• Powstał szereg badań dotyczących kwestii stosowania marihuany w ciąży i jej wpływowi na rozwój dziecka.
• Coraz więcej przyszłych mam decyduje się na stosowanie marihuany w celu radzenia sobie z nudnościami w trakcie ciąży – czy to bezpieczne?
• Dlaczego nie powinno się stosować marihuany podczas karmienia piersią?
Statystyki, dotyczące używania marihuany przez kobiety w ciąży
Konieczne są dalsze badania nad tym, w jaki sposób stosowanie marihuany w czasie ciąży może wpływać na zdrowie i rozwój niemowląt, biorąc pod uwagę zmieniającą się politykę w zakresie dostępu do marihuany, a także znaczący wzrost liczby kobiet w ciąży poszukujących leczenia zaburzeń związanych z używaniem tej substancji.
Jedno z badań wykazało, że około 20% kobiet w ciąży w wieku 24 lat i młodszych wykazało pozytywny wynik badań na obecność marihuany. W jednym z badań stwierdzono, że około 20% kobiet w ciąży w wieku 24 lat i młodszych, otrzymywało wynik dodatni w badaniu na obecność marihuany w postaci testu narkotykowego, niż wynikałoby to z własnych badań.
Sugeruje to, że zgłaszane wskaźniki stosowania marihuany u ciężarnych kobiet mogą nie być dokładne. Ponadto w jednym z badań przeprowadzonych w dyspozytorniach lekarskich personel niemedyczny zalecał kobietom w ciąży stosowanie marihuany jako środka na nudności, ale eksperci medyczni udzielali ostrzeżeń przed jej stosowaniem.
Stosowanie marihuany a poronienia
Brakuje badań na ludziach łączących stosowanie marihuany z prawdopodobieństwem poronienia, chociaż badania na zwierzętach wskazują, że ryzyko poronienia wzrasta, jeżeli marihuana jest stosowana we wczesnej fazie ciąży . Stwierdzono pewne powiązania między stosowaniem marihuany w czasie ciąży a przyszłymi zaburzeniami rozwoju i nadpobudliwością u dzieci.
Istnieją różne dowody na to, czy stosowanie marihuany przez kobiety w ciąży wiąże się z niską wagą urodzeniową lub przedwczesnym porodem, chociaż długoterminowe stosowanie może zwiększać ryzyko. Badania wykazały, że kobiety w ciąży stosujące marihuanę są 2,3 razy bardziej narażone na urodzenie martwego dziecka.
Biorąc pod uwagę potencjał konopi do negatywnego wpływu na rozwijający się mózg, American College of Obstetricians and Gynecologists zaleca, aby położnicy i ginekolodzy ostrzegali kobiety przed stosowaniem marihuany podczas prób zajścia w ciążę, w trakcie ciąży i karmienia piersią.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Czy leczenie nudności w trakcie ciąży przy pomocy marihuany to dobry pomysł?
Niektóre kobiety zgłaszają stosowanie marihuany w celu leczenia ciężkich mdłości związanych z ciążą. Nie ma jednak badań świadczących o tym, że jest to bezpieczna praktyka i na ogół nie jest to zalecane. Kobiety rozważające stosowanie medycznej marihuany w czasie ciąży nie powinny tego robić bez uprzedniego skonsultowania się ze swoim lekarzem.
Badania na zwierzętach wykazały, że umiarkowane stężenie THC, gdy jest podawane matkom w ciąży lub karmiącym piersią, może mieć długofalowe skutki dla dziecka, w tym zwiększającą się wrażliwość na stres i nieprawidłowe wzorce interakcji społecznych.
Zaburzony rozwój dziecka u matek stosujących marihuanę
Badania przeprowadzone na ludziach wykazały, że niektóre dzieci urodzone przez kobiety, które używały konopi indyjskich w czasie ciąży, wykazują zmienione reakcje na bodźce wzrokowe, zwiększone drgawki i głośny płacz, co może wskazywać na problemy z rozwojem neurologicznym.
W szkole dzieci narażone na kontakt z marihuaną częściej wykazują luki w umiejętności rozwiązywania problemów, pamięci i zdolności do koncentracji . Konieczne są jednak dalsze badania w celu oddzielenia specyficznych dla marihuany skutków id innych czynników środowiskowych, które mogą być związane z używaniem marihuany przez matkę, takich jak zubożałe środowisko domowe lub używanie przez nią innych narkotyków.
Narażenie na marihuanę w okresie prenatalnym wiąże się również ze zwiększonym prawdopodobieństwem używania marihuany przez osobę w młodym wieku, nawet jeśli weźmie się pod uwagę inne czynniki wpływające na używanie narkotyków.
Czy w okresie karmienia piersią można stosować marihuanę?
Bardzo niewiele wiadomo na ten temat. Jedno z badań sugeruje, że niewielkie ilości THC przedostają się do mleka matki karmiącej piersią, gdy stosuje marihuanę. Niektóre dowody wskazują, że kontakt z THC przez mleko matki karmiącej piersią w pierwszym miesiącu życia może prowadzić do zmniejszenia rozwoju motorycznego dzieci do 1 roku życia.
Nie przeprowadzono badań w celu ustalenia, czy kontakt z THC podczas karmienia piersią jest związany z późniejszymi skutkami w życiu dziecka. Przy regularnym stosowaniu, THC może gromadzić się w mleku matki w wysokich stężeniach. Ponieważ mózg dziecka nadal kształtuje się, THC spożywany w mleku matki może wpływać na jego rozwój.
Ze względu na wiele niepewności, matki karmiące są zniechęcane do stosowania marihuany. Aktualnie matki stosujące medyczną marihuanę powinny zachować czujność w zakresie koordynacji opieki pomiędzy lekarzem zalecającym stosowanie marihuany a pediatrą opiekującym się dzieckiem.
Źródło: https://www.drugabuse.gov
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.