Konopie są reklamowane jako potencjalne ekologiczne rozwiązanie, od materiałów budowlanych po tworzywa sztuczne. Mają też wartość w sektorze motoryzacyjnym. Samochód w całości wykonany z konopi uratowałby wiele nieodnawialnych materiałów przed ich nieuniknionym losem, zakończonym na złomowisku.
- Wielu chciałoby, aby samochody stały się bardziej przyjazne dla środowiska.
- Przede wszystkim powinny w większym stopniu nadawać się do recyklingu.
- Według Światowego Forum Ekonomicznego, prawie 95% materiałów użytych do budowy samochodu można odzyskać.
Samochody są niekorzystne dla środowiska. Jeśli zanieczyszczenie dwutlenkiem węgla nadal nie będzie kontrolowane, wkrótce nie będzie żadnego środowiska, o którym można by pisać w artykułach. Paliwo napędzające samochody jest głównym źródłem emisji, a przejście na energię elektryczną nie jest wystarczająco efektywne, aby złagodzić efekt cieplarniany.
Historia samochodu z konopi w pigułce
Według jednego z największych promotorów samochodów, Henry’ego Forda, wiele sektorów można zmienić, wykorzystując konopie – dzięki temu możliwe będzie zminimalizowanie negatywnego wpływu branży na środowisko.
Henry Ford postanowił stworzyć samochód z konopi, aby zredukować zarówno tworzywa sztuczne, jak i metale używane do jego budowy. Jak mogliśmy przeczytać w „Popular Mechanics”: „Już w 1940 roku Henry Ford zaproponował produkowane pionierską metodą samochody z kompozytu z włókien konopi i żywicy pod hasłem: «dziesięć razy mocniejsze od stali.»”
To wydanie magazynu „Popular Mechanics” z 1938 przewidywało taką przyszłość, w której konopie byłyby używane do produkcji „sieci na ryby, kokardek, płótna, mocnych lin, kombinezonów, adamaszkowych obrusów, delikatnej lnianej odzieży, ręczników, pościeli i tysięcy innych przedmiotów codziennego użytku”.
Henry Ford postanowił działać, w związku ze zmniejszoną sprzedażą podczas drugiej wojny światowej. To wtedy pojawił się samochód konopny – niestety, nie spotkał się on ze zbyt dużym entuzjazmem, m.in. z uwagi na polityczny wizerunek Forda.
Jak stworzyć wydajny i tani samochód?
Ford priorytetowo traktował wydajność, a konopie były wtedy – i są dziś – znacznie tańsze niż tworzywa sztuczne i metale. Biorąc pod uwagę, że przeciętny samochód w tamtych czasach ważył 550 kg metalu i plastiku, to była duża oszczędność. Zaczął nawet pracować nad sposobami wykorzystania olejów kuchennych jako paliwa, ale kiedy kryzys minął, Ford kontynuował produkcję silników spalinowych oraz pojazdów z metalu i plastiku.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Jaka jest przyszłość samochodów z konopi?
Dzisiejsze oferty samochodów konopnych są zdecydowanie bardziej nowoczesne. Porsche niedawno wypuściło model wyścigowy z tkanymi konopiami zamiast włókna węglowego w płytach karoserii. AutoGuide powiedział o ulepszeniu : „718 Cayman GT4 ma panele nadwozia wykonane z kompozytów włókien naturalnych. Są one podobne do kompozytów węglowych, które są obowiązkowe w szybkich samochodach, ale zamieniają tworzywa sztuczne na konopie lub len”. Panele te są znacznie lżejsze, chociaż z czasem mogą zużywać się nieco bardziej, co jest ważnym czynnikiem.
Bez względu na to, co producenci samochodów myślą o ratowaniu środowiska, uznanie konopi i innych materiałów roślinnych za dobre rozwiązanie leży w interesie wszystkich. Może nawet poprawić osiągi samochodu.
źródło: https://420intel.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.