Czy kiedykolwiek marihuany lub rośliny konopi kojarzyły Wam się z Turcją? Z Afganistanem? W Turcji konopie hodowane i badane są przez tureckich naukowców, którzy od paru lat chwalą się dość obiecującymi wynikami na Uniwersytecie Ondokuz Mayis w Samsun. O co chodzi? W jaki sposób konopie wzbudziły zainteresowanie wśród badaczy z państw arabskich?
Nad czym pracują tureccy naukowcy?
Od 2013 roku badają oni, ulepszają i hodują specjalne nasiona tak, aby wyhodować produkt z drobnymi włóknami do użytku przemysłowego. Docelowo zadaniem badaczy jest także zmniejszenie ilość materiału farmaceutycznego. Jak dotąd osiągnęli w tym wielki sukces, co sami wskazują.
Zadaniem centrum testowego będzie stworzenie odmiany, którą można używać do wszystkiego: leków, żywności, mąki, produktów leśnych, lin czy tekstyliów.
Czy hodowcy są zainteresowani nowymi szczepami konopi?
To zależy, jednak raczej tak. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan ogłosił w 2019 r., że kraj zwiększy produkcję konopi w nadziei na przywrócenie niegdyś kwitnącego przemysłu nastawionego na eksport rośliny.
Inicjatywa głowy państwa uzyskała poparcie Eurazjatyckiego Centrum Studiów Strategicznych (ASAM), niezależnej organizacji badającej politykę publiczną oraz Bekira Pakdemirli, czyli tureckiego ministra rolnictwa i leśnictwa
Rząd zapowiedział, że zainteresowanie uprawą konopi wśród rolników jest duże, a szczególnie na obszarach wokół miast Samsun, Kastamonu i Tokat. Aglomeracje należą do historycznych centrów uprawy konopi.
W tych trzech miastach i kilku innych regionach intensywnie hodowano i handlowano konopiami w różnych momentach historii Turcji. Powstawały z nich dla przykładu żagle i takielunek dla marynarki osmańskiej, a także tkaniny, sznurki i worki.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Dlaczego konopie i marihuana są tak niepopularne w Turcji?
W czasach bardziej współczesnych konopie były uprawiane w regionie Morza Czarnego w Turcji do czasu wprowadzenia surowych przepisów antynarkotykowych w latach 70. w czasie wojny USA z narkotykami.
Rolnicy w Kastmonu uprawiali konopie dla miejscowej papierni, która produkowała włókna i bibułki papierosowe od lat 40-tych do około 2000 roku, kiedy to zastąpiono uprawy konopi czosnkiem i burakami cukrowymi. W tym czasie natomiast ta lokalna firma po prostu upadła.
Podczas gdy produkcja papieru konopnego i tekstyliów przetrwała w Turcji do końca XX wieku na innych warunkach, to ostatnia z tych fabryk została zamknięta w 2000 roku. Nie mogła bowiem konkurować z tańszymi surowcami ropopochodnymi sprowadzanymi z takich miejsc jak Indie.
Czy nastąpi rozwój przemysłu konopnego w Turcji?
Rząd nastawiony jest na znalezienie zupełnie nowego rynku. Oprócz zajęcia się celami ekonomicznymi dla konopi, określonymi przez administrację Erdoğana, motywem przewodnim jest przywrócenie konopi do dawnej świetności. Dlaczego? Może mieć to nawet wpływ na globalny rynek.
Światowe rządy zwracają uwagę na potrzebę zmniejszenia śladu węglowego, a przez to decydują się na wykorzystanie zasobów odnawialnych. Jeśli coś zużywa znacznie mniej zasobów niż tworzywa sztuczne czy bawełna, to będzie to z czasem bardzo atrakcyjnym towarem na eksport. Na to właśnie liczy Turcja pod kątem konopi i marihuany.
Źródło
https://hemptoday.net
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.