Przywrócenie 0,3% limitu THC dla konopi przemysłowych w Europie stworzy nowe możliwości dla interesariuszy na kontynencie. Umożliwi to też prowadzenie szerszych badań i rozwoju wyspecjalizowanych odmian konopi. Ostatecznym skutkiem zwiększenia procentowego limitu THC będzie ulokowanie europejskich firm z branży konopnej na równi z firmami działającymi na innych kontynentach.
- Podniesienie limitu THC do 0,3% da hodowcom znacznie większe pole do manewru w kontekście wyboru uprawianych odmian.
- Na reformie zyska także nauka z zakresu botaniki.
- Wyższy limit THC pozwoli Europie na znacznie szybszy rozwój na rynku konopi przemysłowych.
Branża konopna w Europie dogoni światowy rynek
„Reforma kładzie podwaliny pod rosnący, ekologiczny i zrównoważony sektor konopi przemysłowych w całej Unii Europejskiej” – powiedział Daniel Kruse, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Konopi Przemysłowych (EIHA).
„Wreszcie Unia Europejska będzie miała równe szanse w konkurowaniu z globalnym sektorem konopi przemysłowych. Dzięki nadchodzącym standardom handlowym dla konopi, UE może nabrać rozpędu i wreszcie dogonić świat”- dodaje Daniel Kruse.
Normy handlowe w branży konopnej w Europie
Normy, czyli drugi kluczowy element wpływający na branżę konopną, również znalazł się w projekcie reformy. Odnosi się to między innymi do takich kwestii, jak definicje techniczne, oznakowanie, opakowania, substancje i metody stosowane w produkcji i w uprawie.
Zastosowanie nowych zasad poprawi ekonomiczne warunki produkcji i usprawni wprowadzanie konopi do obrotu. Zyska także jakość produktów rolnych.
Po przyjęciu przez Parlament Europejski, projekt reformy trafia do Komisji Europejskiej w celu jego ostatecznego zatwierdzenia. Projekt jest zatwierdzany na podstawie głosów poszczególnych państw członkowskich.
„Państwa członkowskie powinny podążać za Parlamentem Europejskim i pomóc położyć podwaliny pod rosnący, ekologiczny i zrównoważony sektor konopi przemysłowych w całej naszej Unii” – powiedział Kruse, który nie oczekuje znaczącego sprzeciwu ze strony członków Komisji.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Jak wzrost dopuszczalnego limitu THC w konopiach zmieni europejski rynek?
Po pierwsze, zwiększy to liczbę odmian konopi, dostępnych dla europejskich hodowców, ponieważ byli oni dotychczas ograniczeni do uprawy zaledwie 60 odmian, które mieściły się w limicie zawartości 0,2% THC. Na europejskim rynku pojawią się wysokowydajne odmiany konopi z Europy Północnej i Wschodniej. Nie pojawiały się wcześniej, ponieważ wykazują poziomy THC powyżej 0,2% (ale poniżej 0,3%).
Co istotniejsze, reforma pobudzi karpologię (dział botaniki zajmujący się badaniem owoców i nasion). Doprowadzi to do opracowania bardziej wyspecjalizowanych odmian konopi, których europejscy naukowcy nie mogli wcześniej rozwijać.
„Europejskie uprawy konopi w końcu będą miały szansę konkurować z tymi największymi na świecie i mogą odegrać niezwykle ważną rolę w nadchodzących latach” – powiedział Kruse.
Poszerzona gama nasion, z których będą mogli skorzystać rolnicy, zapewni im szerszy wybór uprawianych odmian. Hodowcy będą mogli dostosowywać się do różnych warunków glebowych i klimatycznych. Dzięki temu rośliny będą bardziej odporne na choroby, a produkt końcowy zyska na jakości.
Co czeka europejskich producentów CBD?
Proponowane zmiany to zupełnie nowa szansa dla branży konopnej. Niestety jest już za późno, aby Europa nadrobiła zaległości na światowym rynku CBD.
„Szansa zaistnienia na globalnym rynku izolatów dla europejskich producentów już dawno minęła. Zmiany dotyczące podniesienia limitu THC do 0,3% nastąpiły zdecydowanie zbyt późno. Europa nie ma szans, aby w krótkim czasie dogonić światową produkcję izolatów” – zaznacza Daniel Kruse.
Historia limitów THC w Europie
Europejski limit THC dla konopi został pierwotnie ustalony na poziomie 0,5% w 1984 roku. Następnie obniżono go do 0,3% w 1987 roku. Obniżenie limitu nastąpiło w oparciu o wysoko uznane badanie, przeprowadzone przez amerykańskich naukowców, zajmujących się badaniem roślin. Autorami są Ernest Small i Artur Cronquist. To badanie ustaliło 0,3% THC jako próg różnicujący konopie przemysłowe i marihuanę.
Konopie po swego rodzaju zniknięciu ponownie pojawiły się w Europie pod koniec ubiegłego wieku. Nowe pokolenie interesariuszy położyło główny nacisk na uprawę pod kątem zastosowań związanych z włóknami. W 1999 roku Europa zrobiła krok wstecz – nieco niewytłumaczalnie – poprzez dalsze obniżenie dopuszczalnego poziomu THC dla konopi do 0,2%.
Czas na zmiany…
Wraz z nadejściem XXI wieku coraz więcej firm zaczęło zdawać sobie sprawę z potencjału konopi w sektorze żywności. Zauważone zostały także korzyści zdrowotne, płynące ze stosowania pochodzącego z konopi CBD. Podniesienie limitu THC to duża szansa dla Europy.
źródło: https://hemptoday.net
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.