W kwietniu 2018 roku Zimbabwe stało się drugim afrykańskim krajem, który zalegalizował marihuanę do użytku medycznego i naukowego. Dołączyło ono do niewielkiej grupy pionierskich krajów afrykańskich, z których większość znajduje się w Afryce Południowej, a które w ostatnich latach skomercjalizowały uprawę lub poczyniły duże postępy w tym kierunku.
- Wiele krajów afrykańskich tradycyjnie polega na zyskach generowanych z eksportu takich upraw, jak kakao, bawełna i kukurydza – ale przy stale wahających się cenach na rynku globalnym, są to niepewne źródła dochodu.
- Legalizacja marihuany mogłaby zapewnić tym krajom kolejny lukratywny strumień dochodów i pomóc w tworzeniu miejsc pracy, ponieważ roślina ta może być wykorzystywana do produkcji rozmaitych towarów, od oleju z konopi po tekstylia.
Legalizacja pociąga za sobą zniesienie wszelkich zakazów prawnych dotyczących posiadania, produkcji i używania konopi indyjskich. W ramach dekryminalizacji, z drugiej strony, konopie pozostają nielegalne, ale rządy nie ścigają ludzi za posiadanie ich w ograniczonych ilościach.
Konopie indyjskie są jednym z najszybciej rozwijających się sektorów w Afryce, ale Zimbabwe jest tylko jednym z 10 krajów, które zdekryminalizowały je lub podjęły starania w tym kierunku.
Afryka nie ufa konopiom
Decyzja Zimbabwe była w dużej mierze podyktowana względami ekonomicznymi: Mthuli Ncube, minister finansów Zimbabwe, powiedział, że produkcja marihuany może wygenerować 1,3 miliarda dolarów w 2021 roku, co czyni ją jedną z najbardziej lukratywnych branż w kraju.
W miarę, jak na całym świecie rośnie popyt na produkty z medycznej marihuany, a państwa szukają możliwości dywersyfikacji źródeł dochodu, inne kraje afrykańskie powinny pójść w ślady Zimbabwe. Afryka może czerpać ogromne korzyści ekonomiczne z marihuany.
Republika Południowej Afryki poczyniła postępy w dekryminalizacji marihuany do celów medycznych, choć daleko jej jeszcze do pełnej legalizacji. W 2018 roku Trybunał Konstytucyjny tego kraju zalegalizował użytek osobisty i produkcję marihuany, jednocześnie pozwalając policji na określenie, czy ilość w czyimś posiadaniu była na użytek własny czy do handlu.
Legalizacja w różnych afrykańskich krajach
W Afryce Wschodniej, Uganda jest również domem dla lukratywnego przemysłu konopi indyjskich. Oczekuje się, że sektor ten – wart szacunkowo 3 miliardy dolarów – przyniesie korzyści krajowi poprzez tworzenie miejsc pracy, generowanie podatków i zachęcanie do bezpośrednich inwestycji zagranicznych.
W październiku ubiegłego roku Rwanda stała się najnowszym afrykańskim krajem, który zezwolił na produkcję i przetwarzanie medycznej marihuany. Rząd ma nadzieję na czerpanie znacznych zysków z branży, którą postrzega jako kluczowy sektor generujący miejsca pracy i inne możliwości ekonomiczne.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Kryminalny biznes konopny nadal kwitnie w Afryce
Większość upraw w Afryce jednak nadal tkwi w nielegalnym, wartym wiele miliardów dolarów przemyśle kryminalnym. Według raportu Africa Regional Hemp and Cannabis Report, Afryka stanowiła szacunkowo 11 procent globalnego rynku, wycenianego na 37,3 miliarda dolarów, w 2018 roku.
Dekryminalizacja i regulacja są niezbędne do kontrolowania przemysłu i wykorzystania tej rośliny na afrykańskiej ziemi. Regulacja zapewni również, że nielegalna produkcja zostanie sformalizowana, generując w ten sposób dodatkowe wpływy z podatków i dalej stymulując rozwój gospodarczy.
Leki z konopi szansą dla chorych
Uregulowanie konopi medycznych może również pomóc kontynentowi w walce z poważnymi chorobami, ponieważ w krajach, w których jest to legalne, rośliny te mogą być wykorzystywane do produkcji leków. Produkty z konopi mogą być stosowane w celu złagodzenia niektórych skutków ubocznych epilepsji, raka i chorób neurologicznych.
Na przykład w Stanach Zjednoczonych, chociaż Agencja ds. Żywności i Leków nie zatwierdziła konopi do leczenia medycznego, zatwierdziła Epidiolex, lek na bazie konopi, do leczenia ataków, oraz trzy produkty syntetyczne na bazie konopi do łagodzenia problemów zdrowotnych związanych z chemioterapią.
Nawet przy tych potencjalnych korzyściach, konopie indyjskie pozostają silnie napiętnowane w całej Afryce, a wiele rządów uważa, że bardziej liberalne przepisy zwiększą uzależnienie, rekreacyjne używanie narkotyków i stosowanie bardziej niebezpiecznych narkotyków, takich jak heroina i kokaina, które często są powiązane z przestępczością.
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.