W Europejskim raporcie na temat narkotyków 2021 EMCDDA (Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii) zwraca uwagę na znaczny wzrost zawartości THC w konopiach indyjskich w Europie, a także na powszechne używanie konopi indyjskich wśród Europejczyków i wzrost upraw domowych w czasie pandemii COVID-19.
- Żywica konopi indyjskich sprzedawana w Europie jest silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej – ostrzegają unijni urzędnicy.
- EMCDDA twierdzi, że zawartość THC w haszyszu wynosi obecnie średnio od 20% do 28%, czyli prawie dwa razy więcej niż w kwiatach konopi indyjskich. Zawartość THC w kwiatach konopi jest jednak tak wysoka, jak nigdy dotąd.
- Produkty z konopi indyjskich dostępne w Europie obejmują obecnie towary o wysokiej zawartości THC, a także nowe formy zawierające syntetyczne kannabinoidy, sprzedawane na nielegalnym rynku. Produkty te istnieją obok szeregu towarów zawierających ekstrakty z konopi indyjskich – ale o niskiej zawartości THC – sprzedawanych na rynku komercyjnym.
Dane te zawarte są w Europejskim Raporcie Leków 2021 EMCDDA, w którym wyrażono zaniepokojenie wzrostem liczby doniesień o marihuanie zanieczyszczonej kannabinoidami wytworzonymi przez człowieka.
„Nie wiadomo, co może być przyczyną takiego rozwoju sytuacji, ale może to prawdopodobnie odzwierciedlać zarówno niedobory konopi związane z pandemią, jak i, być może w niektórych krajach, grupy przestępcze wykorzystujące dostępność produktów z konopi o niskiej zawartości THC, które mogą być trudne do odróżnienia od konopi sprzedawanych na rynku narkotykowym”
– czytamy w raporcie.
Nielegalne konopie mają się dobrze…
EMCDDA od ponad 25 lat monitoruje sytuację w zakresie narkotyków w Europie. W swoim corocznym sprawozdaniu na temat tendencji i rozwoju, sporządzanym na podstawie informacji dostarczanych przez państwa członkowskie UE, a także Turcję i Norwegię, przedstawia ono przegląd zjawiska narkomanii w Europie na najwyższym szczeblu, obejmujący wszystkie aspekty, od podaży po używanie, kwestie zdrowia publicznego, a także politykę narkotykową i reakcje na nią.
W analizie przedstawionej w sprawozdaniu z 2021 r. nie uwzględniono jednak Wielkiej Brytanii, ponieważ opuściła ona UE 1 lutego ubiegłego roku.
W przeglądzie wykazano, że ograniczenia dotyczące podróży w związku z koronawirusem i zamknięcie granic nie zdołały ograniczyć działalności handlarzy narkotyków we wszystkich dziedzinach, przy czym zarówno nielegalni producenci, jak i dostawcy szybko dostosowali się do kontroli związanych z pandemią, przenosząc działalność do Internetu i znajdując nowe kanały kurierskie i dystrybucyjne.
W 60-stronicowym dokumencie napisano:
„Środki dystansu społecznego mogły wpłynąć na detaliczny handel narkotykami, ale wydaje się, że doprowadziło to do szerszego przyjęcia nowych technologii ułatwiających dystrybucję narkotyków, co być może przyspieszyło tendencję, którą obserwujemy w ostatnich latach, gdzie rynek staje się w coraz większym stopniu zdigitalizowany.”
Zauważono, że
„uprawa konopi indyjskich i produkcja narkotyków syntetycznych w Unii Europejskiej utrzymywała się na poziomie sprzed pandemii w 2020 r.”,
przy czym więcej przemycano drogą morską, aby uniknąć zamknięcia granic lądowych, co doprowadziło do dużych konfiskat – wraz z heroiną – w europejskich portach.
Jak COVID-19 wpłynął na konsumpcję konopi?
Susz z konopi indyjskich i haszysz stanowiły największą liczbę zgłoszonych konfiskat narkotyków w UE w 2019 r., odpowiednio 37% i 36%. Natomiast kokaina znalazła się na poziomie 11%, amfetamina na poziomie 5%, inne substancje na poziomie 4%, heroina i MDMA na poziomie 3%, a sadzonki roślin konopi indyjskich na poziomie 1%.
W sprawozdaniu odnotowano tendencję do domowej uprawy konopi indyjskich, częściowo spowodowaną lockdownem.
Na podstawie danych z 26 krajów, które przeprowadziły badania ankietowe w latach 2015-2020, wskaźnik używania konopi indyjskich w ciągu ostatniego roku wśród mieszkańców UE w wieku 15-34 lat oszacowano na średnio 15,4%, przy czym wahał się on od 3,4% na Węgrzech do 21,8% we Francji.
Jeżeli wziąć pod uwagę jedynie osoby w wieku od 15 do 24 lat, wskaźnik używania konopi indyjskich był wyższy – 19,2% (9,1 mln) używało tego narkotyku w ciągu ostatniego roku, a 10,3% (4,9 mln) w ciągu ostatniego miesiąca. W sprawozdaniu sugeruje się jednak, że używanie konopi indyjskich wśród uczniów w wieku 15-16 lat zmniejszyło się.
Wśród 24 państw członkowskich UE uczestniczących w europejskim projekcie badań ankietowych w szkołach na temat alkoholu i innych narkotyków (ESPAD) w 2019 r. wskaźniki używania konopi indyjskich wśród uczniów w wieku 15 i 16 lat wynosiły od 7% do 23%, przy średniej ważonej wynoszącej 17,3%. Wskaźnik ten spadł z najwyższego poziomu 20,4% odnotowanego w 2011 r.
W 2019 r. państwa członkowskie UE zgłosiły 326 000 konfiskat żywicy konopnej, co stanowiło 465 ton, oraz 313 000 konfiskat marihuany, co stanowiło 148 ton. Ponadto Turcja zgłosiła 6 200 konfiskat żywicy konopi indyjskich w ilości 28 ton oraz 64 000 konfiskat marihuany w łącznej ilości 63 ton.
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.