musk palący marihuanę byłby milionerem? Najnowsze badanie sugeruje, że może być więc wręcz przeciwnie. Czy konopie mogą motywować do działania? Może pozwalają się zrelaksować, a przez to organizm jest bardziej wypoczęty i gotowy do działania?
Konopie nie odbierają motywacji i chęci do działania?
W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Experimental and Clinical Psychopharmacology przetestowano ten stereotyp na grupie 47 studentów. Znalezion 25 osób często wykorzystujących działanie marihuany i 22 osoby unikające konopi. Poproszono wszystkich o udział w serii testów behawioralnych Effort Expenditure for Rewards Task. Wedle naukowców, w poprzednich badaniach na ten temat: „stosowano rozbieżną metodologię i nie kontrolowano kluczowych zmiennych”. W teście starano się uwzględnić te zmienne i stwierdzili oni, że: „niejednokrotnie osoby korzystające z marihuany częściej niż inni, wybierają zadania, które wbrew pozorom są trudne i wymagają znacznej motywacji do działania”.
Wyniki dostarczają wstępnych dowodów na to, że studenci college’u palący marihuanę są bardziej skłonni do podejmowania wysiłku w celu uzyskania nagrody. W szczególności ich koncentracja na zadaniu rośnie po uwzględnieniu wielkości nagrody i prawdopodobieństwa jej otrzymania. Wyniki tego badania nie potwierdzają hipotez stawianych w latach poprzednich.
Obecne badania stoją w zupełnej opozycji do stereotypów
W przeciwieństwie do hipotezy z wcześniejszych testów laboratoryjnych, studenci college’u przyswajający większe ilości konopi THC, częściej wybierali opcję wymagającą dużego wysiłku. Często niezależnie od wielkości nagrody, prawdopodobieństwa i oczekiwanej wartości całkowitej nagrody byli w stanie zmotywować się do działania bez większego problemu. Nie odnotowano jednak znaczącej różnicy pomiędzy grupami używającymi konopi indyjskich. Natomiast widoczne różnice zauważalne są gołymi okiem pomiędzy studentami przyjmującymi konopie i tymi, którzy są w tej kwestii abstynentami.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Naukowcy starają się być skrupulatni i przeprowadzą więcej testów
Autorzy badania z Uniwersytetu w Memphis zastrzegli jednak, że wyniki nie muszą świadczyć o tym, że osoby często korzystające z właściwości konopi stosują „zachowania ukierunkowane na cel bez negatywnych konsekwencji”. Stwierdzili też, że należy przeprowadzić więcej badań na liczniejszych grupach.
W związku z tym w badaniu opublikowanym w 2019 r. stwierdzono, że spożywanie THC przed lub po ćwiczeniach pomaga w powrocie do zdrowia, ułatwia zasypianie i jest korzystne z perspektywy regeneracji organizmu. Osoby, które stosują marihuanę w celu zmniejszenia np. bólu mięśniowego wynikającego z intensywności ćwiczeń, zazwyczaj prowadzą aktywny styl życia.
Czy konopie i marihuana motywują do działania?
To zależy. Na ten moment taka teza wymaga jeszcze dodatkowego potwierdzenia. Badanie przeprowadzone w 2020 r. wśród starszych Amerykanów również wykazało, że w trakcie czteromiesięcznego okresu testowego, osoby spożywające konopie indyjskie częściej wykonywały ćwiczenia fizyczne i angażowały się w większą aktywność niż osoby, które ich nie przyjmowały. W innym badaniu z kolei, opublikowanym w ubiegłym roku, stwierdzono, że spożywanie konopi indyjskich przez nastolatków „nie powodowało zmian w motywacji, co sugeruje, że suplementacja marihuany może jednak nie prowadzić do spadku motywacji w miarę upływu czasu”.
Źródło: https://www.marijuanamoment.net
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.