Największa promocja w roku Black Week<właśnie trwa w VapeFully.
Gospodarka News

Legalizacja sprawia, że mniej dzieci trafia do rodzin zastępczych

Legalizacja sprawia, że mniej dzieci trafia do rodzin zastępczych 3 czerwca 2022Leave a comment

Jak wynika z nowego badania, opublikowanego w czasopiśmie Economic Inquiry – legalizacja marihuany rekreacyjnej wiąże się z co najmniej 10% spadkiem liczby umieszczeń w placówkach pomocy społecznej. Oznacza to, że wskutek powszechniejszego dostępu do konopi, mniejszy odsetek dzieci może cierpieć z powodu przemocy fizycznej, zaniedbania, zatrzymania rodziców przez policję oraz nadużywania alkoholu i innych narkotyków. Badania wskazują, że tam, gdzie konopie są znacznie lepiej dostępne – może występować mniej przypadków przemocy domowej, a mniej dzieci trafia do rodzin zastępczych. Z czego to wynika?

Marihuana, przemoc i rodziny zastępcze

Naukowcy z University of Mississippi przeanalizowali dane z kilku źródeł, wykorzystując przy tym metodę różnicowania (difference-in-differences). Dzięki temu porównali oni różne trendy w systemach opieki zastępczej w stanach, które zalegalizowały marihuanę z tymi,  w których nie jest ona legalna. Badacze podkreślają, że: „nasze najbardziej ostrożne szacunki wskazują, że legalizacja powoduje spadek liczby przyjęć do pieczy zastępczej, a efekty dekryminalizacji w kolejnych latach po legalizacji ulegają zwielokrotnieniu”.

Naukowcy szacują, że legalizacja zmniejsza liczbę umieszczonych w rodzinach zastępczych o wspomniane co najmniej 10%. Tutaj trzeba wskazać, że rezultaty stają się coraz bardziej zauważalne szczególnie latach następujących po legalizacji. Wskutek zmiany przepisów drastycznie zmniejsza się odsetek przyjęć do rodzin zastępczych dzieci z powodu nadużywania narkotyków i alkoholu przez rodziców, przemocy fizycznej i zaniedbania.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Legalizacja wpływa nie tylko na kwestie społeczne – okazuje się korzystna ekonomicznie

W badaniu znajduje się również analiza potencjalnego wpływu ekonomicznego wynikającego z mniejszego obciążenia opieki społecznej. Na podstawie wcześniejszych testów wykazano, że jedno dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej kosztuje średnio 25 tys. dolarów.  Natomiast legalizacja w całym kraju „zmniejszyłaby obciążenie finansowe systemu opieki zastępczej o około 675 mln dolarów rocznie”. Wykorzystując dane z Adoption and Foster Care Analysis Reporting System z lat 2000-2017 i innych źródeł naukowcy zauważyli, że liczba miejsc w opiece zastępczej stopniowo spadała w stanach, które wprowadziły reformę związaną z powszechniejszym dostępem do marihuany.

Autorzy badania zaproponowali kilka teorii wyjaśniających ten trend

„Legalizacja może mieć bezpośredni wpływ na kwestię opieki zastępczej, gdyż zmianie ulega dobrobyt dzieci. Wynika to pośrednio ze zmiany polityki i postaw wobec korzystania z używek, alkoholu i marihuany w domu rodzinnym. Tam, gdzie konopie są legalne, łatwiej jest otrzymać dofinansowanie na kampanię społeczno-edukacyjną na temat szkodliwości, właściwości i wpływu marihuany na człowieka. Ponadto konsumenci częściej sięgają po THC niż alkohol”. Autorzy dodatkowo uważają, że konopie nie wywołują pobudzenia i agresji. Marihuana ma działanie relaksujące i wyciszające, co może ograniczać przemoc domową czy kłótnie wskutek spożycia alkoholu. Substytucja marihuany w stosunku do innych substancji może być ważnym elementem wpływu legalizacji na spadek liczby dzieci trafiających do domów opieki społecznej.

Legalizacja niesie za sobą wiele korzyści

Przykładowo, jak wykazały wcześniejsze badania – przyznanie dorosłym regulowanego dostępu do marihuany wydaje się wiązać z mniejszym spożyciem alkoholu. Legalizacja marihuany może skutkować mniejszą liczbą zaniedbań rodzicielskich, przypadków przemocy domowej lub złego traktowania związanego z nadużywaniem alkoholu. Niestety, na ten moment szczegóły tego mechanizmu nie są jeszcze dla autorów badania w 100% jasne.

m

Pobierz darmowego eBooka "6 kroków do lepszej waporyzacji" i przekonaj się, jak wejść na wyższy poziom konsumpcji Twoich ulubionych ziół.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Zastrzegają oni jednak, że potrzebne są dodatkowe badania, aby „zrozumieć, czy efekty krótko- i średnioterminowe działają również w dłuższej perspektywie. Na razie wspomniane na początku artykuły prognozy długoterminowe są jedynie hipotezami. W kilku stanach, takich jak Kalifornia, które zalegalizowały marihuanę, wprowadzono również specjalne przepisy chroniące prawa rodzicielskie osób dorosłych lub pacjentów stosujących medyczną marihuanę. 

Źródło: https://www.marijuanamoment.net

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."

Największa promocja w roku Black Week właśnie trwa w VapeFully. SPRAWDŹ TERAZ