Medycyna News

Wyjątkowe korzyści zdrowotne marihuany dla kobiet

Wyjątkowe korzyści zdrowotne marihuany dla kobiet 7 stycznia 2022Leave a comment
Młoda kobieta

• Czy marihuana wpływa na cykl menstruacyjny?
• Jakim zmianom mogą ulec kobiece hormony przy częstym stosowaniu marihuany?

Konopie stosowane przez kobiety od tysięcy lat

„Wiemy, że od tysięcy lat kobiety stosują konopie indyjskie lub ekstrakt z konopi na dolegliwości zdrowotne, takie jak bolesne miesiączkowanie” – wyjaśnia dr. Sagiv. Dowody na używanie marihuany w leczeniu kobiecych dolegliwości zdrowotnych można znaleźć w starożytnych Chinach, Mezopotamii, a nawet u królowej Wiktorii.

Warunki zdrowotne, takie jak trudne miesiączki, bolesny seks i endometrioza, mogą być leczone za pomocą rozwiązań opartych na konopiach indyjskich ze względu na system endokannabinoidowy, który teoretycznie odgrywa rolę w zwalczaniu bólu.

Konopie indyjskie a płodność kobiet

Badania endokrynologiczne na zwierzętach wykazują, że żeński układ rozrodczy jest wrażliwy na działanie kannabinoidów. Receptory endokannabinoidowe typu CB1 i CB2 dla THC ulegają ekspresji w jajowodzie, macicy i przedniej części przysadki.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Modele pozbawione receptorów CB1 i CB2 wykazują wady w zapłodnieniu i implantacji. Badania eksperymentalne na gryzoniach i naczelnych wykazały obniżenie poziomu hormonów płciowych i zaburzenia owulacji po podaniu THC. Chociaż dane dotyczące wpływu używania konopi indyjskich na płodność u ludzi są nieliczne, dostępne dowody sugerują, że ekspozycja na kannabinoidy rzeczywiście ma wymierny wpływ na funkcje rozrodcze kobiet.

Owulacja

Marihuana może wpływać na hormony płciowe istotne dla płodności oraz na czas owulacji. W próbie 217 kobiet planujących ciążę, Jukic i wsp. opierali się na deklarowanej przez siebie częstości używania konopi indyjskich (liczba przypadków palenia konopi w ciągu ostatniego miesiąca) oraz stężeniu estradiolu i progesteronu w moczu w celu określenia wpływu ekspozycji na konopie indyjskie na czas owulacji.

Kobieta przy biurku
Osoby używające konopi miały również więcej cykli bezowulacyjnych

Fazy folikularne były o 3,5 dnia dłuższe u osób zgłaszających sporadyczne używanie konopi (1-3 razy w ciągu ostatnich 3 miesięcy, p=0,04) i o 1,7 dnia dłuższe u osób często używających konopi (>3 razy w ciągu ostatnich 3 miesięcy, p=0,04 w porównaniu do osób nieużywających konopi).

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Osoby używające konopi miały również więcej cykli bezowulacyjnych w porównaniu z osobami nieużywającymi (43% vs. 15%), z czego autorzy wywnioskowali potencjalne opóźnienie owulacji i zahamowanie cyklu związane z używaniem konopi.

Badanie zostało wykonane na podstawie porównania cyklów menstruacyjnych

Lammert i wsp. porównali cykle menstruacyjne kobiet w wieku przedmenopauzalnym, które deklarowały współużywanie tytoniu i konopi indyjskich (n=13), z dobranymi pod względem wieku kontrolkami, które używały wyłącznie tytoniu (n=39).17 Fazy lutealne kobiet, które deklarowały współużywanie tytoniu i konopi indyjskich, były o 5,4 dnia krótsze niż u kobiet, które używały wyłącznie tytoniu (średnia 11,4 dnia±SD 2,2 vs. 16,8 dnia ±11,3, p=0,002).

W tym badaniu nie stwierdzono wyraźnego związku między tłumieniem skoku hormonu luteinizującego (LH) a używaniem konopi indyjskich, chociaż używanie konopi indyjskich opierało się na deklaracji własnej (tak/nie) i nie zbierano dodatkowych informacji na temat czasu lub częstości używania.

Jak wyglądało badanie?

W analizie przekrojowej 913 kobiet White i wsp. nie stwierdzili związku między używaniem konopi indyjskich w przeszłości lub obecnie a stężeniem hormonu anty-müllerowskiego (AMH) w surowicy. AMH jest pośrednim markerem płodności i rezerwy pęcherzykowej jajników, a także koreluje z odsetkiem powodzeń zapłodnienia in vitro i czasem do menopauzy.

Status palenia konopi indyjskich, częstość używania, lata używania i wiek rozpoczęcia palenia nie były związane ze stężeniem AMH w surowicy. W badaniu tym uczestniczyło bardzo niewiele osób aktualnie używających konopi indyjskich (<1%), co jednak ogranicza możliwość wyciągania wniosków z wyników badania.

W innym badaniu z udziałem 39 osób niepijących konopi indyjskich i 17 osób używających konopi indyjskich w sposób przewlekły, zgłaszających używanie konopi indyjskich co najmniej raz w tygodniu, stwierdzono, że używanie konopi indyjskich w ciągu ostatnich 3 miesięcy nie miało wpływu na stężenie testosteronu, kortyzolu, LH, hormonu folikulotropowego (FSH) ani prolaktyny w surowicy; stratyfikacja według częstości używania konopi indyjskich nie zmieniła wyników badania.

Jak konopie wypływają na hormony płciowe u kobiet?

Zbadano również ostry wpływ palenia konopi indyjskich na hormony płciowe u kobiet w wieku rozrodczym. W jednym z najwcześniejszych badań klinicznych na ten temat Mendelson i in. przeprowadzili eksperymenty czasowe w małych grupach zdrowych ochotniczek z deklarowanymi przez siebie „normalnymi cyklami miesiączkowymi” i niestosujących leków antykoncepcyjnych ani urządzeń wewnątrzmacicznych w celu oceny wpływu palenia konopi indyjskich na hormony płciowe.

Kobieta siedząca w oknie
Palenie konopi indyjskich spowodowało statystycznie istotny wzrost poziomu LH i prolaktyny 20 min po rozpoczęciu palenia (p<0,01 dla obu)

W pierwszym takim eksperymencie osiem uczestniczek w okresie okołoowulacyjnym zastosowało po 1 g papierosa z konopi indyjskich zawierającego 1,8% THC i wykonało testy hormonów płciowych po 15, 20, 25, 30, 45, 60, 90, 120, 150 i 180 minutach od rozpoczęcia palenia.

Palenie konopi indyjskich spowodowało statystycznie istotny wzrost poziomu LH i prolaktyny 20 min po rozpoczęciu palenia (p<0,01 dla obu).20 Nie stwierdzono zmian w poziomie estradiolu i progesteronu. Używając podobnego projektu eksperymentalnego, ci sami autorzy oceniali wpływ palenia marihuany na żeńskie hormony płciowe podczas fazy lutealnej u 16 kobiet, z których osiem otrzymało papierosa z marihuaną, a osiem otrzymało papierosa placebo.

Palenie marihuany spowodowało 30% spadek poziomu LH od 60 do 120 min po podaniu (p<0,02). Pod koniec eksperymentu, trwającego 180 minut, poziom LH był niższy po podaniu marihuany niż placebo (p<0,04). Nie zaobserwowano zmian w poziomie estradiolu i progesteronu po paleniu marihuany.

Źródła: https://420intel.com/, https://www.liebertpub.com, https://eu.usatoday.com

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."