- Pakistański minister Nauki i Technologii Shibli Faraz zobowiązał się do przedstawienia krajowej polityki dotyczącej marihuany do końca 2021 roku.
- Pakistan to kolejny kraj, który poddał się fali legalizacji marihuany, która z coraz większą prędkością ogarnia całą planetę (a w dziwny sposób wszystko to dzieje się, gdy świat walczy o przyszłość wolną od pandemii).
- Podczas ostatniego spotkania Stałego Komitetu ds. Nauki i Technologii Zgromadzenia Narodowego, pakistański minister nauki i technologii, Shibli Faraz, omówił nie tylko wartość globalnego rynku marihuany w ciągu zaledwie kilku krótkich lat, ale także miejsce Pakistanu na tym rynku.
Ponadto rząd rozpoczął już uprawę konopi do celów przemysłowych. Początkowo konopie będą importowane, a następnie w Lahore, Karaczi i Islamabadzie powstaną szklarnie. Produkcja konopi jest legalna od września 2020 roku, podobnie jak ich medyczne wykorzystanie.
Eksperymenty z olejem z konopi już się rozpoczęły (podobnie jak w Niemczech), a rząd zatwierdził już cztery miejsca do uprawy konopi, z planami ścisłej kontroli, aby takie materiały nie były eksportowane, chyba że na podstawie mandatu ścisłych międzynarodowych mechanizmów kontroli.
Z tak wieloma sprawami do załatwienia, nie jest zaskakujące, że rząd zamierza sformalizować rodzący się przemysł poprzez ramy prawne do końca roku.
Historia marihuany w Pakistanie
Choć ostatnie posunięcia rządu zmierzające do formalnej legalizacji rośliny są wyraźnie inspirowane współczesną globalną reformą konopi, historia używania konopi indyjskich w tym kraju (i oczywiście w Indiach, od których Pakistan został oddzielony po zakończeniu II wojny światowej) jest długa.
Haszysz jest powszechnie spożywany zarówno w formie palonej (charas) i płynnej (bhang).
W latach 80-tych XX wieku, częściowo pod wpływem nacisków ówczesnego prezydenta USA Ronalda Reagana, wprowadzono przepisy karne dotyczące narkotyków, w tym marihuany. Od tamtego czasu, aż do nowej fali legalizacji i reform w ostatniej dekadzie, politycy w kraju nie zmienili swojego stanowiska.
Niektórzy nawet sugerowali (fałszywie), że legalizacja jest sprzeczna z wierzeniami muzułmanów, być może dlatego, że używanie marihuany jest dobrze udokumentowane we wczesnych i starożytnych tekstach hinduskich i sufickich. Rzeczywiście, sufici nadal używają tego narkotyku jako elementu kultu religijnego, wierząc, że jego stosowanie zapewnia zarówno relaks, jak i otwarcie umysłu.
W latach 60. i 70. kraj ten był obowiązkowym przystankiem na hippisowskiej autostradzie – łącznie z targiem haszyszu w Peszawarze. Jest to jeden z powodów, dla których wiele z najpopularniejszych komercyjnych odmian pochodzi właśnie z tej części świata.
Marihuana uprawiana w tej części świata ma również bardzo charakterystyczny fioletowo-szary kolor i może osiągać duże wysokości.
Pakistan wyprzedza Indie w formalizowaniu rynku marihuany (choć Indie na pewno pójdą w jego ślady).
Dlaczego ten rozwój jest tak intrygujący?
Pakistan jest domem dla odmian marihuany typu landrace. Jest to marihuana, która występuje w środowisku naturalnym. Ogólnie oznacza to, że szczepy są bardziej stabilne. Oznacza to również, że takie rośliny mają cechy, które mogą przyczynić się do ogólnego badania naukowego na temat konopi indyjskich, ponieważ reforma nadal maszeruje przez świat.
Z tego powodu Pakistan może stać się cennym rynkiem eksportowym dla reszty świata. Nasiona przeznaczone na eksport są już w planach i będą produkowane początkowo w pobliżu Rawat.
Poza tym oczywiście istnieje wiele sposobów wykorzystania konopi – i jasne jest, że Pakistan przygląda się wielu z nich.
Konopie indyjskie, zwłaszcza jeśli są rodzime dla danego obszaru, to bardzo zrównoważona uprawa. Staje się także obowiązkową rośliną uprawną dla ogólnego rozwoju gospodarczego (zarówno w gospodarkach rozwiniętych, jak i wschodzących).
Przed wpływem rządów brytyjskich i amerykańskich, marihuana była szeroko stosowana w Azji Środkowej do celów medycznych, jako roślina podstawowa, tekstylna i psychotropowa. Była czczona, jak stwierdzono w Atharvavedzie, jako jedna z pięciu świętych roślin i wierzono, że istnieje w niej anioł stróż.
Raport Pakistańskiego Urzędu Kontroli Środków Odurzających z 1983 r. stwierdza, że w latach 1950-1970 używanie narkotyków było w dużej mierze stabilne, a opium i marihuana były powszechne, ale pod koniec lat 60. i na początku lat 70. nastąpił wzrost używania marihuany przez młodzież z klasy średniej ze względu na wpływ zachodniej popkultury. Jednak do lat 80. nałóg ten przestał być modny wśród klasy średniej.
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.